Karta płatnicza dla dziecka – jaka i od kiedy?

Płacenie gotówką jest proste. Dajemy dziecku pieniądze, ono może je wydać w sklepie, kinie, czy w budce z lodami. Karta płatnicza daje podobne możliwości i kilka dodatkowych. Możemy dzięki niej uniknąć noszenia monet, ryzyka ich zgubienia, odpada potrzeba pilnowania dobrego wydania pieniędzy w sklepie. Poza tym kartka płatnicza dla dziecka może być w razie potrzeby uzupełniona. Rodzic łatwo może na nią przelać dodatkowe pieniądze. Kiedy warto wyrobić dziecku kartę płatniczą?

Karta płatnicza dla dziecka

Karta płatnicza dla dziecka poniżej 13 roku życia

Karta płatnicza to dzisiaj rozwiązanie, z którego może korzystać już małe dziecko. Właściwie nie ma limitu wieku ustalonego odgórnie. To rodzic decyduje, kiedy dziecko jest gotowe – czy wtedy, kiedy ma lat 7, 8 czy 10.

Według polskiego prawa, dziecko, które nie ukończyło 13 roku życia nie może być posiadaczem rachunku bankowego. W jego imieniu rachunek taki zakłada rodzic i przekazuje dziecku kartę oraz inne gadżety, które ułatwiają korzystanie z pieniędzy (czasami jest to na przykład bransoletka, którą dziecko może płacić). Karta może mieć ustawiony limit wypłat – tak, by mieć lepszą kontrolę nad wydatkami.

Rodzic może mieć pełny wgląd na to, kiedy i na co wydaje pieniądze dziecko.

Założenie konta dla dziecka jest proste. Wystarczy legitymacja szkolna lub dowód osobisty. Najczęściej prowadzenie konta i wydanie karty jest darmowe. Dziecko ma również możliwość personalizacji karty płatniczej. Dla najmłodszych może być to szczególnie istotne – czy na karcie widnieje rybka, pluszowy miś, czy samochodzik.

Dzieci do 13 roku życia mogą jednak dokonywać transakcji na niewielkie kwoty. Prawo pozwala im posługiwać się kartą płatniczą, nad którą realną kontrolę sprawują rodzice.

Od jakiego wieku dziecko może mieć konto?

Założenie konta na dziecko jest proste i szybkie. Można to na przykład zrobić w banku, w którym swoje konto ma rodzic.
Jest to możliwe już z chwilą narodzin dziecka. Niektórzy rodzice decydują się na taki krok, by przez lata odkładać pieniądze dla dziecka.

Karta płatnicza dla dziecka, które ukończyło 13 lat

Dziecko, które ma 13 lat może być już właścicielem konta w banku. To dlatego, że wraz z ukończeniem 13 lat zyskuje prawo do czynności prawnych, może zatem zawrzeć umowę o kartę płatniczą.

Dziecko trzynastoletnie ma już większą swobodę w posługiwaniu się kartą. Może z niej korzystać razem z konta w sposób bardziej samodzielny. Bez trudu wypłaci pieniądze, zrobi przelew, dokona zakupów online.

Najczęściej konto dla dzieci jest bezpłatne, podobnie jak wyrobienie karty, wypłata gotówki w bankomatach również.

Czy warto wyrobić dziecku kartę płatniczą?

Karta płatnicza to dzisiaj standard. Wręczenie jej dziecku pozwala bardziej oswoić się z finansami i płatnością bezgotówkową. Czasami karta płatnicza jest bardzo pomocna, zwłaszcza w miejscach, gdzie płatność gotówką nie jest możliwa. Pozwala również poradzić sobie w sytuacji, gdy rodzic jest daleko, a dziecku skończyły się środki finansowe.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.