Karmisz piersią? Poznaj skuteczne sposoby na 5 najczęstszych problemów pojawiających się w tym okresie

Inf. prasowa komentarzy: 0

Karmienie piersią to ważny moment dla wielu kobiet. Chociaż jest to proces wpisany w fizjologię, nie zawsze przychodzi z łatwością. W tym okresie pojawia się wiele problemów, które mogą utrudniać karmienie piersią. Poznaj sprawdzone sposoby, dzięki którym można wyeliminować te przeszkody.

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dziecko powinno otrzymywać wyłącznie pokarm mamy do 6 miesiąca życia. Takie rekomendacje są dowodem na to, że karmienie piersią jest niezwykle ważnym elementem w rozwoju malucha. Chcąc zapewnić dziecku wszystko to, co najlepsze, nie warto więc szybko rezygnować z przystawiania niemowlęcia do piersi – nawet wtedy, gdy na horyzoncie pojawiają się przeszkody. Przy odrobinie dobrej woli i determinacji można osiągnąć założony cel.

Brest feeding – 3 months old baby boy being brest fed

1. Jak radzić sobie ze zbyt małą ilością pokarmu?

Zbyt mała ilość pokarmu w pierwszych godzinach po porodzie to standard – laktacja dopiero zaczyna się rozkręcać. Wystarczy więc często przystawiać malucha do piersi, aby, poprzez ssanie, stymulował produkcję pokarmu.

Jeżeli natomiast zmagasz się z małą ilością mleka w późniejszym okresie, wcale nie musi oznaczać to zakończenia karmienia piersią. Czasem wystarczy kilka niewielkich zmian, aby przywrócić laktacji odpowiedni poziom. Co możesz zrobić?

 • Pozwól dziecku do końca opróżniać każdą pierś.
 • Po zakończeniu karmienia odciągaj pokarm laktatorem, najlepiej dwufazowym, który wiernie odzwierciedla ssanie piersi przez niemowlę.
 • Nie pomijaj karmienia w nocy – między 3:00 a 4:00 wydziela się spora ilość prolaktyny, która wpływa na proces laktacji.

Pamiętaj także o prawidłowym przystawianiu malucha do piersi – tak, aby niemowlę objęło ustami nie tylko brodawkę, ale także większą część otoczki. Zbyt płytkie ssanie może zmniejszać nasilenie laktacji.

2. Co na nawał pokarmu?

U wielu kobiet dochodzi do odwrotnej niż powyższa sytuacji: do nawału pokarmu. Zwiększona produkcja mleka objawia się wyciekami, nabrzmieniem, a nawet bolesnością piersi. Nie jest to komfortowa sytuacja i może doprowadzić do poważnych zastojów mleka, a w konsekwencji – zapalenia piersi.

Jeżeli zmagasz się z nawałem pokarmu:

 • często przystawiaj dziecko – nie pozwól mu jednak opróżniać piersi do końca
 • odciągaj nadmiar mleka laktatorem – tylko do momentu, w którym piersi przestają być obrzmiałe i twarde.

W przypadku, gdy pojawią się u Ciebie objawy zapalenia piersi, natychmiast skontaktuj się z ginekologiem.

3. Kolki po karmieniu piersią – jak się ich pozbyć?

Kolki niemowlęce to typowa przypadłość, która – wbrew pozorom – wcale nie musi dotykać wyłącznie dzieci karmionych butelką. Niedający się niczym ukoić płacz trwający nawet kilka godzin w ciągu dnia, może dotknąć także niemowlęta karmione piersią.

Aby wyeliminować kolki, warto przede wszystkim zdiagnozować ich przyczynę. Dlatego musisz zadbać o:

 • prawidłową technikę karmienia – tak, aby niemowlę nie połykało nadmiaru powietrza
 • powolny wypływ pokarmu – dziecko może nie nadążać za wypływającym mlekiem, dlatego pokarm z pierwszej fazy możesz odciągnąć laktatorem
 • brak dodatkowych bodźców – ich nadmiar może być czynnikiem sprzyjającym powstawaniu kolek.

4. Kryzys laktacyjny – jak go przetrwać?

Karmienie piersią to okres, z którym nieodłącznie wiąże się kryzys laktacyjny. Jest to moment, w którym produkcja mleka wydaje się zmniejszona, a dziecko sprawia wrażenie nienajedzonego. Taki proces ma jednak swoją przyczynę – w ten sposób organizm próbuje dostosować się do zmiany zapotrzebowania niemowlęcia na pokarm. Modyfikacjom podlega nie tylko ilość, ale również skład mleka.

W okresie karmienia piersią może dochodzić do kilku kryzysów laktacyjnych – zwykle około 3 i 6 tygodnia życia, 3 i 4 miesiąca życia. Trwa on zaledwie kilka dni i ustępuje samoistnie. Ważne jest jednak to, aby nie wpadać w panikę i nie rezygnować z podawania naturalnego pokarmu. Gdy wszystko się ustabilizuje, laktacja wróci do normy.

Jeżeli dopadnie Cię kryzys laktacyjny, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

 • przystawiaj dziecko do piersi tak często jak jest to możliwe
 • karm również w nocy – w tym czasie laktacja jest najbardziej pobudzona
 • nie denerwuj się – stres nie wpływa korzystnie na produkcję pokarmu.

Pamiętaj także, aby nie dokarmiać malucha mlekiem modyfikowanym. Każda porcja pokarmu innego niż Twój obniża laktację, a jednocześnie zniechęca do ssania piersi.

5. Dziecko odmawia ssania piersi – jak je zachęcić?

W okresie karmienia może zdarzyć się tak, że dziecko odmówi ssania piersi. Wcale jednak nie musisz rezygnować z podawania naturalnego pokarmu – pod warunkiem, że rozpoznasz przyczynę takiego stanu.

 • Jeżeli mleko wypływa zbyt szybko i maluch krztusi się, przed przystawieniem do piersi odciągnij odrobinę pokarmu lub podczas karmienia przyjmij pozycję na wznak.
 • Jeżeli pokarm płynie zbyt wolno lub wcale, musisz poprawić laktację. W tym celu częściej przystawiaj dziecko do piersi (także w nocy), przestań się stresować lub odpocznij.
 • Gdy maluch odmawia ssania piersi, upewnij się, że nie ma pleśniawek w buzi. Ta częsta przypadłość może powodować dyskomfort podczas jedzenia.

Tylko od Ciebie zależy, czy i jak długo będziesz karmić piersią. Jeśli zależy Ci na podawaniu naturalnego pokarmu, a masz wątpliwości lub problemy, skontaktuj się z doradcą laktacyjnym.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.