Karmienie piersią równie zdrowe dla matki, jak i dziecka

Karmienie piersią to najlepszy wybór. Dla dziecka i dla matki. Warto z niego skorzystać, jeśli tylko mamy taką możliwość. Na szczęście w przypadku większości kobiet nie ma przeszkód. I choć jest to rozwiązanie, które bywa wymagające, to ma naprawdę mnóstwo zalet. Oto korzyści, które dotyczą matki dziecka.

Karmienie piersią równie zdrowe dla matki, jak i dziecka

Karmienie piersią jest zdrowe. Ale trzeba tego chcieć

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że fakt, że karmienie piersią jest zdrowe, nie powinien przyćmiewać zdrowego rozsądku. Kobiety z różnych powodów nie chcą karmić piersią. I mają do tego prawo. Zamiast je wspierać w trudzie opieki nad noworodkiem, wiele osób próbuje je zmusić do podawania piersi, osiągając efekt odwrotny do zamierzonego. Doradcy laktacyjni często działają jak fanatycy, co nie jest najlepszą ścieżką.

Dużo korzystniejsze dla wszystkich jest zrozumienie i otwartość na różne postawy i poglądy. I choć karmienie dziecka jest ważne, to nie jest najważniejsze. Można okazywać maluszkowi miłość na tysiące sposobów, karmiąc butelką.

Lepsza od nieszczęśliwej matki zmuszającej się do karmienia piersią jest kobieta spełniona i z prawdziwą radością opiekująca się dzieckiem, ale nie karmiąca swoim mlekiem. Szczęście matki naprawdę ma ogromny wpływ na dziecko. Działanie wbrew sobie jest złe.

Co karmienie piersią daje matce?

Karmienie piersią jest bardzo korzystne dla niemowlaka. Dlatego eksperci zalecają wyłączne karmienie piersią do szóstego miesiąca życia dziecka i kontynuowanie go przez kolejne miesiące.

Warto to robić również z uwagi na własne zdrowie i dobre samopoczucie:

 • karmienie piersią to doskonała profilaktyka przeciw nowotworom,
 • zmniejsza ryzyko wystąpienia raka piersi, macicy i jajnika,
 • chroni przed osteoporozą w wieku dojrzałym,
 • wspomaga szybki powrót do wagi (nie zawsze jest wystarczający, czasami należy włączyć dietę
  niskowęglowodanową z uwagi na obecną często po ciąży insulinooporność),
 • pomaga zachować prawidłową wagę na 10-15 lat po zakończeniu karmienia piersią,
 • karmienie piersią pozwala skrócić czas krwawienia po porodzie,
 • zapewnia szybsze obkurczanie macicy,
 • zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji poporodowej, zaburzeń lękowych i bezsenności,
 • pomaga zmniejszyć poziom stresu u matki,
 • sprzyja budowaniu prawidłowych relacji z dzieckiem z uwagi na wzmożone wydzielanie
  oksytocyny,
 • pomaga na dłużej zatrzymać miesiączki i uniknąć nadmiernej utraty krwi (mniejsze ryzyko
  niedokrwistości z niedoboru żelaza).

Karmienie piersią jest wygodne

Dla wielu mam karmienie piersią jest po prostu wygodne. Masz ze sobą zawsze pokarm dla dziecka, idealny, gotowy. Nie potrzebujesz żadnych gadżetów, naczyń. Wiele kobiet podkreśla, że karmienie piersią sprawia, że lepiej się wysypiają.

Z drugiej strony trudniej zostawić dziecko – nie zawsze niemowlę akceptuje picie z butelki podczas nieobecności mamy. Trzeba uwzględnić strój odpowiedni do karmienia. Niektóre kobiety czują dyskomfort przed publicznym karmieniem.

Na pewno karmienie piersią nie jest pozbawione wad, jest jednak jedną z najlepszych metod, dla wielu mającą tyle zalet, że nie warto z nich łatwo rezygnować.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.