Karmienie piersią w ciąży

Karmienie piersią w ciąży, mimo aktualnej i rozległej wiedzy, budzi ciągle wiele kontrowersji. Mamy, które dowiadują się o ciąży, są poddawane naciskom, by karmienie zakończyć, bo laktacja ma niekorzystnie wpływać na rozwój płodu. Poza tym zaleca się zakończenie podawania naturalnego mleka dla dobra starszego dziecka, bo mleko „nie będzie takie samo”.

Czy to wszystko prawda? Jakie opinie na ten temat mają doświadczeni lekarze? Co zalecają inne kobiety, które z powodzeniem karmiły piersią w ciąży?

karmienie piersią w ciąży

Karmienie piersią w ciąży. Lekarze nie mają wątpliwości…

Lekarze nie mają wątpliwości, że karmienie piersią w ciąży jest możliwe, jeśli kobieta jest zdrowa, a ciąża rozwija się prawidłowo. Najczęściej udaje się karmić dzieci również po porodzie – już w tandemie. Zdarza się jednak, że karmiony piersią maluszek sam się odstawia, decyduje o zaprzestaniu ssania z powodu zmieniającego się około połowy ciąży smaku mleka.

Jeżeli jednak istnieje zwiększone ryzyko komplikacji, być może wskazane będzie zakończenie karmienia piersią w ciąży. Warto do tematu podejść na spokojnie, mając na uwadze dobro dzieci i matki.

Skąd zatem te kontrowersje?

Karmienie piersią w ciąży budzi kontrowersje z powodu zmieniającej się gospodarki hormonalnej. Podczas ssania piersi przez maluszka wydziela się oksytocyna. Ta, jak wiadomo, odpowiada między innymi za skurcze macicy. Lekarze, którzy namawiają kobiety do zaprzestania karmienia piersią w ciąży obawiają się poronienia czy przedwczesnego porodu spowodowanych zmianami hormonalnymi.

Problem w tym, że karmienie piersią zwłaszcza starszych dzieci jedzących już stałe posiłki nie prowadzi do znacznego wydzielania oksytocyny. Warto dodać, że hormon ten produkowany jest również w innych sytuacjach, na przykład podczas stosunku seksualnego, a jak wiadomo seks w ciąży zazwyczaj nie jest zakazany. Można się cieszyć z jego korzyści bez skrępowania.

Dlaczego zatem niektórzy lekarze zalecają odstawienie dziecka od piersi, gdy kobieta zachodzi w ciążę? Z niewiedzy, na „wszelki wypadek”.

Podsumowując:

Jeśli ciąża rozwija się prawidłowo, a kobieta nie jest dodatkowo obciążona, może z powodzeniem karmić maluszka piersią i cieszyć się rozwojem kolejnego członka rodziny.

Kiedy zaleca się zakończenie karmienia piersią w ciąży?

 • kiedy istnieje duże ryzyko przedwczesnego porodu,
 • kiedy kobieta poroniła,
 • kiedy krwawi z pochwy.
 • kiedy występują bolesne skurcze macicy,
 • odklejanie się łożyska

O czym pamiętać, kiedy karmisz piersią w ciąży?

Panuje mit, że kobieta karmiąca w ciąży po odstawieniu dziecka potrzebuje czasu, póki jej organizm się zregeneruje, by mogła zajść w kolejną ciążę. To nie jest prawda. Ciało zazwyczaj potrzebuje czasu „na odpoczynek” po ciąży i porodzie, ale nie po karmieniu piersią, które może trwać 2 lata lub dłużej…

Podstawą, o której większość pamięta jest  natomiast zbilansowana, zróżnicowana dieta. Nie trzeba się obawiać o to, że karmiąc starszaka, dla rozwijającego się płodu nie starczy cennych witamin czy mikroelementów. Prawda jest taka, że w pierwszej kolejności organizm zaspokaja potrzeby rozwijającego się w macicy dziecka, potem dostarcza cennych składników do mleka, a następnie zaspokajane są potrzeby kobiety. Oczywiście to pewne uproszczenie, ale bardzo obrazowe, dlatego warto mieć tego świadomość, by szczególnie zadbać o swoje menu, styl życia tak, by niczego cennego nie zabrakło ani dzieciom, ani młodej mamie.

Czy starsze dziecko trzeba odstawić po porodzie? Doświadczenia wielu mam pokazują, że nie. Można karmić w tandemie, podając najpierw pierś noworodkowi, a potem starszakowi. Sytuacje, kiedy trzeba odstawić starsze dziecko z przyczyn medycznych jest niewiele. Jednak one istnieją i warto mieć tego świadomość, wszelkie wątpliwości konsultując z dobrym lekarzem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Ola Ola

  Moja corke przestalm karmic, gdy bylam na 100% pewna, ze jestem w ciazy…teraz zaluje…

 2. Marta Marta

  a ja nie popieram tego….znałam osobiście przypadek gdzie dwoma między siostrami było 16 mies. różnicy i w tym właśnie przypadku te drugie młodsze dziecko przez całe swoje życie na cóś ciagle chorowało i coś mu dolegało..a mama karmila w ciazy a potem tandem…to dla mnie nienaturalne…