Gdy karmienie piersią boli…TO trzeba poprawić!

Zniekształcone brodawki po karmieniu

Jeśli tuż po karmieniu zauważasz, że brodawki mają dziwny kształt (jak nowa szminka), są spłaszczone, zmieniają kolor, to przyczyną może być zbyt płytkie chwytanie piersi. Jednak czasami problemem są również zmiany anatomiczne w budowie ust u dziecka. Niezbędna w takiej sytuacji będzie pomoc wyszkolonego doradcy laktacyjnego, który powinien pomóc rozwiązać problem.

Zapalenie piersi

Czujesz się jakbyś miała grypę? Masz gorączkę, pierś jest bolesna, gorąca i ciężka? Przyczyną może być zapalenie sutka lub piersi.  Co w tej sytuacji należy robić? Przede wszystkim często karmić piersią. Bez obawy, infekcja nie zostanie przekazana maluszkowi. Po drugie należy skontaktować się z lekarzem, być może konieczna będzie antybiotykoterapia.

Warto pamiętać, by po zastosowaniu antybiotyków, sięgnąć po dobrej klasy probiotyki, które pozwolą uniknąć pleśniawek i kolejnych problemów z karmieniem piersią.

Ząbkowanie u dziecka

Ból podczas karmienia może się pojawić, gdy dziecko zacznie ząbkować. U większości maluchów zaczynają się wyrzynać zęby między czwartym a siódmym miesiącem życia. Najczęściej jako pierwsze pojawiają się zęby na dole. Zanim jednak wyjdą, często poprzedza je okres bolesności dziąseł, które podczas karmienia mogą traktować pierś jako gryzak.

Dlatego zaleca się pokazanie dziecku, że „to mamę boli”, czyli natychmiastowe zaprzestanie karmienia, gdy dziecko ugryzie sutek, a między karmieniami podawanie jak najczęściej zimnych gryzaków i zabawek przygotowanych dla ząbkujących maluchów.

Pleśniawki na piersi

Ból podczas karmienia piersią mogą wywoływać pleśniawki, które objawiają się błyszczącą, swędzącą i czerwoną skórą na piersiach. U dziecka to najczęściej białe, nieregularne zmiany w ustach. Zmiany te mogą się pojawiać zwłaszcza po stosowaniu antybiotyków – u Ciebie lub u dziecka lub na skutek stosowania zbyt monotonnej diety.

Pleśniawki są zazwyczaj leczone miejscowo. Często, gdy zmiany się pojawią, zaleca się stosowanie probiotyków. Poza tym zaleca się ograniczenie cukru i drożdży w diecie, by zapobiec powstaniu kolejnych pleśniawek.

 

Jeśli karmienie piersią boli, nie czekaj. Skonsultuj się z doradcą laktacyjnym i rozwiąż problem, by nie stanowił on przyczyny zaprzestania naturalnego karmienia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Ola Ola

  Bardzo rzetelny wpis, ja pierwsze dni karmienia wspominam średnio, ale okazało się, ze zle przystawiałam synka, gdy to skorygowałam, wszystko stalo sie prostsze

 2. indies indies

  Ja męczyłam sie przez 3 msce… Technika dobra, dziecko dobrze chwyta, położna i doradca już nie wiedzieli o co może chodzić… Nic nie pomagało, po prostu miałam takie wrażliwe brodawki, po tym czasie na szczęście zaczęło samo przechodzić :) się
  Galeria
  Nagrody
  Zasady
  Moje zdjęcia
  Wyloguj

 3. Ola Ola

  U mnie na bolące brodawki zbawienny okazał się krem z REKLAMA. Szybko łagodził ból i dyskomfort, tak, że mogłam kontynuować karmienie, i co ważniejsze bezpieczny dla maluszka, nawet bez koniecznego zmywania!