Karmienie noworodka butelką

To oczywiste, że w idealnym świecie wszystkie dzieci od urodzenia przez co najmniej kilka miesięcy powinny być karmione piersią. Niestety nie żyjemy w takiej rzeczywistości. Karmienie piersią często nie jest możliwe, nie tylko z „widzimisie” młodej mamy, jak krzywdząco sądzi wiele propagatorek karmienia naturalnego, ale często z przyczyn medycznych. Czasami istnieją konkretne przeciwwskazania przeciwko karmieniu naturalnemu.

Niezależnie od przyczyn, dla których niemowlę jest karmione butelką. Warto zaznaczyć, że alternatywą dla karmienia piersią nie jest tylko karmienie butelką. Można również skorzystać z mleka z banku mleka kobiecego.

Jednak artykuł ten jest o karmieniu noworodka butelką. O czym warto pamiętać, gdy podajemy maluszkowi mieszankę?

Jak poznać, że dziecko jest głodne?

10314761_10152549951730250_7529705207288816379_nChoć noworodek zazwyczaj płacze z powodu głodu, to oczywiście powód jego płaczu może być inny. Dlatego warto od pierwszych dni obserwować bacznie dziecko i nie reagować schematem – płacz=głód.

Jeśli maluszek odwraca główkę w stronę klatki piersiowej rodzica i otwiera usta, wyraźnie szukając źródła pokarmu, mamy odpowiedź, co należy zrobić.

Maluszek, który się najadł, zazwyczaj ssie wolniej lub po prostu przestaje. Warto zrobić w takim momencie przerwę, dając dziecku czas, żeby poczuło, że jest już pełne.

Ile mleka potrzebuje noworodek?

To kwestia bardzo indywidualna, jednak istnieje pewien wzór, który przelicza się w ten sposób: że dziecko potrzebuje od 150 do 200 ml na każdy kilogram ciała na dobę.

Oznacza to, że jeśli noworodek waży 3 kilogramy, będzie potrzebował od 450-600 ml mleka w ciągu doby. Jednak uwaga w pierwszym tygodniu życia, brzuszek dziecka jest zazwyczaj na tyle mały, że może chcieć jeść dużo mniej. Dlatego jeśli maluszek jest spokojny, budzi się na jedzenie, moczy pieluszki, można uznać, że wszystko jest w porządku.

Karmienie noworodka butelką – ilości

W pierwszym tygodniu życia dziecka podawaj dziecku na każde karmienie 60-70 ml mleka.

Od około drugiego tygodnia do ukończenia dwóch miesięcy podawaj porcję 105 ml mleka. Podczas całego dnia dziecko zje najprawdopodobniej od 450 ml do 750 ml mleka. Powinnaś/Powinieneś dość szybko zorientować się, jeśli dziecko jest głodne, zjada całą porcję i rozgląda się na około, czekając na dokładkę.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Kinka Kinka

  Zgadzam się, często karmienie butelką to dramatyczny wybór, ostateczność…Za mało się o tym mówi

  • mama mama

   Dlaczego dramatyczny wybór? Ostateczność? Nie uważam, żeby karmienie butelką było aż tak dramatyczne i straszne. Czasami po prostu nie można inaczej.

 2. Merry Merry

  Dokładnie są różne sytuacje że kobieta decyduje się na karmienie butelką …. I każdy powinien to uszanować !!!!