Karmienie mieszane niemowlaka – wady i zalety

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią dziecka do ukończenia przez niego 6 miesiąca życia. Dane statystyczne pokazują jednak, iż taki schemat żywienia stosuje jedynie 43,5% kobiet w 2 miesiącu życia swoich pociech, 28,9% w 4 miesiącu oraz 4% w 6 miesiącu. Pozostałe mamy karmią swoje dzieci w sposób mieszany (pokarm naturalny i mieszanki mlekozastępcze) lub też sztuczny. Zatem, jakie są wskazania do dokarmiania malucha mlekiem modyfikowanym? Jakie wady i zalety ma karmienie mieszane niemowlaka?

karmienie mieszane

Karmienie mieszane niemowlaka – wskazania w pierwszych dniach życia malucha

Spośród wskazań do suplementacji mleka modyfikowanego w pierwszych dniach życia dziecka można wymienić:

  • Zmniejszenie urodzeniowej masy ciała o więcej niż 10% i brak powrotu do niej po 10 dobie życia. Zdrowy maluch w chwili urodzenia powinien ważyć od 2500 do 4000 gramów. Dopuszczalny jest około 10% spadek masy w pierwszych dobach życia.
  • Odwodnienie (najczęściej w przebiegu infekcji przewodu pokarmowego). Objawami sugerującymi odwodnienie u malucha może być zmniejszenie masy ciała, suchość błon śluzowych, mniejsza elastyczność skóry, czy też płacz bez łez.
  • Hipoglikemia – stan obniżonego stężenia glukozy we krwi. Spośród jego objawów można wymienić bladość powłok, problemy z oddychaniem, szybką utratę ciepła, dreszcze, nadmierną potliwość skóry, czy też obniżoną ruchliwość i napięcie mięśniowe.
  • Wcześniactwo – część maluchów, które zbyt wcześnie przyszły na świat musi być wspomagane za pomocą dodatkowych porcji pokarmu sztucznego. W części przypadków karmienie mieszane musi być wprowadzone z powodu niedostatecznie rozwiniętej jeszcze u matki laktacji.

Suplementacja mleka modyfikowanego powinna być rozważona w wyżej wymienionych przypadkach tylko, gdy nieprawidłowości tych nie daje się wyrównać poprzez zwiększoną podaż pokarmu naturalnego (również odciąganego). Należy bowiem pamiętać, iż często przyczyną nieskuteczności karmienia piersią jest błędna technika przystawiania dziecka lub mała aktywność malucha podczas ssania.

Karmienie mieszane niemowlaka – wskazania w kolejnych tygodniach życia

Głównym wskazaniem do dokarmiania malucha są małe przyrosty masy ciała lub ich brak. Optymalnie, u dziecka zdrowego powinny one wynosić 26–31 g/24 h (przyrosty te odmierzamy od masy minimalnej, a nie urodzeniowej). Jak pokazują badania, przy przyrostach rzędu 17–20 g/24 h wyłączna intensyfikacja ilości podawanego niemowlakowi pokarmu naturalnego jest działaniem w zupełności wystarczającym. W przypadku niższych dobowych przyrostów wskazane jest przejście na schemat karmienia mieszanego i kontrolowanie masy ciała dziecka co kilka dni. Co warte zaznaczenia, mleko modyfikowane powinno być podawane w minimalnej ilości, która zapewnia prawidłowe przyrosty masy.

Karmienie mieszane niemowlaka – technika

Większość mam karmiących swoje dzieci w sposób mieszany podaje mleko modyfikowane z klasycznej butelki. Nie jest to jednak postępowanie zalecane przez specjalistów. Doradcy laktacyjni polecają wykorzystanie specjalnych sond umieszczonych przy piersi lub tak zwanych systemów wspomagających karmienie (SNS). Ma to na celu budowanie naturalnej więzi matka-dziecko, która buduje się przy przystawianiu malucha do piersi.

Jeśli chodzi o porę podawania dodatkowych porcji mleka modyfikowanego, to powinna być ona indywidualnie dostosowana. Niemniej jednak, ogólna zasada mówi, iż dziecku pokarm sztuczny należy podawać po kilku z codziennych karmień piersią. Te ostatnie powinny mieć miejsce w 2-3 godzinnych interwałach czasowych i obejmować przystawianie malucha do obu piersi.

Słowem zakończenia, mieszany schemat karmienia maluchów ma swoje zalety i wady. Jeśli chodzi o te pierwsze, to pozwala on dostarczyć maluchowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych i nie wiąże z konieczności ortodoksyjnego przestrzegania por przystawiania malucha do piersi. Jest to również wybawieniem dla matek, które nie mają dostatecznej ilości pokarmu. Oczywiście, istnieją również wady karmienia mieszanego. Spośród nich można wymienić głównie negatywny wpływ mleka modyfikowanego na jelitową florę i jego mniej fizjologiczny skład.

Bibliografia:

Jakie są kryteria rozpoczęcia częściowego karmienia sztucznego w razie problemów z karmieniem piersią w pierwszych 4 tygodniach życia? – lek. Monika Żukowska-Rubik
Jakie są objawy (kryteria) nieskutecznego karmienia piersią? – dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kamil, student VI roku medycyny. Szczególnie zainteresowany tematyką z zakresu medycyny rodzinnej i podstawowej opieki zdrowotnej oraz leczenia bólu. Wzorujący się na dawnym modelu stosowania medycyny, kiedy to lekarze zajmowali się pacjentem w sposób całościowy, udoskonalonym jednak o najbardziej aktualną medyczną wiedzę i nowoczesne metody terapeutyczne.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.