Kąpiel noworodka – jak często myć malucha?

Inf. prasowa komentarzy: 0

Mycie malucha to jedna ze stresujących sytuacji – zarówno dla noworodka, jak i dla rodziców. Na szczęście później staje się to coraz prostsze, ponieważ opiekunowie uczą się, jak poprawnie przygotować kąpiel. Dziecko także z czasem przyzwyczaja się do tego pielęgnacyjnego rytuału. Przed porodem warto jednak dowiedzieć się, jak często myć malucha oraz co stosować podczas kąpieli.

Kąpiel noworodka – jak często powinna się odbywać?

Nie każdy rodzic wie, że zaraz po pojawieniu się malucha w domu nie powinno się stresować go codziennym myciem. W tym okresie skóra dziecka jest jeszcze bardzo delikatna, a nawet niezwykle wrażliwa, tymczasem podrażnienie może wywołać nawet kąpiel noworodka. Jak często powinna się więc odbywać? W zupełności wystarczy mycie co dwa lub trzy dni. Taka częstotliwość jest na początku odpowiednia. Dajemy niemowlakowi czas na to, aby przyzwyczaił się do nowego otoczenia. Staramy się także nie dokładać mu nowych, stresujących sytuacji.

Kiedy kąpać noworodka?

Wiedząc już jak często, powinniśmy dowiedzieć się także, kiedy kąpać noworodka. Kontakt z ciepłą wodą ma działanie kojące i uspokajające. Gdy zdecydujemy się myć pociechę w godzinach wieczornych i w regularnych odstępach czasowych – jest szansa na to, że niemowlę z czasem przyzwyczai się do takiego dobowego rytmu. Jest to dobre zarówno dla malucha, jak i jego rodziców. Warto też pamiętać, że to właśnie dzięki temu usypianie będzie znacznie prostsze – zwłaszcza jeżeli ubierzemy dziecko w ciepłe, suche ubranka i zakryjemy główkę czapką (w ten sposób unikniemy przeziębienia). To pomoże nam sprawić, aby noworodek poczuł się bezpiecznie. A co z tuleniem? Będzie ono idealnym zwieńczeniem ciężkiego dnia i sprawi, że niemowlak szybciej zaśnie.

Poprawna pielęgnacja noworodka

Oprócz zadania sobie pytania: kiedy najlepiej jest kąpać noworodka, warto zastanowić się również nad tym, jakie produkty wybierać do mycia, aby były odpowiednie dla tak małego dziecka. Specjaliści zalecają wybierać tylko i wyłącznie takie kosmetyki, których można używać od pierwszego dnia życia. Są one pozbawione silnych detergentów i składników, które mogłyby uczulać. Właściwy płyn będzie nie tylko delikatnie natłuszczał, ale przede wszystkim doskonale nawilżał skórę. W składzie znajdziemy bezpieczne emolienty, które zostały dopuszczone jako substancje odpowiednie do stosowania w kosmetykach dla dzieci.

Specjaliści zalecają również, aby produkty dobierać do konkretnego problemu ze skórą. Okazuje się, że nawet tak malutkie dzieci zmagają się z bardzo różnymi chorobami, przez które rodzice muszą mieć się na baczności i uważać, co nakładają na delikatne ciałko swojej pociechy. Najpopularniejsze jest zdecydowanie atopowe zapalenie skóry, czyli AZS. Na szczęście jednak dolegliwość ta bardzo często ustępuje z wiekiem i możliwe, że już nie wróci. Nie należy jej jednak bagatelizować i pozostawiać dziecko pod stałą opieką sprawdzonego specjalisty. Inaczej zakażenia bakteryjne zaczną być jeszcze bardziej problematyczne.

 

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.