Candida albicans to drożdżaki, które są powszechnie występującymi drobnoustrojami, należącymi do fizjologicznej flory jelita grubego, jednak w sprzyjających warunkach mogą się niebezpiecznie rozmnożyć. I wtedy ich niewielka liczba u zdrowego człowieka zmienia się w pokaźną armię, która wydziela ogromną ilość enzymów rozkładających komórki żywiciela. Niszcząc komórki, Candida uzyskają substancje, które są łatwo wchłaniane. Niestety w ten sposób postępują jak typowe pasożyty – bytują na cudzych komórkach, niszczą je, co nie pozostaje bez skutków dla całego ustroju.
Candida lubi „słodkie”
Jak można sobie wyhodować grzyba? Przede wszystkim poprzez „słodkie” jedzenie i kwaśne środowisko. Candida odżywia się cukrami prostymi. Rozkłada je do dwutlenku węgla i alkoholu, czego skutkiem są często przykre wzdęcia. Gdy zaczyna brakować mu „jedzenia”, doprowadza do wydzielenia substancji działającej jak insulina, która sprawia, że zaatakowany organizm odczuwa łaknienie i wielką ochotę na słodkie jedzenie. Skutek? Najczęściej osoba z grzybicą nie potrafi się powstrzymać przed sięgnięciem po kaloryczną przekąskę.
Kuracje antybiotykowe
Problem z kandydozą może być skutkiem kuracji antybiotykowej, która zaburza naturalną mikroflorę jelit.
Candida objawy
Candida może dawać szerokie spektrum objawów:
- łaknienie na cukier, słodycze, pszenicę,
- utrata apetytu lun nadmierne jedzenie,
- nawracające zapalenie zatok,
- zmęczenie,
- zaparcia lub biegunki,
- nadpobudliwość,
- nerwowość,
- problemy z koncentracją,
- gazy,
- ból brzucha (szczególnie po jedzeniu)
- częste infekcje, anginy,
- krwawiące dziąsła,
- próchnica zębów,
- zmiany w kącikach ust
- wykwity skórne,
- łupież,
- niespokojny sen,
- łuszczyca,
- świat w okolicy odbytu,
Jak rozpoznać kandydozę?
Do diagnozy kandydozy niezbędne jest wykonanie:
- poziomu glukozy na czczo,
- morfologii z rozmazem,
- markerów zapalnych OB, CRP,
- ogólnego badania moczu,
- badania kału na pasożyty,
Jak leczyć Candida? Kandydoza dieta
Leczenie Candida nie jest proste. Przede wszystkim wymaga czasu. Poza tym tylko zmiana diety pozwoli pozbyć się problemu raz a dobrze. W przeciwnym wypadku trzeba się liczyć z nawrotem choroby, gdy tylko warunki znowu staną się korzystniejsze dla rozrostu grzyba.
Przede wszystkim należy wyeliminować cukier i słodycze oraz unikać wszelkich zamienników cukru – syropu z agawy, klonowego, itd. Poza tym należy odstawić słodkie soki i napoje.
Podczas leczenie grzybicy lekarze zalecają przejście na dietę bezglutenową, szczególnie jeśli Candida daje objawy z układu pokarmowego. Z domowych sposobów na grzybicę poleca się: czosnek, dynię, aloes, cynamon, oregano. Najlepiej udać się jednak do doświadczonego lekarza, który poleci sprawdzony lek.
I na koniec równie ważna informacja: jeśli u dziecka stwierdza się kandydozę, niezbędne jest leczenie całej rodziny, by nie dopuścić do wtórnych zarażeń.
Ciekawy artykuł. Nie słyszałam o tej chorobie. A łaknienie na słodkości to ja mam ;)
Warto sprawdzić, czy jakieś pasożyty nie zadomowiły się w organizmach naszych dzieci. Razem z siostrą i siostrzenicami wybraliśmy się do znanej przychodni – Revitum, gdzie wykonaliśmy Test Obciążeń Organizmu i Test na Niedobory Komórkowe, które pokazały, z jakimi nieprawidłowościami w organizmie mamy do czynienia. Udało się je wszystkie na szczęście zwalczyć. :-)