Kamica żółciowa po ciąży – problem, o którym niewiele się mówi

Ciąża to jedyny taki okres w życiu kobiety, który prowadzi do wystąpienia licznych zmian. Nie tylko w wyglądzie, ale również tych niewidocznych dla oczu. Typowa jest prawdziwa burza hormonów, która niekiedy może doprowadzić do przykrych konsekwencji, do jakich zalicza się kamica żółciowa po ciąży. Jak zdiagnozować problem i jak go leczyć?

Kamica żółciowa po ciąży, w czym tkwi problem?

Hormony mają wpływ na wiele procesów zachodzących w organizmie. U osób podatnych okresy burz hormonalnych mogą prowadzić do przykrych konsekwencji. Jednym z nich jest kamica żółciowa, która może rozwijać się już w ciąży czy tuż po rozwiązaniu.

Do kamicy żółciowej dochodzi w sytuacji, kiedy w układzie żółciowym zostają odłożone tak zwane złogi, czyli kamienie.

Żółć jest substancją niezbędną w procesie trawienia, jest produkowana w wątrobie, a magazynowana w woreczku żółciowym. Składa się z soli mineralnych, kwasów, cholesterolu, mocznika, lecytyny, soli żółciowych, które pod wpływem hormonów mogą się łączyć w grudki utrudniające przepływ żółci.

Główną przyczynę kamicy żółciowej upatruje się w nieprawidłowej diecie. Czynnikiem ryzyka jest otyłość. U kobiet w ciąży problemem jest indywidualna podatność na zmiany hormonalne. Pod wpływem zmian hormonalnych, a dokładniej zwiększonego wydzielania progesteronu dochodzi do gęstnienia żółci, czego efektem jest wytrącanie złogów, zwiększających ryzyko wystąpienia zgagi, czy kolki żółciowej.

Kamica żółciowa może rozwinąć się w ciąży lub tuż po rozwiązaniu.

kamica żółciowa po ciąży

Kamica żółciowa – jakie są objawy?

Typowym objawem kamicy żółciowej jest napad tak zwanej kolki żółciowej, która charakteryzuje się silnym bólem zlokalizowanym w prawym podbrzuszu, promieniujący na prawe nadbrzusze i prawą łopatkę. Dodatkowo występują mdłości i wymioty. Nierzadko pojawiają się bolesne skurcze, które w ciąży mogą nawet utrudniać oddychanie. 

Jak zapobiegać kamicy żółciowej w ciąży?

By nie rozwinęła się kamica żółciowa po ciąży, należy:

 • stosować lekkostrawną, niskocholesterolową dietę bogatą w warzywa,
 • jeść regularnie, co 2-3 godziny, 4-5 razy dziennie,
 • codziennie jeść śniadanie, nigdy nie omijać tego posiłku,
 • zastąpić mięso smażone gotowanym,
 • unikać ciężkostrawnych potraw,
 • nie jeść tłustych serów,
 • ograniczyć spożywanie masła i jajek,
 • jeść chude mięso,
 • unikać słodyczy, zwłaszcza ciężkich ciast z kremem,
 • zrezygnować ze słodzonych napojów,
 • unikać kawy i mocnej herbaty,
 • śmietanę zastąpić jogurtem.

Jeśli kamica żółciowa rozwinie się już w ciąży…

Jeśli wystąpi kamica żółciowa w ciąży, konieczne jest stosowanie zdrowej diety. Ta zalecana jest nie tylko narażonym na kamicę kobietom, ale wszystkim paniom niezależnie od stanu zdrowia.

Jeśli sama dieta nie sprawdza się, nawracają kolki żółciowe, które mogą niestety zwiększyć ryzyko poronienia, niezbędne jest usunięcie pęcherzyka żółciowego. Zabieg przeprowadza się laparoskopowo. Najlepiej przeprowadzić go w II trymestrze ciąży lub jeśli to możliwe, dopiero po rozwiązaniu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.