Kalkulator zasiłku macierzyńskiego

Wysokość zasiłku macierzyńskiego

Zasiłek macierzyński – komu się należy, w jakiej wysokości?

Zasiłek macierzyński, podobnie jak urlop otrzymywany po narodzinach dziecka, pozwala na opiekę nad maluszkiem w domu. W trakcie jego trwania otrzymuje się pieniądze, które przeznaczane są na potrzeby dziecka i całej rodziny. Zasiłek macierzyński rekompensuje brak pensji jednego z rodziców. Jego wysokość i czas otrzymywania ma znaczenie, dlatego warto wiedzieć, komu się należą pieniądze. Odpowiadamy na najczęstsze pytania.

Zasiłek macierzyński – tylko dla jednego rodzica

Zasiłek macierzyński może być pobierany tylko przez jednego rodzica – mamę lub tatę. Nie ma możliwości, by był pobierany przez oboje rodziców.

Minimalny zasiłek macierzyński

Obecny system prawny (zmiany, które weszły w życie 2 stycznia 2016 roku) nie bierze pod uwagę możliwości przyznania niższego zasiłku macierzyńskiego niż w wysokości 1000 złotych miesięcznie. Właśnie tyle każdego miesiąca będzie otrzymywał na konto rodzic bezrobotny zarejestrowany w urzędzie pracy, pracujący na umowę o dzieło (bez względu na dochód), rolnik, student. Ponadto 1000 złotych przyznane zostanie każdemu rodzicowi mającemu niewielki dochód, z którego przyznany jest niższy zasiłek. Taki rodzic może liczyć na wyrównanie do 1000 złotych miesięcznie.

Zasiłek macierzyński kalkulator – wysokość świadczeń na etacie

Ustawodawca dał możliwość wyboru oprocentowania zasiłku, innymi słowy wysokości pobieranych świadczeń rozłożonych w czasie. Pierwsza opcja zakłada pobieranie zasiłku w wysokości 100% przez 6 miesięcy, a następnie 60% podczas drugiej połowy urlopu. Druga opcja uwzględnia pobieranie przez cały okres podlegający zasiłkowi 80% wysokości pensji.

Zasiłek macierzyński a własna działalność

Zasiłek macierzyński na etacie obliczany jest na podstawie wysokości pobieranej pensji przed zajściem w ciąży. W przypadku działalności gospodarczej wygląda to trochę inaczej – zasiłek obliczany jest na podstawie wysokości składek odprowadzonych do ZUS. Dzięki temu przedsiębiorcza mama lub tata samodzielnie mogą ustalić wysokość pobieranych świadczeń (do progu maksymalnego). Kilka lat temu było głośno o planach zmiany sposobu obliczania wysokości zasiłków dla samozatrudnionych. Dzięki ruchowi społecznemu, aktywności młodych mam, udało się nie dopuścić do planowanych zmian. Oto krótki przewodnik na temat wysokości zasiłku macierzyńskiego dla przedsiębiorczych rodziców.

Wysoki macierzyński a własna działalność gospodarcza/

Chcesz dowiedzieć się, jak wysoki będziesz pobierać zasiłek macierzyński? Skorzystaj z naszego kalkulatora.

Ostatnia aktualizacja