Kalendarz szczepień 2017 – co nowego?

Istnieje mnóstwo kontrowersji na temat szczepień, które z biegiem lat nie milkną, ale nabierają na sile. Trudno o jeden głos w sprawie. Wśród rodziców istnieją różne opinie i poglądy na temat szczepień. Sporą grupę reprezentują gorący zwolennikami podawania szczepionek. Obok nich funkcjonują ci, którzy po przeanalizowaniu składu i sposobu działania szczepionek mówią szczepionkom NIE. Oprócz entuzjastycznego i sceptycznego podejścia istnieje też podejście „umiarkowane”. Reprezentują je ci rodzice, którzy mają wątpliwości, co do niektórych szczepień i szczepią wybiórczo lub odwlekają szczepienia w czasie. Najczęściej robią to po to, by podać szczepienia starszym dzieciom niż zaleca to kalendarz szczepień 2017.

W Polsce istnieje obowiązek szczepień dzieci do lat 19.  Niepoddanie się szczepieniom grozi nałożeniem grzywny, jednak rodzice terminowo odwołujący się nie płacą kary.

Nie naszą rolą jest rozstrzygać spory dotyczące szczepień i ich bezpieczeństwa. W tym artykule chcielibyśmy przedstawić aktualny stan prawny. Oto kalendarz szczepień 2017.

Kalendarz szczepień 2017 – szczepienia refundowane i nierefundowane

Kalendarz szczepień z roku na rok rozbudowuje się.

kalendarz szczepień 2017

Niezmiennie obejmuje szczepienia obowiązkowe (refundowane, bezpłatne) oraz szczepienia zalecane (za które należy dodatkowo zapłacić).

Kalendarz szczepień zawiera informację dotyczącą listy obowiązujących szczepień z uwzględnieniem rekomendowanego wieku ich podania.

Kalendarz szczepień 2017 – najważniejsze zmiany

W 2017 wprowadzono pewne zmiany.

Jedną z nich jest wprowadzenie obowiązkowego szczepienia przeciwko pneumokokom dla dzieci urodzonych po 1 stycznia 2017 roku. Więcej na temat tego szczepienia i samej choroby wywołanej przez pneumokoki.

Do 2017 roku szczepionki przeciw pneumokokom podawano bezpłatnie wcześniakom i dzieciom z grupy ryzyka. Obecnie dzieci będą otrzymywać szczepionkę w 3 dawkach: w drugim miesiącu życia, w czwartym miesiącu życia i dawkę przypominającą w 13 miesiącu życia.

W 2017 roku na skutek działań osób sceptycznie nastawionych do aktualnego kalendarza szczepień zostaje wprowadzona bezpieczniejsza szczepionka przeciwko polio – IPV (szczepionka inaktywowana, „martwa”), taka sama, jaka od lat dostępna jest w bogatszych krajach europejskich. Wcześniej podawana była szczepionka „żywa” – OPV. Udowodniono jednak, że szczepionka żywa była odpowiedzialna za przenoszenie wirusa na dzieci i wystąpienie ognisk choroby, co stanowiło powód wycofania tej szczepionki.

Kolejna zmiana dotyczy szczepieniu przeciwko krztuścowi. Na zachodzie stosuje się głównie szczepionkę z bezkomórkowym komponentem krztuśca (DTaP). W Polsce zdecydowano się podawać ją jedynie dzieciom urodzonym przedwcześnie, z niską wagą lub z chorobami neurologicznymi. Pozostałe dzieci mają otrzymywać szczepionkę pełnokomórkową.

Zmianie nie ulega termin szczepień przeciwko poszczególnym chorobom.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.