Kalendarz szczepień 2017 – co nowego?

Istnieje mnóstwo kontrowersji na temat szczepień, które z biegiem lat nie milkną, ale nabierają na sile. Trudno o jeden głos w sprawie. Wśród rodziców istnieją różne opinie i poglądy na temat szczepień. Sporą grupę reprezentują gorący zwolennikami podawania szczepionek. Obok nich funkcjonują ci, którzy po przeanalizowaniu składu i sposobu działania szczepionek mówią szczepionkom NIE. Oprócz entuzjastycznego i sceptycznego podejścia istnieje też podejście „umiarkowane”. Reprezentują je ci rodzice, którzy mają wątpliwości, co do niektórych szczepień i szczepią wybiórczo lub odwlekają szczepienia w czasie. Najczęściej robią to po to, by podać szczepienia starszym dzieciom niż zaleca to kalendarz szczepień 2017.

W Polsce istnieje obowiązek szczepień dzieci do lat 19.  Niepoddanie się szczepieniom grozi nałożeniem grzywny, jednak rodzice terminowo odwołujący się nie płacą kary.

Nie naszą rolą jest rozstrzygać spory dotyczące szczepień i ich bezpieczeństwa. W tym artykule chcielibyśmy przedstawić aktualny stan prawny. Oto kalendarz szczepień 2017.

Kalendarz szczepień 2017 – szczepienia refundowane i nierefundowane

Kalendarz szczepień z roku na rok rozbudowuje się.

kalendarz szczepień 2017

Niezmiennie obejmuje szczepienia obowiązkowe (refundowane, bezpłatne) oraz szczepienia zalecane (za które należy dodatkowo zapłacić).

Kalendarz szczepień zawiera informację dotyczącą listy obowiązujących szczepień z uwzględnieniem rekomendowanego wieku ich podania.

Kalendarz szczepień 2017 – najważniejsze zmiany

W 2017 wprowadzono pewne zmiany.

Jedną z nich jest wprowadzenie obowiązkowego szczepienia przeciwko pneumokokom dla dzieci urodzonych po 1 stycznia 2017 roku. Więcej na temat tego szczepienia i samej choroby wywołanej przez pneumokoki.

Do 2017 roku szczepionki przeciw pneumokokom podawano bezpłatnie wcześniakom i dzieciom z grupy ryzyka. Obecnie dzieci będą otrzymywać szczepionkę w 3 dawkach: w drugim miesiącu życia, w czwartym miesiącu życia i dawkę przypominającą w 13 miesiącu życia.

W 2017 roku na skutek działań osób sceptycznie nastawionych do aktualnego kalendarza szczepień zostaje wprowadzona bezpieczniejsza szczepionka przeciwko polio – IPV (szczepionka inaktywowana, „martwa”), taka sama, jaka od lat dostępna jest w bogatszych krajach europejskich. Wcześniej podawana była szczepionka „żywa” – OPV. Udowodniono jednak, że szczepionka żywa była odpowiedzialna za przenoszenie wirusa na dzieci i wystąpienie ognisk choroby, co stanowiło powód wycofania tej szczepionki.

Kolejna zmiana dotyczy szczepieniu przeciwko krztuścowi. Na zachodzie stosuje się głównie szczepionkę z bezkomórkowym komponentem krztuśca (DTaP). W Polsce zdecydowano się podawać ją jedynie dzieciom urodzonym przedwcześnie, z niską wagą lub z chorobami neurologicznymi. Pozostałe dzieci mają otrzymywać szczepionkę pełnokomórkową.

Zmianie nie ulega termin szczepień przeciwko poszczególnym chorobom.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.