Sposób organizowania szczepień ochronnych w Polsce regulowany jest przez Ustawę o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi z 2008 roku (z późniejszymi zmianami). W zapisach ustawy znajdują się szczepienia obowiązkowe (refundowane przez państwo, finansowane ze środków publicznych) oraz zalecane, które można sfinansować we własnym zakresie.
Program szczepień ogłasza Główny Inspektorat Sanitarny. Aktualny dokument został wydany 28 października 2012 roku i obowiązuje na 2013 rok.
Obowiązkowe szczepienia w 2013
Obowiązkowymi szczepieniami w 2013 roku dla dzieci do lat 19 są:
- szczepienia przeciwko gruźlicy,
- szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B,
- szczepienia przeciwko błonicy,
- szczepienia przeciwko tężcowi,
- szczepienia przeciwko krztuścowi,
- szczepienia przeciwko Haemophilus influenzae typu b (Hib),
- szczepienia przeciwko Poliomyelitis,
- szczepienia przeciwko odrze,
- szczepienia przeciwko śwince,
- szczepienia przeciwko różyczce.
Refundowane szczepienia dla wyszczególnionych przez GIS grup ryzyka (dla dzieci i dorosłych)
- WZW B,
- inwazyjnym zakażeniom Streptococcus pneumoniae,
- błonicy,
- ospie wietrznej
Jeśli istnieje podejrzenie ryzyka zakażenia
- przeciwko tężcowi
- wściekliźnie
Bezpłatne szczepienie przeciw ospie dla dzieci do lat 3
W 2013 roku został utrzymany wcześniej obowiązujący zapis (który wszedł w życie z dniem 1 października 2011 roku), dzięki któremu dzieci uczęszczające do żłobków, klubów dziecięcych do lat 3 mogą skorzystać z bezpłatnego szczepienia przeciw ospie. Do bezpłatnego szczepienia nie kwalifikują się dzieci, którym opiekuje się niania czy inny opiekun poza instytucją opiekuńczą. Z bezpłatnych szczepień nie skorzystają również dzieci uczęszczające do przedszkoli (czyli dzieci, które zgodnie z ustawą objęte są wychowaniem przedszkolnym w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata).
By skorzystać z bezpłatnego szczepienia przeciw ospie wystarcz przedstawić zaświadczenie, że dziecko chodzi do żłobka lub klubu malucha, wystawione przez placówkę, do której dziecko uczęszcza.
Szczepionka dla wcześniaków: ważna zmiana
W 2013 roku wprowadzono jedną, ale ważną zmianę. Dotyczy ona szczepionki chroniącej przed chorobami pneumokokowymi (np. zapaleniem płuc). Według nowych przepisów będzie ona bezpłatna i obowiązkowa dla wszystkich wcześniaków urodzonych przed 37. tygodniem ciąży oraz tych z masą urodzeniową poniżej 2500 g. Dla zdrowych, urodzonych w terminie dzieci szczepionka nadal jest zalecana, ale nie refundowana, co oznacza, że należy za nią dodatkowo zapłacić.
Zamierzam posłać mojego syna 2 lata do żłobka od września, dzwoniłam do poradni dzięciecej w sprawie szczepienia przeciw ospie wietrznej i zostałam poinformowana, że nie ma bezpłatnego szczepienia dzieci uczęszczających do żłobka, owszem taki program był ale w ubiegłym roku. Co w takiej sytuacji? Czy faktycznie te szczepienia nie są refundowane dla dzieci żłobkowych?
Proszę spojrzeć do DzU z dnia 30 października 2012 roku. Jest tam zapis o szczepieniu dzieci przeciw ospie: „c) dzieci do ukończenia 12 roku
życia, inne niż wymienione w lit. a i b, narażone na zakażenie ze względów środowiskowych,
w szczególności narażone na zakażenie ze względu na czasowe lub stałe przebywanie we wspólnych pomieszczeniach, co umożliwia przeniesienie wirusa i wybuch
ogniska epidemicznego, w tym zwłaszcza w domach opieki długoterminowej,żłobkach i innych instytucjach opiekuńczych.”