Wpisy dla kategorii: Przedszkolak
Rdzeniak zarodkowy (łac. medulloblastoma) jest najczęściej występującym, pierwotnym nowotworem złośliwym ośrodkowego układu nerwowego u dzieci. W 70% przypadków dotyczy pacjentów do 16. roku życia i stanowi około 20% wszystkich guzów mózgu stwierdzanych u najmłodszych pacjentów. Częstość jego występowania jest szacowana …
Może być źródłem wielu problemów. Uczucia zmęczenia, senności, spadku odporności. Stanowi przyczynę częstych chorób, łapania infekcji i dłuższego bycia nie w formie. Sprawia, że cera staje się blada, a włosy wypadają. Kiedy występuje niedokrwistość z niedoboru żelaza u dziecka i …
Obudzenie w swoich dzieciach miłości do czytania to bezcenna wartość w dzisiejszych czasach. Książki rewelacyjnie stymulują rozwój dziecka. Literatura umożliwia zdobycie wiedzy, która okazuje się bardzo przydatna w dorosłym życiu. Jakie książki są odpowiednie dla trzylatka? Na które tytuły warto …
H. pylori jest bakterią atakującą błonę śluzową żołądka i będącą istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju choroby wrzodowej. Szacuje się, iż zakażone jest nią od 25 do nawet ponad 70% populacji. Zatem, czym właściwie jest zakażenia H. pylori u dzieci? Jakie są …
Asertywność to niezwykle ważna i przydatną umiejętność nie tylko w przypadku posiadania dzieci. Chociaż to właśnie podczas kształtowania osobowości młodego człowieka, umiejętność powiedzenia „nie” zyskuje nowego znaczenia. Rodzice często popełniają błąd, nie wyznaczając granic swoim dzieciom, tłumacząc to prawami dzieciństwa. …
Kiedy na świat przychodzi dziecko, bliżsi lub dalsi członkowie rodziny doszukują się w nim podobieństwa do mamy lub taty. Niejednokrotnie słyszymy stwierdzenie, że coś odziedziczyliśmy w genach. Dziedziczyć możemy nie tylko choroby, ale przede wszystkim kolor oczu, karnację, a także …
Kiedy właściwie jest dobry moment na rozpoczęcie nauki czytania? Nie można jednoznacznie określić, w jakim wieku dziecko powinno rozpocząć naukę czytania. Warto wiedzieć, że w pierwszych latach życia mózg dziecka jest najbardziej chłonny. Idąc za tym tokiem myślenia, naukę czytania …
Badanie ultrasonograficzne (USG) jest całkowicie bezinwazyjną, bezbolesną i bezpieczną dla zdrowia metodą obrazowania tkanek. Jego wykonanie jest często pierwszym etapem diagnostyki i pozwala na wykrycie wielu groźnych dla zdrowia i życia chorób. Zatem, na czym polega badanie ultrasonograficzne i jak …
W naszym kraju jest spotykanych naturalnie około 800 gatunków pająków. Zdecydowana większość z nich jest dla ludzi zupełnie niegroźna, a ich ukąszenie wywołuje jedynie miejscową reakcję skórną. Odrębny temat stanowią coraz częściej hodowane w naszych domach pająki egzotyczne, których jad …
Guz Wilmsa, inaczej nefroblastoma, nerczak zarodkowy lub płodowy, jest najczęstszym nowotworem nerek w populacji pediatrycznej. Szacuje się, że stanowi on aż 97% nowotworów tego narządu oraz około 8% złośliwych nowotworów u dzieci. W Polsce rozpoznawanych jest około 70-80 nowych przypadków …
Ostatnie lata przyniosły znaczny wzrost świadomości rodziców oraz lekarzy na temat roli witaminy D w prawidłowym rozwoju dzieci i młodzieży. Niestety, zwłaszcza w kulturze masowej, pojawiło się również wiele błędnych informacji o charakterze marketingowym, nakierowanych na zwiększenie sprzedaży różnego rodzaju …
Zatrucie pokarmowe to ostro przebiegający zespół objawów żołądkowo-jelitowych spowodowany głównie spożyciem bakterii lub ich toksyn znajdujących się w jedzeniu. W naszym kraju każdego roku do Sanepidu zgłaszanych jest około 20 tysięcy nowych przypadków. Dominującym czynnikiem etiologicznym jest Salmonella, która odpowiada …
Złamanie typu zielonej gałązki jest bardzo częstym typem złamania kości stwierdzanym w populacji pediatrycznej. Szacuje się, iż stanowi ono około 50% wszystkich złamań w tej grupie wiekowej. Jego cechami charakterystycznymi jest brak przerwania ciągłości okostnej oraz bardzo słabo widoczna na …
Choroba Dukesa zwana również chorobą czwartą, czy też chorobą Filatova-Dukesa jest infekcją wysypkową występującą typowo u dzieci w wieku szkolnym. Wielu naukowców jest zdania, iż schorzenie to nie jest odrębną jednostką chorobową, a jedynie postacią szkarlatyny lub różyczki. Zatem, jak …
Lepienie z plasteliny to doskonały sposób na ćwiczenie motoryki małej. Można ćwiczyć paluszki, co stanowi świetny trening dla małych dłoni. Prace z plasteliny dodatkowo angażują wyobraźnię, doskonalą kreatywność, ćwiczą, wymagają myślenia przestrzennego, angażują, uczą, a jednocześnie stanowią świetny pomysł na …