Wpisy dla kategorii: Przedszkolak
Wprowadzenie sterydów donosowych stało się początkiem nowej ery w leczeniu pacjentów z zapaleniem błony śluzowej nosa oraz zatok przynosowych (zwłaszcza tych o podłożu alergicznym – tak zwany alergiczny nieżyt nosa). Niemniej jednak stosowanie tych leków, zwłaszcza przewlekłe, budzi wciąż niepokój …
Mam tę moc, mam tę moc – śpiewała całkiem niedawno cała Polska. Bo kto nie pokochał znakomitej Krainy lodu i kogo nie uwiodła fenomenalna ścieżka dźwiękowa tej najbardziej kasowej animacji wszech czasów? Nic dziwnego, że w 2019 roku wszyscy z …
Rozdrażnienie, senność, kłopoty ze sprawnym komunikowaniem się, niedostępność emocjonalna, ale także samookaleczenia się i problemy z nauką. To mogą być objawy depresji u dzieci i młodzieży. Niestety zazwyczaj utożsamiane są z buntem, który należy przykładnie stłamsić. W konsekwencji dziecko zamiast …
Ciągłe zmęczenie u dziecka jest objawem bardzo niespecyficznym, mogącym wskazywać na bardzo wiele stanów chorobowych. Bez wątpienia, większość z nich jest całkowicie niegroźna, ale zawsze na uwadze należy mieć ciężkie choroby, które mogą manifestować się właśnie tymże symptomem. Zatem, kiedy …
Antybiotyki są jednymi z najczęściej przepisywanych leków, szczególnie w populacji pediatrycznej (nasz kraj jest w pierwszej dziesiątce państw zużywających najwięcej tych medykamentów). Bez wątpienia, fakt ten może u części rodziców budzić uzasadniony niepokój co do konieczności takowego leczenia u swojej …
Urządzanie pokoju dziecięcego nie należy do zadań łatwych – ma on bowiem być dla naszej pociechy zarówno krainą wspaniałej zabawy, jak i bezpiecznym schronieniem. Prawdziwe wyzwanie mają jednak w tym przypadku miłośnicy kwiatów, gdyż rośliny potrafią znacznie uatrakcyjnić pomieszczenie oraz …
Ostatnimi laty, dieta wegetariańska staje się coraz bardziej popularna, zarówno wśród osób dorosłych, jak i dzieci (statystyki mówią, że żywionych według jej zasad jest około 3 do 5 procent maluchów w wieku do 4 lat, a całkowita liczba wegetarian w …
Dzieci są szczególnie narażone na stany zapalne uszu, które często rozwijają się niespodziewanie i dają niejednoznaczne objawy. Nie zawsze pojawia się gorączka, ból może być nieznaczny, a jedynym objawem bywa dziwne „pukanie w uchu”, czy swędzenie. Jakie symptomy daje zapalenie …
Polski rynek suplementów diety jest jednym z najlepiej rozwiniętych na całym świecie. Chyba jedynie garstka z nas nie ma w domu jakichś preparatów wspomagających wątrobę, poprawiających odporność czy dodających witalności i energii (jak zapewniają ich producenci). Co więcej, zapewne wielu …
Oczy są jedną z najbardziej skomplikowanych struktur w naszym ciele, a ich ból może mieć bardzo wiele przyczyn. Wśród nich można wyróżnić te zupełnie błahe (na przykład przeciążenie będące wynikiem wielogodzinnych seansów telewizyjnych), jak i te, które bezwzględnie wymagają pilnej …
Tarczyca to niewielki organ o bardzo ważnych funkcjach. Niestety często powoduje problemy. Szacuje się, że ponad 10% osób zaobserwuje u siebie objawy nieprawidłowej pracy tarczycy na pewnym etapie życia. Często już w okresie dzieciństwa, a nawet u noworodków organ ten …
Jednymi z najważniejszych składników odżywczych w diecie młodego rozwijającego się organizmu są kwasy omega 3. Należą one do grupy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i są substancjami niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Można wśród nich wyróżnić kwasy dokozaheksanowy (DHA), alfa-linolenowy (ALA) oraz eikozapentanowy (EPA). Składniki te …
Kaszel jest ważnym odruchem obronnym organizmu (pozwala na usunięcie z dróg oddechowych nadmiaru śluzu, czy też ciał obcych), a zarazem istotnym objawem, który może towarzyszyć wielu chorobom układu oddechowego. Jego pojawienie się, zwłaszcza u dzieci, jest zazwyczaj związane z niegroźną …
Temat kataru, a właściwie nieżytu nosa, wzbudza wśród rodziców wiele kontrowersji. Część z nich bowiem uważa, iż objaw ten jest całkowicie niegroźny i o ile nie towarzyszą mu inne symptomy choroby (wysoka gorączka, uporczywy kaszel, czy też bardzo złe samopoczucie), …
Woda jest głównym składnikiem naszego ciała (przyjmuje się, że stanowi ona nawet 75 procent masy ciała noworodka oraz około 60 procent masy ciała dziecka starszego). Tym samym jej dostarczanie, adekwatne do wieku oraz stanu zdrowia naszej pociechy, jest równie ważne, …