Jeszcze jeden powód, dla którego warto dbać o samodzielność

Wychowanie samodzielnych, zaradnych dzieci powinno być celem większości rodziców. Dlaczego tak ważne jest by nie być nadopiekuńczym i nie wyręczać młodych ludzi, można się przekonać, czytając ostatnie doniesienia portalu gazeta.pl. Dowiemy się z nich, że każdego roku we Włoszech do sądów trafia 30 tysięcy pozwów, w których pełnoletnie dzieci występują przeciwko swoim rodzicom, domagając się od nich pieniędzy na utrzymanie.

Większość pozwów kierowanych jest przeciwko ojcom (58%), a jedna czwarta wobec obu rodziców. Średni wiek „dziecka”, który wysyła pozew to 29 lat. 3/4 to studenci, spora grupa to osoby bezrobotne lub pracujące dorywczo. 65% spraw wytaczana jest przez młodych mężczyzn.

Adwokaci podkreślają, że problemem jest niejasne prawo, które nie wyznacza górnej granicy, w której obowiązek utrzymania dzieci przez rodziców kończy się. Dlatego w praktyce nawet 40-latek może upominać się o finansową pomoc przed sądem. Wtedy, kiedy nie chce się mu pracować, kiedy ma problemy zawodowe lub z każdego innego powodu.

Pozwy zdają się być naturalną konsekwencją innej charakterystycznej cechy. Włosi bardzo długo mieszkają z rodzicami i niechętnie się usamodzielniają. Aż 92% młodych mężczyzn w wieku od 18 do 24 lat mieszka z rodzicami, w tej grupie wiekowej kobiet jest 82%.  Jeszcze bardziej jaskrawe dane są w grupie wiekowej 25-34 lat, w której aż 47% mężczyzn mieszka z rodzicami i 32% kobiet.

Co o tym myślicie?

 

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Marzena Marzena

  Podobieństwa między nami Polakami a Włochami są duże, jednak u nas mieszkanie z rodzicami nie jest spowodowane tym, że młodzi ludzie nie chcą się usamodzielniać, po prostu nie stać ich na kupno swojego, nawet małego mieszkanka. Brak stałej pracy, warunki kupna nieruchomości na rynku, jak i niemożność podjęcia kredytów, żeby się „nie zarżnąć” mówią same za siebie.
  Często zdarza się tak, że młodzi ludzie zakładają swoje „podstawowe komórki rodzinne” i mieszkają „na kupie” z rodzicami, bo ich nie stać na normalne, godziwe życie.
  W Polsce alimenty na dziecko również można płacić do końca SWOJEGO życia, jeżeli latorośl w wieku ponad 25 lat udowodni, że żyje na skraju ubóstwa.
  Dlatego jestem zdania, że od najmłodszych lat warto zadbać o usamodzielnianie swoich pociech. Wpajanie im szacunku do pieniądza, umiejętności radzenia sobie w każdej życiowej sytuacji, rozmiłowania w jakiś pasjach aby te mogły kiedyś zaprocentować w dorosłym życiu.

 2. Jolka 22 Jolka 22

  Tak, u nas problemem nie jest brak chęci na samodzielność, ale brak możliwości. Zwłaszcza w przypadku osób, które chcą się usamodzielnić.

Polecane tematy