„Jestem starszym bratem”

Wielokrotnie i na różne sposoby pisano o tym, że pojawienie się młodszego rodzeństwa to wyjątkowo stresujący okres dla starszego dziecka, które w jednej chwili traci swoją dobrze znaną pozycję w rodzinie. Detronizacja bywa dla niego bardzo trudna. Jeśli nie od razu, to z czasem pojawiają się różne problemy. Kiedy dziecko uświadamia sobie, że odtąd musi dzielić się czasem i uwagą rodziców z młodszym rodzeństwem, zarówno mama jak i tata mają wiele do zrobienia.

Jednym ze sposobów poradzenia sobie z tym kłopotem jest takie zaplanowanie dnia, by poświęcić starszakowi w 100% uwagę przynajmniej przez pół godziny, spędzając z nim czas tylko we dwoje. Podczas wspólnych chwil dobrze uzupełnić jedną z dostępnych na rynku książeczek „Jestem starszą siostrą” albo „Jestem starszym bratem” lub podobną stworzyć samodzielnie. Co można w ten sposób zyskać?

Świat z bratem lub siostrą

jestem-starszym-bratem-b-iext6308154Zeszyty do samodzielnego uzupełnienia autorstwa Marii Trojanowicz-Kasprzak dostępne są w dwóch wersjach: dla dziewczynki i dla chłopca. Środek wypełniony jest zadaniami do wykonania, które tworzą ciekawą pamiątkę na wzór mini albumu.
Dziecko jest w centrum zainteresowania, podkreśla się bardzo ważną rolę starszego brata czy siostry, przy jednoczesnym zaznaczeniu, że w zmienionej rzeczywistości znajduje się także maluszek. Jednak to nie niemowlę jest na pierwszym miejscu i to nie jego potrzeby są najbardziej wyeksponowane, ale dużo się mówi o tym, jak starszy brat i siostra mogą odnaleźć się w nowej, nieznanej dotąd dla dziecka roli.

Zazdrość

Książeczka jest dedykowana dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Sama w sobie pewnie nie jest w stanie poradzić sobie z wieloma kłopotami, które mogą się pojawić po przyjściu na świat drugiego dziecka. Jednak w swojej prostocie i jednocześnie otwartej formie, którą może uzupełniać dziecko z rodzicem, daje możliwość łatwiejszego i bardziej komfortowego odnalezienia się w nowej rzeczywistości.

Przykładowe zadania

starsza siostraKsiążeczka dostępna w cenie 13 złotych składa się z około 30 stron. Na każdej z nich dziecko ma do wykonania określone zadanie: narysowanie ukochanego pluszaka, przyklejenie własnego zdjęcia i zdjęcia maluszka, odpowiedzi na pytanie, o jakim prezencie marzy na urodziny, kim dziecko chciałoby zostać w przyszłości, jaki prezent dało swojej małej siostrze lub braciszkowi, co lubi robić, jak pomaga rodzicom, itd.
W ten sposób, uzupełniając krok po kroku kolejne karty, tworzy się „wspólne dla dwójki dzieci, ciekawe miejsce”, gdzie losy jednego i drugiego dziecka są ze sobą ściśle splecione. Po uzupełnieniu ostatniej strony książeczkę można dołączyć ją do innych pamiątek.

Dziękujemy Wydawnictwu Pedagogicznemu ZNP za udostępnienie egzemplarzy recenzenckich książek.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Mam na imię Kinga. Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. mama K mama K

    szkoda, ze nie znalam tego wczesniej…