Jelitówka u dzieci – te metody zawsze się sprawdzają

Grypa jelitowa u dzieci to niemałe wyzwanie dla rodziców. Nic dziwnego, skoro przebieg choroby może być gwałtowny, a stan dziecka niepokojący. Co robić, gdy rozwija się jelitówka u dzieci, z jakimi objawami trzeba się liczyć, kiedy udać się po pomoc do lekarza? Przeczytaj!

Jelitówka u dzieci – winne wirusy

Grypa jelitowa u dzieci rozwija się nagle, trudno przewidzieć, że pojawią się pierwsze objawy choroby, bo dziecko nie zdradza sygnałów, że coś jest nie w porządku. Jelitówka to częsta przypadłość maluchów uczęszczających do żłobków i przedszkoli. Według statystyk szczyt zachorowań przypada na 6- 24 miesiąc życia. Choroba bardzo szybko się roznosi.

jelitówka u dzieci

Grypa jelitowa u dzieci wywoływana jest przez wirusy, najczęściej przez rotawirusy (rzadziej andewirusy). Teoretycznie na rynku dostępna jest szczepionka przeciwrotawirusom, jednak nie chroni ona przed zachorowaniem. Ma złagodzić objawy choroby, jednak doświadczenia rodziców nie dają jednoznacznej informacji, czy rzeczywiście tak się dzieje (okres wylęgania wynosi 1-2 dni po kontakcie z osobą chorą). Dlatego mając wiedzę na temat zagrożenia, warto dowiedzieć się, w jaki sposób rozpoznać, że to jelitówka u dzieci i jak ją leczyć.

Jelitówka u dzieci: objawy

Grypa jelitowa daje wyraźne objawy, które trudno pomylić z symptomami innej choroby. Najczęściej występuje:

  • gorączka lub stan podgorączkowy,
  • wymioty – często pierwszy objaw, pojawiający się przed biegunką, najczęściej trwają przez 1-2 dni,
  • biegunka – wodnista i śmierdząca, trwa zazwyczaj od 2 do 7 dni,
  • bóle brzucha,
  • mniejszy apetyt,
  • dziecko jest apatyczne, ospałe, skarży się na gorsze samopoczucie.

Czasami mogą pojawić się objawy ze strony układu oddechowego – kaszel, katar wysypka.

Czy jelitówka u dzieci jest groźna?

Jelitówka może być groźna, ponieważ może prowadzić do odwodnienia. Dlatego tak istotne jest, by w trakcie choroby dbać o prawidłowe nawodnienie dziecka. Trzeba jednak to robić w odpowiedni sposób.

Wodę i napoje należy podawać małymi łykami, najlepiej lekko schłodzone po około 20 minutach po wymiotach, by nie prowokować kolejnych. Warto po ustąpieniu wymiotów spróbować podawać lekkie niewielkie posiłki (bezmleczne) – chleb, kaszkę, do czasu ustąpienia objawów nie należy podawać dziecku słodyczy, owoców i soków owocowych. Nie zmuszajmy jednak dziecka do jedzenia. Podczas choroby apetyt jest mniejszy.

Nie wolno podawać dziecku żadnych środków przeciwbiegunkowych. Podczas biegunki organizm się oczyszcza, nie należy utrudniać tego procesu.

Kiedy koniecznie do lekarza?

Konsultacji lekarskiej wymaga sytuacja, gdy dziecko ma:

  • krwistą biegunkę,
  • objawy odwodnienia,
  • biegunkę, która trwa 10-14 dni.

Wszelkie wątpliwości warto konsultować z lekarzem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.