Jedyna dobra odpowiedź, gdy dziecko mówi, że Cię nienawidzi

„Nienawidzę Cię” lub w łagodniejszej wersji „nie lubię Cię, idź sobie” – to słowa, które mogą ranić niczym najostrzejszy nóż. Szczególnie jeśli są wypowiadane przez dziecko. Gdy je usłyszysz, możesz dziwić się swojej reakcji. Typowa jest złość, smutek, rezygnacja, a nawet poczucie przegranej. Niekiedy rodzi się potrzeba odwetu, ukarania dziecka, czy zranienia – tak dla przykładu. Pojawia się myśl – co ja takiego zrobiłam, zasłużyłam sobie na to, naprawdę? Zanim jednak powiesz coś, czego będziesz żałować, przeczytaj, dlaczego dziecko mówi, że Cię nienawidzi i co robić, gdy usłyszysz te słowa.

nienawidze-cie

Dziecko mówi, że Cię nienawidzi, bo nie wie, co mówi

Dzieci często sięgają po różne „mocne” słowa i zdania, nie znając ich znaczenia, nie uświadamiając sobie ich ciężaru. Czasami decydują się ich użyć w danym momencie, bo są przesiąknięte złością i chcą pokazać rodzicowi, jak bardzo są zdenerwowane. Słowa z najwyższej półki emocjonalnej wydają się najbardziej typowe, by wyrazić to, jak dziecko jest zagubione, jak czuje się skrzywdzone, czy nieodpowiednio potraktowane.

Kilkulatek wykrzykujący „nienawidzę Cię” rzadko ma świadomość, co to tak naprawdę znaczy. Bliżej temu komunikatowi do stwierdzenia: „nie lubię Cię w tym momencie, bo mi to robisz!”, bo zabraniasz, nie pozwalasz, itd.

Jest złe i chce odreagować emocje

W emocjach nawet dorosłym osobom zdarza się mówić przykre rzeczy, wypowiadać zdania, których później żałujemy. Gdy ulatnia się złość, uświadamiamy sobie, że zagalopowaliśmy się, że tak naprawdę tak nie czujemy, że powiedzieliśmy kilka słów za dużo. Dlatego nie dziwmy się dziecku, że nie potrafi kontrolować do końca tego, co mówi.

Gdy maluch jest zły, targają nim emocje, z którymi próbuje sobie poradzić. Im bardziej Cię rani i im bardziej jest nieznośny, tym bardziej Cię potrzebuje. Nie odchodź, nie złość się, spójrz na zdenerwowane dziecko z empatią i zaakceptuj jego uczucia.

Kilkulatek ma prawo być zły. Ty też. Daj dobry przykład i pokaż, jak sobie radzić z trudnymi emocjami.

Ponieważ czuje się zranione i potrzebuje Twojej pomocy

Dziecko mówi, że nienawidzi, bo czuje, że dane rozwiązanie jest niesprawiedliwe i jest dotkliwie zranione. Ponieważ podświadomie chce uzyskać potwierdzenie akceptacji ze strony rodzica. Dziecko pragnie czuć, że jest kochane. W każdym momencie, nawet jeśli krzyczy, że Cię nienawidzi. Jedyną dobrą odpowiedzią na takie wyznanie jest powiedzenie: „A ja Cię kocham. Widzę, że jesteś zdenerwowany, to zrozumiałe, bo nie pozwoliłam Ci…Poradzimy sobie z tymi emocjami”.

Zachowuj spokój, spójrz z miłością. Wiem, jakie to trudne. Łatwiej dać się ponieść własnym odczuciom, pielęgnować zranienie i pokazać dziecku, kto tu rządzi. Prościej nastraszyć dziecko i wymusić przeprosiny, zamiast tak naprawdę zrozumieć, co się dzieje. Bo gdy dziecko jest „trudne”, woła o pomoc, zmusza Cię do reakcji, jest zagubione i potrzebuje Ciebie najbardziej.

Każdy rodzic powinien nauczyć się dystansu, tak dla własnego zdrowia psychicznego. Nie bierz krzyku „nienawidzę Cię” do siebie. Im bardziej okażesz swoją złość czy smutek, tym większe ryzyko, że maluch upodoba sobie podobne komentarze. Jeśli dziecko zobaczy spokojnego rodzica i zauważy, że starasz się rozwiązać problem, który stanowi źródło przykrych słów, szybciej nauczy się kontrolowania własnych emocji.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. 4 razy M 4 razy M

  Chyba najtrudniejsze momenty do zniesienia ale na własnym przykładzie przekonałam się że na złość właśnie przytulanie jest najlepsze.

 2. Margaretta Margaretta

  William Réjault dit :Je t’ai refollowé.Comme quoi, on a pas le même ressenti d’une scène. Je ne me souviens pas t’avoir entendu le dire (en fait, si) (uhuhuhuhu) mais ça ne m’a pas choqué plus que ça.Je t&,7s18;embra2se#W Héhé, tant mieux si tu m’as pas pris pour une barge ! En tout cas, c’était VRAIMENT EXCELLENT de te rencontrer !

 3. JR JR

  Ja mam już dorosłą córkę 26l. i cały czas ma o coś pretensje do mnie, żona nie sprzeciwia się jej i dla niej jest milsza.Na jakiekolwiek słowa krytyki reaguje emocjonalnie z krzykiem a nawet obraża,jak coś posprząta to oznajmia wszystkim że to ona zrobiła i nie wolno tego ruszać tam wchodzić bo ona to zrobiła i więcej robić nie będzie, jest po studiach i do żadnej pracy iść nie chce uwielbia oglądać tureckie seriale i you tube,już nie wiem co robić nie mam pojęcia jak trafić do niej kocham ją bardzo ale ona twierdzi jej nie okazujemy uczuć i nie jesteśmy z niej dumni ale jak chcę ją przytulić i powiedzieć coś miłego to mówi odejdź bo roznosisz zarazki itp.Twierdzi że mogła by mnie nawet zabić bo my z żoną nie jesteśmy po studiach a ona jest i my nic nie znaczymy kim my w ogóle jesteśmy dla niej.

 4. Dalida Dalida

  Na pana miejscu już dawno wystawiłabym ta dziewuchę za drzwi. Nikt jej siłą nie trzyma. Jest lepsza, bo po studiach? A kto jej dał na te studia? Niewdzięczna malodorosla! Będzie państwa źle traktować, bo i kto jej zabroni? Dopiero, kiedy zderzy się z rzeczywistością, bez klosza rodziców, nauczy się doceniać to co dostała! Dlatego skoro zawsze państwo na nią dmuchali i chuchali, nie nauczyła się cieszyć tym co ma. Polecam jak najszybszą naradę rodzinna i postawienie warunków albo wyprowadzka i życie na własny rachunek, albo życie obok rodzicow, ale nie z rodziców. Po studiach- to do pracy! Czynsz na trzy (z komentarza wynika, że mieszka pan z żoną i córką) energia na trzy, gaz na trzy, internet i najlepiej swoją lodówkę i swoje gotowanie. Bo jak to się mówi ” dobrze się j… na cudzym chlebie.”

  I niech pan nie zapomina, że jakkolwiek by się taka rozmowa nie zakończyła, tu chodzi o jej dobro… Sama mam niewiele więcej lat. Ale od osiemnastego roku życia starałam się utrzymywać sama, na dzień dzisiejszy jestem po rozwodzie, z dwójką dzieci. I wie pan co? Najbardziej cieszą mnie słowa mojego Taty, „że jestem dzielna, i że wie, że JA zawsze sobie poradzę.”
  Szczerze jako małolata też odbyłam taka rozmowę. Jak widać i jak osobiście odczuwam: miała ona sens i pozwoliła mi naprawdę wystartować w dorosłość.

Polecane tematy