Karmienie piersią noworodka powinno być proste. Niestety zazwyczaj takie nie jest. Wątpliwości budzi zarówno częstotliwość podawania piersi, schemat karmienia, jak również jego czas. Bywa, że dziecko podczas karmienia zasypia i nie pobiera wystarczająco dużo pokarmu, zdarza się, że często odrywa się od piersi, jest nerwowe, płaczliwe. Kluczem do sukcesu jest zastosowanie zasady: jedna pierś na jedno karmienie.
Dlaczego to tak ważne, by dziecko opróżniało jedną pierś?
Piersi produkują różne mleko, które zmienia się w trakcie karmienia. Im dłużej trwa karmienie, tym mleko jest bardziej pożywne i kaloryczne.
Tuż po porodzie piersi produkują siarę, zwaną mlekiem początkowym. Na tym etapie mleko jest szczególnie bogate w przeciwciała i białe krwinki, które chronią noworodka przed chorobami i alergiami. Dodatkowo dochodzi do wyścielenia jelita i wzmocnienia przed drobnoustrojami, o jakie nietrudno w środowisku zewnętrznym.
Siara jest łatwo trawiona. Przygotowuje układ trawienny do bardziej zaawansowanych funkcji. Zawiera białko, niewiele węglowodanów, ma również właściwości przeczyszczające, które pozwalają na oczyszczenie układu trawiennego i wydzielenie pierwszej kupki – smółki.
W ciągu kilku dni siara zmienia się w mleko przejściowe a następnie mleko dojrzałe. Mleko dojrzałe na początku karmienia jest rzadsze (więcej w nim wody i laktozy), pozwala zaspokoić pragnienie dziecka, następnie wraz z upływem czasu zwiększa się ilość tłuszczy, które pozwalają zaspokoić głód.
Jeśli dziecko podczas jednego karmienia opróżnia jedną pierś i wtedy dostaje ewentualnie mleko z drugiej piersi pozwala dostarczyć dziecku wszystkich cennych składników odżywczych.
Pierwsze karmienia mogą trwać długo i są częste
Pierwsze karmienia noworodka mogą trwać nawet 45 minut. Jednak zamiast się niecierpliwić, czy spoglądać na zegarek, zrelaksuj się. Czuwaj, czy noworodek nie zasypia, bo sen w trakcie karmienia być może jest słodki, ale zmniejsza szansę dziecka na pozyskanie wszystkich cennych składników odżywczych, niezbędnych do jego prawidłowego wzrostu.
Noworodek może domagać się jedzenia co 1,5-2 godziny. To ważne, by zaspokajać te potrzeby. Tylko w ten sposób można zadbać o prawidłową produkcję mleka. Częste karmienie korzystnie wpływa na Ciebie: zabezpiecza Cię przed uszkodzeniami, krwiakami i bolesną opuchlizną.
Z czasem przerwy między karmieniami będą mogły być dłuższe, aż do kryzysu laktacyjnego, kiedy niezbędne będzie częstsze przystawienie malca do piersi.
wszystko się zgadza