Jedna pierś na jedno karmienie – czy to dobra zasada?

Karmienie piersią noworodka powinno być proste. Niestety zazwyczaj takie nie jest. Wątpliwości budzi zarówno częstotliwość podawania piersi, schemat karmienia, jak również jego czas. Bywa, że dziecko podczas karmienia zasypia i nie pobiera wystarczająco dużo pokarmu, zdarza się, że często odrywa się od piersi, jest nerwowe, płaczliwe. Kluczem do sukcesu jest zastosowanie zasady: jedna pierś na jedno karmienie.

Dlaczego to tak ważne, by dziecko opróżniało jedną pierś?

Piersi produkują różne mleko, które zmienia się w trakcie karmienia. Im dłużej trwa karmienie, tym mleko jest bardziej pożywne i kaloryczne.

Tuż po porodzie piersi produkują siarę, zwaną mlekiem początkowym. Na tym etapie mleko jest szczególnie bogate w przeciwciała i białe krwinki, które chronią noworodka przed chorobami i alergiami. Dodatkowo dochodzi do wyścielenia jelita i wzmocnienia przed drobnoustrojami, o jakie nietrudno w środowisku zewnętrznym.

Siara jest łatwo trawiona. Przygotowuje układ trawienny do bardziej zaawansowanych funkcji. Zawiera białko, niewiele węglowodanów, ma również właściwości przeczyszczające, które pozwalają na oczyszczenie układu trawiennego i wydzielenie pierwszej kupki – smółki.

Pieluszkowe zapalenie skóry

W ciągu kilku dni siara zmienia się w mleko przejściowe a następnie mleko dojrzałe. Mleko dojrzałe na początku karmienia jest rzadsze (więcej w nim wody i laktozy), pozwala zaspokoić pragnienie dziecka, następnie wraz z upływem czasu zwiększa się ilość tłuszczy, które pozwalają zaspokoić głód.

Jeśli dziecko podczas jednego karmienia opróżnia jedną pierś i wtedy dostaje ewentualnie mleko z drugiej piersi pozwala dostarczyć dziecku wszystkich cennych składników odżywczych.

Pierwsze karmienia mogą trwać długo i są częste

Pierwsze karmienia noworodka mogą trwać nawet 45 minut. Jednak zamiast się niecierpliwić, czy spoglądać na zegarek, zrelaksuj się. Czuwaj, czy noworodek nie zasypia, bo sen w trakcie karmienia być może jest słodki, ale zmniejsza szansę dziecka na pozyskanie wszystkich cennych składników odżywczych, niezbędnych do jego prawidłowego wzrostu.

Noworodek może domagać się jedzenia co 1,5-2 godziny. To ważne, by zaspokajać te potrzeby. Tylko w ten sposób można zadbać o prawidłową produkcję mleka. Częste karmienie korzystnie wpływa na Ciebie: zabezpiecza Cię przed uszkodzeniami, krwiakami i bolesną opuchlizną.

Z czasem przerwy między karmieniami będą mogły być dłuższe, aż do kryzysu laktacyjnego, kiedy niezbędne będzie częstsze przystawienie malca do piersi.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*

  1. Maria

    wszystko się zgadza