Rozwój dziecka

Jedenasty miesiąc życia dziecka

11 miesiąc życia dzieckaNiektóre dzieci pierwsze kroki stawiają już w tym miesiącu, inne na tę jedną z pierwszych prób samodzielności decydują się kilka miesięcy później. Jeśli chcesz niemowlę zachęcić do oglądania świata z perspektywy stojącej, bądź blisko, motywuj, zachęcaj i wspieraj. Twoje pochwały i czułość pozwolą maluszkowi pokonać wszelkie trudności! Mamy już jedenasty miesiąc życia dziecka!

Wygląd – jedenasty miesiąc życia dziecka

jedenasty miesiąc życia dziecka

Na twarzy dziecka obok radości możesz coraz częściej ujrzeć koncentrację. Niemowlę spędza coraz więcej chwil na rozpracowywaniu skomplikowanej zabawki, studiowanie książeczek, układaniu klocków, czy próbach postawienia pierwszego lub kolejnego kroku. Wiele niemowlaków pije na tym etapie z kubka, niemal zapominając o butelkach. Są też rodzice, którzy już w tym okresie decydują się rozpocząć naukę nocnikowania.

Dziecko ma dobrze zarysowane mięśnie, które pozwalają mu niemal bez większego problemu stać i siedzieć stabilnie.

W jedenastym miesiącu życia większość dzieci śpi jeden raz w ciągu dnia. Niezbyt często pojawiają się okresy marudzenia, które w ubiegłych miesiącach były właściwie składową każdego dnia, gdy niemowlak co kilka godzin był zmęczony i nie był w stanie dłużej się bawić. Teraz okresy aktywności są dłuższe, a dziecko wydaje się mieć nieskończone zasoby energii.

Jesteś zmęczona opieką na dzieckiem? Przeczytaj, jak przetrwać najtrudniejsze momenty.

Motoryka

Każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie. Sporo niemowlaków już na tym etapie potrafi chodzić. Jedne dzieci są szybciej gotowe do postawienia pierwszego kroku, inne potrzebują trochę więcej czasu na doskonalenie tej umiejętności i ruszenie w drogę.

Wielu rodziców stymuluje dzieci, ułatwiając im zdobywanie kolejnych umiejętności, na przykład  wyciągając do nich dłonie, by maluch mógł samodzielnie dotrzeć do wybranego celu. To jak najbardziej dobry pomysł. Nie warto jednak niczego przyspieszać, puszczając malucha, gdy kroczy pewnie wsparty na naszych rękach. Dziecko samo ruszy w świat, gdy tylko będzie na to gotowe.

Są również dzieci, które w jedenastym miesiącu życia większość dnia raczkują lub poruszają się w charakterystyczny sposób na pupie. Ten sposób lokomocji również należałoby uznawać za jak najbardziej normalny.

Każde dziecko wybiera swoją technikę poruszania, dopracowując ją pod każdym względem i zdobywając w niej perfekcję, zanim nastąpi ten wielki dzień samodzielnego poruszania się na dwóch nogach.

Co Cię może zaskoczyć?

    • Jedenastomiesięczne niemowlę potrafi koncentrować swoją uwagę przez dziesięć minut, a nawet dłużej, wykonując zadanie, które je w szczególny sposób zainteresowało.
    • Być może na tym etapie uda Wam się przeczytać krótką bajkę, a dziecko siedząc na kolanach, spokojnie dotrwa do końca, nie kręcąc się, ani nie próbując uciec.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  1. Majka Majka

    Szykujemy się już na rok, choćmamy dopiero 11 miesiecy. Fajnie ten miesiąc się zaczął, bo dowiedziałam się, że będziemy mieli drugiego maluszka. Zawsze marzyłam o niewielkiej różnicy wieku. Trzymajcie kciuki :)))

  2. Magdalena Magdalena

    Gratuluję i życzę wiele miłości. Dzieci świetnie się socjalizują, kiedy mają rodzeństwo. Wiem coś o tym, bo mam sześcioro synów. Między czterema pierwszymi różnice wieku wynoszą mniej więcej dwa lata. Później 5 lat przerwy i kolejnych dwóch z różnicą dwóch lat. Na razie nie planuję więcej pociech Sąsiedzi często mi gratuluja, mówiąc że widać jak chłopcy troszczą się o siebie. Pozdrawiam serdecznie!