Jakość mleka kobiecego

Często karmiące mamy obawiają się o jakość własnego mleka. Ich niepokój bywa, że jest podsycany przez mity oraz komentarze osób z zewnątrz. Tymczasem prawda o tym, co ma wpływ na wartości odżywcze, smak i zapach mleka, bywa zaskakująca.

Czas trwania ciąży a jakość mleka

Na jakość mleka ma wpływ czas trwania ciąży. Jeśli dziecko rodzi się przed czasem, czyli przed 37 tygodniem ciąży, produkowane przez kobietę mleko jest odpowiednio inne; zawiera więcej białka, tłuszczu, przeciwciał oraz bogatsze jest w niektóre minerały: np. żelazo.

Mleko zmienia się z czasem

To najważniejsza właściwość mleka matki, która czyni je doskonałym pokarmem dla dziecka na każdym etapie jego wzrostu. Na początku organizm produkuje siarę, która jest pierwszym pokarmem, następnie w ciągu kilku dni siara zmienia się w mleko przejściowe, którego poziom kaloryczności podnosi się. Po około dwóch tygodniach od porodu organizm kobiety wytwarza mleko dojrzałe, którego ilość jak i jakość dostosowywana jest do potrzeb dziecka. Etap przejściowy może trwać aż do ukończenia przez niemowlę sześciu tygodni.
Mleko zmienia się także w trakcie karmienia. Na początku, w pierwszych minutach posiłku, jest bardziej wodniste, by z czasem przechodzić w mleko zawierające więcej tłuszczu.

Jakość mleka a sposób odżywiania matki

Wbrew temu, co się sądzi: sposób odżywiania matki ma niewielki wpływ na jakość mleka. O ile rzecz jasna nie mówimy o skrajnym niedożywieniu. Fakt ten potwierdza, że w pierwszej kolejności zaspokajane są potrzeby dziecka, w drugiej matki.
Poziom składników odżywczych takich, jak węglowodany, tłuszcz i białko jest w mleku mamy stały. Podobnie jak ilość minerałów, takich jak żelazo i wapń, na które nie ma wpływu dieta karmiącej mamy. Ilość witamin rozpuszczalnych w tłuszczach zależy od zasobów zebranych w trakcie ciąży i również nie zależy od diety mamy. Trochę inaczej wygląda sytuacja w przypadku witamin rozpuszczanych w wodzie (z grupy B i C), jeżeli kobieta ma mało urozmaiconą dietę po urodzeniu dziecka, powinna pamiętać, by te składniki uzupełniać.

Stan mleka a infekcja

Na jakość mleka ma wpływ również stan zdrowia. Jeśli kobieta przechodzi infekcję, musi się liczyć z tym, że w jej mleku pojawia się więcej przeciwciał. Jest to korzystne również z punktu dziecka, które jest dodatkowo chronione przed chorobą.

Smak i zapach mleka zmienia się wraz z dietą matki

Prawda. Jednak nie należy przypisywać temu zbyt wielkiego znaczenia. Najczęściej bowiem nie ma to większego wpływu na chęci dziecka do ssania. Głównie dlatego, że już w brzuchu mamy maluch przekonywał się do różnych smaków, zapoznając się z nimi. Już po narodzinach znane są bardzo nieliczne przypadki, kiedy z powodu smaku lub zapachu doszło do odrzucenia naturalnego karmienia.

Stres a jakość mleka

Na dobrą jakość mleka wpływ ma również samopoczucie kobiety, jej podejście do macierzyństwa, jak również to, w jaki sposób radzi sobie ze stresem. Dziecko podobnie bowiem jak dorosły doskonale wyczuwa emocje drugiej osoby. Nawet jeśli nie zdradzają tego słowa, prawdę przekazuje mowa ciała.

Znane są przypadki, kiedy spory stres doprowadził do zaniku laktacji, jak również takie, kiedy mamy obserwowały, że dzieci po karmieniu piersią były niespokojne. Jak potwierdzają doświadczeni doradcy laktacyjni, nie zawsze niepokój dziecka po karmieniu ma związek z alergią, czy z nieakceptacją jakiegoś składnika diety, ale często jest skutkiem gromadzącego się w matce napięcia, zmęczenia i stresu, z jakim kobieta nie może sobie poradzić.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. monika06 monika06

  zgadzam sie z tymi słowami choć nie wiedzialam ze czas trwania ciąży ma tak duży wpływ na mleko….a jednak prawda jest ze czlowiek uczy sie cale zycie;))))
  dziecko przez calą ciąże uczy sie smaków, poznaje swiat przez dzwieki itd dlatego jest juz troszke przygotowane do samodzielnego zycia(tzn bez brzuszka mamy) a jesli chodzi o stres to chyba najszybciej odczuwany przez dzieci…moja niunia w brzuszku będąc okropnie kopała jak się mama zdenerwowała, a później faktycznie nawet nie chciała piersi dopóki sie nie wyciszyłam;) a musze przyznac, iż stres przyczynił sie do zaprzestania karmienia;))))) dlatego drogie mamy musimy wrzucić na luz i spokojnie, bezstresowo karmic maluszki;)

 2. magdas1511 magdas1511

  Kto chciałby spróbować kobiecego mleka? Mogę sprzedać.

 3. Ania Ania

  Witam. Karmie synka od dwóch tygodni i mam problem.. Kazde karmienie kończy sie butelką mieszanki.. Dlaczego synek sie nie najada?? Mleka jest dużo aż wyplówa bokiem.. Pokarm jest za chudy??? Co moge zrobic aby odstawić butelke a zostać przy piersi… Prosze o pilną rade.

 4. Agnieszka Agnieszka

  Stres bardzo zmniejszał u mnie ilość pokarmu i martwiłam się, że będę musiała zaprzestać karmienia piersią. Dobrze, że mama przyjechała i mi trochę pomogła ogarnąć się w początkach macierzyństwa. Nareszcie mogłam się spokojnie przespać chociaż kilka godzin, a i jeszcze REKLAMA przywiozła. Fajny :) smaczny, bardzo go polubiłam w wersji na zimno i na ciepło i wspomógł laktację już w 2 dni :)

 5. Patrycja Patrycja

  Moja cureczka ma prawie 4 miesiące na początku przesypiala prawie całą noc od jakiś 2 może 3 tyg budzi się w nocy praktycznie co 1,5 godz. Od kilku dni daje jej butelkę i śpi w nocy super i w dzień jest spokojniejszy. Czy to znaczy że moje mleko już nie jest takie sycące?

 6. lila lila

  mleko kobiece to podstawa w karmieniu dziecka. ja zawsze tak sądziłam i swoje dziecko też karmię piersią. początki nie były łatwe bo brakowało mi pokarmu. na szczęście zdrowa dieta i do tego wspomagacz w postaci lactosanu mama pomogły mi w tym, żeby moje piersi wreszcie miały taką ilość mleka jaka jest potrzebna mojemu dziecku.

 7. Mama dwójki ssaków Mama dwójki ssaków

  Jeśli jest jakikolwiek problem z ilością mleka w piersiach, trzeba przystawiać dziecko jak najczęściej do piersi. Nie tylko wtedy kiedy płacze i na pewno nie co 3 godziny. Ssanie piersi przez dziecko pobudza produkcję mleka. Zabójcy laktacji to smoczek podawany w pierwszych dobach życia dziecka i dokarmianie dzieci butelką. Niestety na wielu oddziałach położniczych wciąż brakuje wiedzy i chęci,by mamy na początku karmienia wspomagać. Trzeba sprawdzać czy dziecko efektywnie ssie przez co najmniej 10 minut- czyli ssie i połyka mleko, czy tylko delikatnie ssie pierś i np po chwili zasypia. Nie trzeba dokarmiać i słuchać wszystkich „cioć dobra rada”, jak jest problem, warto skonsultować się z certyfikowanym doradcą laktacyjnym. Listę można znaleźć w necie.
  Pozdrawiam ciepło i życzę powodzenia