Jakim rodzicem jesteś?

Rodzic wychowujący w bliskości

Rodzicielstwo bliskości to styl rodzicielstwa, który został zapoczątkowany przez Williama i Marthę Sears. Dzisiaj jest chętnie komentowany, każdego roku wydaje się kolejne książki opisujące ten sposób sprawowania opieki nad dziećmi.

Rodzicielstwo bliskości zakłada stworzenie silnej więzi z dzieckiem. Pomóc mają w tym: spanie z dzieckiem, noszenie w chuście, długie karmienie piersią, co ma się przekładać na osiągnięcie bliskiej relacji z niemowlakiem. Niemowlę wychowywane w stylu RP, według zwolenników, otrzymuje od rodzica dokładnie tego, co potrzebuje, dlatego właściwie nie płacze.

Czy styl ten ma wady? Według zwolenników nie. Jednak niektórzy eksperci sugerują, że tak. Przykładowo pani Patrycja Rzepecka, psycholog dziecięcy z Akademickiego Centrum Psychoterapii SWPS zauważa, że natura tak to sobie pomyślała, że ciąża trwa tylko dziewięć miesięcy. Dlatego po narodzinach dzieci nie muszą być ciągle noszone. Ponadto podkreśla, że w swojej praktyce spotyka się z wieloma przykładami, w których kilkulatkowie (na przykład jedenastolatkowie) nie potrafią spać we własnym łóżku. Przeciwnicy lub osoby sceptycznie odnoszące się do RP wskazują ponadto, że o ile nosić w chuście w dżungli, wędrując do źródła można, to siedząc przed komputerem, jest to trudniejsze, by nie stwierdzić, że niemożliwe.

Na inny aspekt zwraca uwagę Élisabeth Badinter w książce „Konflikt: jak nowoczesne macierzyństwo podkopuje status kobiet”. Zauważa ona, że kobiety, które dzisiaj często decydują się na dziecko są u szczytu kariery. Mają wielki problem, by odnaleźć się w schematycznym życiu z niemowlakiem, skąd już prosta droga do depresji i innych problemów. A rodzicielstwo bliskości jest nazbyt wymagające.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Mam na imię Kinga. Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Exit Exit

  Zdecydowanie model intuicyjny jest mi najbliższy:)
  Odkąd zostałam mama zawsze starałam sie kierować swoim własnym sercem i rozumem. Dzięki temu powstal moj unikatowy styl rodzicielstwa, dopasowany do mojej, zmieniającej sie rodziny. Zamiast uwzględniać porady pseudoekspertow z kolorowych gazetek i bzdurnych poradników, uwzględnia nasze potrzeby, charaktery i cele. Osadzony jest w naszych lokalnych realiach a nie wenzuelskiej dżungli, ultrapoprawnej Skandynawii czy odległej kulturowo Ameryce.
  Dla zdrowej rodziny nie ma lepszych ekspertów niż jej członkowie.

 2. mamama mamama

  o AP i spaniu z dzieckiem…
  „psycholog dziecięcy z Akademickiego Centrum Psychoterapii SWPS zauważa (…) , że w swojej praktyce spotyka się z wieloma przykładami, w których kilkulatkowie (na przykład jedenastolatkowie) nie potrafią spać we własnym łóżku.(…)

  Pani psycholog wysuwa takie wnioski na podstawie wielu przypadków, z którymi się spotyka w swojej praktyce. A co z tymi tysiącami dzieci, które współspały z rodzicami, a z którymi pani psycholog się nie spotkała? Z tymi, które wychowywane w duchu AP nie muszą chodzić do psychologa. Nie istnieją?
  Dzieci, które z jakiś powodów przychodzą do psychologa mają jakieś problemy natury psychologicznej, niekoniecznie związane ze stylem wychowania w zgodzie z AP i współspaniem z rodzicami. Nie przeczę, że jakiś promil dzieci ma problem z wyprowadzeniem sie od rodziców, ale przyczyny mogą być bardzo różne. Sugerowanie, że AP powoduje tego typu problemy, jest sporym nadużyciem.
  Pozdrawiam:)

 3. myszka myszka

  nie mieszczę się w szufladkach :) jestem tylko człowiekiem ;)

 4. HelowaMama HelowaMama

  Chyba w ogóle nie jestem, bo „na stówę” do niczego się przypiąć nie mogę:)

 5. Olcia 25 Olcia 25

  Można dużo mówić o wychowaniu dzieci – ilu będzie ludzi tylu ekspertów. Chyba słusznie padło tu stwierdzenie, że we wszystkim trzeba zachować umiar. Odkąd jestem mamą wiem, że to największe wyzwanie mojego życia – wychować przede wszystkim szczęśliwego, pewnego siebie człowieka, który zna własną wartość i wie co dobre, a co złe. A co do modeli wychowania – pewnie zmienią się jeszcze nie raz :) Intuicja to najlepsze w co wyposażyła nas natura.

 6. krola krola

  Ja też intuicyjna mama.