Jakie zajęcia dodatkowe dla dziecka?

Edukacja dziecka nie powinna bazować wyłącznie na uczęszczaniu do szkoły i odrabianiu prac domowych. Dużą rolę w zdobywaniu wiedzy i doświadczeń życiowych odgrywają również zajęcia dodatkowe. W zależności od indywidualnych upodobań naszej pociechy mogą to być zarówno lekcje muzyki, jak i zajęcia plastyczne, artystyczne, sportowe, taneczne, a nawet pozalekcyjne koła naukowe. Z
pewnością najważniejsze jest jednak, aby dane aktywności współgrały z obecnymi zainteresowaniami dziecka. Na jakie zajęcia dodatkowe, warto więc zapisać pociechę?

zajęcia dodatkowe dla dziecka

Zajęcia pozalekcyjne a rozwój dziecka

Dodatkowe zajęcia przede wszystkim aktywnie wpływają na jeszcze skuteczniejszy rozwój dziecka. Etap edukacji szkolnej to czas, kiedy maluchy i nastolatkowie nieustannie odkrywają świat oraz chłoną wszystko, co się wokół nich dzieje. Dzięki temu poszerzają horyzonty, kształtują pasje, rozbudowują swoje zainteresowania, a także ujawniają nowe talenty. Niezwykle pomocne w tym ważnym dla nich okresie okażą się zajęcia pozalekcyjne. Z pewnością ich dużą zaletą jest możliwość szlifowania umiejętności i poszerzania wiedzy pod okiem doświadczonego nauczyciela czy szkoleniowca. Ponadto zajęcia pozalekcyjne doskonale wypełniają dziecku czas wolny, a jeśli zostaną prawidłowo dobrane, to staną się idealną formą odprężenia po ciężkim dniu w szkole. Oczywiście należy też pamiętać, że wszelkie tego typu aktywności sprzyjają nawiązywaniu nowych znajomości oraz stwarzają znakomitą okazję do integracji sensorycznej. 

Czym kierować się przy wyborze zajęć dodatkowych dla dziecka?

Niezwykle istotne jest to, aby zajęcia dodatkowe dopasowane były do aktualnych zainteresowań naszego malca. Niektórzy rodzice starają się przelać dawne ambicje na swoje pociechy, jednocześnie zmuszając je do uczęszczania na lekcje, na które maluchy w ogóle nie mają ochoty. To duży błąd, który w przyszłości może skutkować blokadą twórczą i zniechęceniem dziecka do jakichkolwiek aktywności.

Z pewnością trzeba jednak wziąć pod uwagę wiek, charakter oraz temperament pociechy. Jeżeli malec nie jest jeszcze pewny w jakim kierunku chce iść, to warto spróbować delikatnie go nakierować. Aktywne, nadpobudliwe i chętne przygód dzieci można posłać na zajęcia sportowe, taneczne lub basen.

Spokojniejszym pociechom mogą za to spodobać się lekcje gry na instrumencie bądź zajęcia z plastyki.

Uczniom, którzy są prawdziwymi pasjonatami i lubią się rozwijać można z kolei zaproponować lekcje językowe, zajęcia z robotyki albo naukowe kółka zainteresowań.

Przykładowe zajęcia pozalekcyjne dla dzieci

Oferta dodatkowych zajęć dla dzieci jest obecnie naprawdę ogromna. Tego typu aktywności mogą odbywać się zarówno w szkole, do której uczęszcza malec, jak i na świetlicach, w domach kultury bądź prywatnych placówkach. Dobrym rozwiązaniem jest spisanie kilku lub kilkunastu propozycji zajęć pozalekcyjnych i pokazanie ich dziecku, aby samo mogło wybrać idealną formę aktywności dla siebie.

Do najczęściej wybieranych przez uczniów i ich rodziców zajęć dodatkowych zaliczają się:

  • zajęcia muzyczne – nauka gry na instrumencie, nauka śpiewu, gry rytmiczne, zespoły muzyczno- taneczne;
  • zajęcia sportowe – basen, sztuki walki (karate, judo, boks), gry zespołowe (piłka nożna, siatkówka, koszykówka, piłka ręczna), joga, tenis, szermierka, jazda konna;
  • zajęcia artystyczne – malowanie, rzeźbienie, modelowanie, origami, wydzieranki, teatr;
  • zajęcia naukowe – robotyka, eksperymenty, nauka języków obcych;
  • zajęcia intelektualne – szachy, programowanie;
  • harcerstwo;
  • pomoc w schroniskach dla zwierząt.

Koniecznie trzeba jednak pamiętać o rozważnym dobieraniu zajęć pozalekcyjnych dla dziecka. Nie powinno się też przekraczać maksymalnie 2-3 aktywności dodatkowych w tygodniu.

Zajęcia dodatkowe są doskonałą formą inwestycji w przyszłość dziecka. Efektywnie wpływają na ogólny rozwój malca, poszerzają horyzonty i pozwalają odkryć nieznane dotąd talenty. Jedynym warunkiem, jaki spełnić jest dobrowolność udziału pociechy w zajęciach oraz radość z podejmowanych przez nią aktywności. Jeśli dziecko z jakiegoś powodu nie chce uczestniczyć w wybranych zajęciach, to lepiej z nich zrezygnować i pozwolić malcowi podążać własną ścieżką.

Bibliografia:
Minge N., Minge K., Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka?, Wydawnictwo Edgard 2022.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*