Jakie mogą być skutki uboczne noszenia maseczki przez dziecko?

Polski ustawodawca zobowiązał wszystkich mieszkańców kraju do zakrywania ust oraz nosa w miejscach publicznych. Nakaz ten dotyczy również dzieci, które ukończyły 4 rok życia i nie są obciążone chorobowo. Wielu rodziców ma jednak wątpliwości, czy konieczność ciągłego zasłaniania ust i nosa jest bezpieczna dla ich pociech. Zatem, jakie mogą być skutki uboczne noszenia maseczki przez dziecko?
Jaki ma cel zasłanianie ust i nosa przez wszystkie osoby przebywające w miejscach publicznych?

Wirus przenoszony drogą kropelkową

Wirusa SARS-CoV-2 odpowiedzialny za infekcję COVID-19 przenosi się głównie drogą kropelkową. Oznacza to, iż do zakażenia dochodzi w przeważającym procencie w wyniku aspiracji wirusa uwalnianego z ust i nosa chorych osób. Maseczka tudzież jej domowy odpowiednik w różnym stopniu chronią osoby z otoczenia przed ową transmisją. Dzieje się to przede wszystkim poprzez hamowanie wydalania przez chorego cząstek wydzieliny zawierających wirusa. Dane EDCD wskazują, iż zdolność filtrująca maseczek niemedycznych waha się od 2 do nawet 38%. W przypadku atestowanych maseczek chirurgicznych jest ona wyższa. Nie mniej jednak te ostatnie powinny być zarezerwowane dla personelu medycznego.

Noszenie maseczek przez wszystkie osoby jest bardzo ważne. Wpływ ma na to duży odsetek pacjentów bezobjawowych i ich udział w transmisji wirusa. Na przykładzie poddanego izolacji statku Diamond procent nosicieli wyniósł blisko 50% spośród pacjentów z testem dodatnim. Problem transmisji zakażenia przez osoby bezobjawowe lub skąpoobjawowe jest szczególnie zauważalny w populacji pediatrycznej. Dzieci bowiem infekcję COVID-19 przechodzą zazwyczaj o wiele łagodniej niż dorośli. Izolacja jedynie osób chorych wydaje się nie w pełni skuteczna, jeśli chodzi o zatrzymanie epidemii.

Pewnym argumentem przemawiającym za noszeniem maseczek jest fakt, iż ograniczają one dotykanie ust i nosa. Pozwala to na zmniejszenie roznoszenia cząstek wirusa drogą nieumytych dłoni. Minusem powszechnego noszenia maseczek może być fałszywe poczucie bezpieczeństwa.

noszenie maseczek

Czy zasłanianie ust i nosa chroni przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2?

Ogólnie dostępne maseczki stanowią jedynie zabezpieczenie dla osób z otoczenia chorego objawowego lub bezobjawowego nosiciela.

Modele chirurgiczne lub wyprodukowane na własną rękę nie chronią noszących je osób zdrowych. Oczywiście, na rynku można spotkać również maseczki przeciwwirusowe, które chronią także noszącego. Posiadają one specjalne filtry oznaczone symbolem FFP2 lub FFP3. Maseczki tego typu stosuje głównie personel medyczny, który ma bezpośredni kontakt z osobami chorymi.

Osoby niemedyczne nie muszą stosować maseczek przeciwwirusowych. O wiele ważniejsze jest natomiast przestrzeganie utrzymywania dystansu społecznego (minimum 2 metry). Wirus najczęściej przenosi się bowiem w wyniku bardzo bliskiego kontaktu z chorym. Co więcej, istotne jest również unikanie dużych zbiorowisk ludzkich oraz częste i poprawne mycie rąk. Nie można zapominać także o ograniczeniu dotykania ust i nosa brudnymi dłońmi.

Jakie mogą być skutki uboczne noszenia maseczki przez dziecko?

Nie zaleca się noszenia maseczek lub ich odpowiedników przez dzieci przed ukończeniem przez nie 4 roku życia. Wynika to z faktu, iż maluchy mają małe płuca i może u nich łatwo dojść do uduszenia lub podduszenia. Ważne jest również unikanie noszenia maseczek przez osoby z chorobami układu oddechowego. W populacji pediatrycznej głównie dotyczy to dzieci z astmą. Na szczęście chorzy z problemami oddechowymi są z obowiązku noszenia maseczek prawnie zwolnieni.

Jeśli chodzi o skutki uboczne noszenia maseczek przez dzieci, to nie są one znane. Brak jest aktualnie badań, które oceniałyby odległe skutki zasłaniania ust i nosa przez maluchy. Istotna jest jednak zwiększona możliwość zakażenia przy nieprawidłowym ściąganiu maseczki z twarzy. Eksperci zalecają zdejmowanie maseczek zdecydowanym ruchem od twarzy. Bardzo ważne jest również dokładne umycie dłoni bezpośrednio przed i po tej procedurze.

Psychologowie zwracają dodatkowo uwagę na możliwe negatywne skutki psychologiczne noszenia maseczek. Zasłanianie ust i nosa może u dzieci wzbudzać panikę. Dlatego też warto wcześniej spokojnie wytłumaczyć maluchowi konieczność zasłaniania ust i nosa. Można to zrobić między innymi przytaczając przykłady bohaterów, którzy również zasłaniają swoje twarze (na przykład Spiderman, Ironman czy Batman).

Przedłużone noszenie maseczek jednorazowych lub brak dezynfekcji maseczek domowych jest bardzo niebezpieczny. Postępowanie takie może zwiększać ryzyko infekcji innych niż COVID-19. Wynika to faktu, iż w wilgotnym materiale mogą namnażać się chorobotwórcze bakterie lub inne patogeny.

Słowem zakończenia, aktualnie noszenie maseczek przez zdrowe dzieci powyżej 4 roku życia wydaje się bezpieczne. Istotne jest jednak codzienne ich pranie i dezynfekowanie. Należy także zwracać uwagę maluchom na właściwe ściąganie maseczek i częste mycie oraz dezynfekcję dłoni. Co więcej, zasadne jest skracanie czasu, kiedy dziecko musi mieć założoną maseczkę.

Bibliografia:
Advice on the use of masks in the context of COVID-19 – WHO
Q&A on coronaviruses (COVID-19) – WHO

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kamil, student VI roku medycyny. Szczególnie zainteresowany tematyką z zakresu medycyny rodzinnej i podstawowej opieki zdrowotnej oraz leczenia bólu. Wzorujący się na dawnym modelu stosowania medycyny, kiedy to lekarze zajmowali się pacjentem w sposób całościowy, udoskonalonym jednak o najbardziej aktualną medyczną wiedzę i nowoczesne metody terapeutyczne.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane tematy