Jakie mleko po mleku mamy?

Młode mamy decydują się na karmienie przez kilka tygodni, kilka miesięcy albo kilka lat. Czasami o tym, kiedy odstawić dziecko od piersi decydują nie one, ale dziecko. Niekiedy decyduje los (na przykład choroba, która wyklucza dalsze podawanie piersi). W każdej sytuacji przychodzi podjąć decyzję: co dalej?

Mleko modyfikowane – czy mleko krowie?

Według większości pediatrów, po odstawieniu dziecka od piersi młoda mama powinna wybrać mleko modyfikowane i podawać je maluszkowi do ukończenia trzeciego roku życia. Takie są oficjalne wskazania. Praktyka pokazuje jednak, że często wygląda to inaczej.

Przykładowo są dzieci, które po odstawieniu od piersi nie piją już mleka lub otrzymują je w innej formie. Często gdy maluch kończy rok, wiele mam zamiast mleka modyfikowanego decyduje podać się mleko krowie. Kolejną granicą, od kstockvault-milk135412tórej uważa się, że można spróbować podać większą ilość mleka krowiego jest drugi rok życia. Niektórzy rodzice obawiający się alergii czekają z podaniem mleka krowiego do ukończenia trzeciego roku życia. Na drugim biegunie są też tacy, którzy po odstawieniu od piersi jeszcze niemowlakom podają mleko od krowy i chwalą sobie to rozwiązanie.

Co na to tak zwane autorytety?
Zgodnie ze stanowiskiem Komitetu ds. Żywienia przy Europejskim Towarzystwie Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci mleko krowie w niewielkich ilościach może być podawane dzieciom w drugim półroczu życia (!). Jednak uwaga nie może być ono posiłkiem dominującym: dla niemowlaka przede wszystkim najlepsze jest mleko mamy i na drugim miejscu mleko modyfikowane. Dzieciom bez objawów alergii pokarmowej można zaproponować nieco większą ilość mleka krowiego po ukończeniu roku.

Mleko krowie – ryzyko i możliwości

Rodzice mający dostęp do dobrego mleka krowiego często przekonują, że można podawać je niemowlakom w drugim półroczu życia. Uważają, że mleko modyfikowane powstające na bazie mleka krowiego jest całkowicie zbędne. Niestety przeczy temu wiele badań.
Przede wszystkim zwraca się uwagę na rosnące zapotrzebowanie na żelazo, które w pierwszej kolejności należy dostarczać z dietą, a w drugiej: za pośrednictwem mleka modyfikowanego. Inne badania donoszą, że dziecko, u którego wprowadza się mleko krowie do diety przed 9 miesiącem życia może mieć problem z krwawieniem jelitowym. Inne ryzyko wczesnego podawania mleka krowiego to: zwiększone ryzyko nadciśnienia tętniczego oraz otyłości. Mimo to wielu rodziców podaje mleko krowie swoim dzieciom i jest zadowolonych.

Mleko sojowe

mleko sojowePodawanie mleka sojowego jest obecnie bardzo modne, choć jednocześnie wydaje się mieć równie wiele zwolenników co przeciwników. Napój ten uważany jest za najpopularniejszą alternatywę dla mleka krowiego.

Mleko sojowe jest szczególnie polecane:

Niestety mleko sojowe doczekało się złej sławy. Istnieją opinie, że:

 • wykonane z soi niefermentowanej jest toksyczne dla ludzi,
 • ma niekorzystny wpływ na pracę układu hormonalnego,
 • soja zawiera inhibitory trypsiny, które spowalniają przyswajanie białek i wpływają na funkcjonowanie trzustki (w testach na zwierzętach wykazano zaburzenia pracy trzustki)
 • jest silnym alergenem,
 • wiele dzieci z alergią na białko mleka krowiego ma również alergię na soję.
 • przetwory sojowe zwiększają zapotrzebowanie na witaminę D, zmniejszają przyswajanie żelaza i cynku.

Mleko sojowe można podać dziecku powyżej 1 roku życia.

Mleko migdałowe

Zwolennicy mleka migdałowego podkreślają, że napój ten jest znacznie smaczniejszy niż mleko krowie. Ma przy tym wiele zalet:

 • może być spożywane przez osoby z nietolerancją laktozy,
 • dla osób z alergią na soję,
 • dla osób walczących z nadwagą (mleko migdałowe ma mniej kalorii niż mleko krowie i inne zamienniki).
 • idealne w diecie bezglutenowej, w diecie bezmlecznej oraz dla wegan,
 • mleko migdałowe nie zawiera kazeiny, białka, które jest ciężkostrawne i jest odpowiedzialne według wielu ekspertów za występowanie chorób serca, osteoporozy, chronicznego zmęczenia, itd.
 • mleko migdałowe jest cennym źródłem witaminy E, która chroni komórki przed uszkodzeniami oraz przed wpływem wolnych rodników, jest również cennym źródłem manganu, cynku, selenu, potasu, żelaza i wapnia,  kwasów omega-3.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Exit Exit

  A ja jak zwykle postawie na równowagę.
  Wprowadzenie mleka krowiego i mleka modyfikowanego (wyłącznie w postaci kaszek gotówcow) zaczelam w trakcie karmienia piersią.
  Moje dziecko teraz ma prawie półtora roku i od niepamietnych czasow z radością wcina kefiry, jogurty (zwykle i kozie) i pije mleko krowie. Żyje i ma sie niezle, alergii brak, rośnie powoli, ale w górę;)

 2. klara klara

  krowie dopiero teraz podajemy od czasu do czasu – synek ma 2,5 roku. nie mam oporów w podawaniu mm – szczególnie po przeczytaniu wytycznych IMID o żywieniu dzieci 1-3 – warto przeczytać, ciekawe informacje bez wskazywania marek produktów więc dla mnie wiarygodne :) poza tym mały czasem ładnie zje posiłek wartościowy jakiś, a innym razem niestety nie, a kiedy wypija na kolację kubek mm to przynajmniej jestem spokojna, że dostanie komplet witamin – odkąd skończył pół roku przeszliśmy na karmienie mieszane potem tylko na mm – jednak to raczej jego wybór nie mój – od początku podaję tę samą markę mleka jestem bardzo zadowolona, raz próbowaliśmy też kozie BIO z Holle ale chyba smak młodemu nie spasował, więc pozostaliśmy przy sprawdzonym – temat kontrowersyjny jak karmienie piersią czy szczepienia niemowląt – nie jestem ekspertem więc nie mam zamiaru nikogo przekonywać bo w sumie teraz to nie wiadomo komu wierzyć a komu nie, jednak moje dziecko rozwija się bardzo dobrze zarówno intelektualnie jak i fizycznie i nie mam podstaw twierdzić, że „a po co mleko” czy że „mleko szkodzi” i inne takie teorie … zasłyszane. Dopóki będzie chciał pić swoje „mleczko” tak ja będę podawać po owsianki czy do chleba – na pewno mu nie zaszkodzi :)

 3. mama mama

  A czy po odstawieniu,powiedzmy 14-miesięcznego dziecka,koniecznie trzeba podawać mm w formie mleka właśnie czy wystarczą mleczne kaszki?

 4. Krysia Krysia

  Warto wspomnieć, że istnieje kozie mleko modyfikowane, o wiele zdrowsza alternatywa dla modyfikowanego mleka krowiego. Np. Capricare które my z powodzeniem używamy, super skład, bardzo dobry smak (bez cienia koziego posmaku) i w koncu koniec problemów z brzuszkiem