Jakie kwiaty doniczkowe postawić w pokoju dziecka?

Urządzanie pokoju dziecięcego nie należy do zadań łatwych – ma on bowiem być dla naszej pociechy zarówno krainą wspaniałej zabawy, jak i bezpiecznym schronieniem. Prawdziwe wyzwanie mają jednak w tym przypadku miłośnicy kwiatów, gdyż rośliny potrafią znacznie uatrakcyjnić pomieszczenie oraz uczynić je zdrowszym i bardziej zachęcającym, to trzeba pamiętać, że nie wszystkie z nich będą mogły stanąć w pokoju dziecka. Zatem, jakie kwiaty i rośliny doniczkowe postawić w pokoju dziecka, a których z pewnością należy unikać?

O czym należy pamiętać, chcąc wprowadzić zieleń do dziecięcego pokoju?

Wybór roślinności do pokoju dziecka jest niezwykle trudny. Po pierwsze, należy dobrze przemyśleć taki krok i jeżeli pozwala na to wiek dziecka, również przedyskutować to z nim samym. Jeżeli rozumie ono, z czym wiąże się posiadanie we własnym pokoju kwiatów i jakie są zasady współżycia z nimi, to taki eksperyment (oczywiście pod nadzorem rodziców) może się nie tylko udać, ale również nauczyć dziecko troski, opieki oraz sumienności. Należy jednak pamiętać, że przed oddaniem dziecku pod opiekę roślin należy najpierw nauczyć je, jak powinna taka opieka prawidłowo wyglądać i wspólnie to z nim przećwiczyć. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasza pociecha poradzi sobie z tym zadaniem i nie zrazi się ewentualnym niepowodzeniem.

Jeżeli zaś nasza pociecha to jeszcze maluch, a my sami będziemy zajmować się rosnącą w dziecięcym pokoju roślinnością, warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu roślin przed dziećmi i vice versa. W tym wypadku najlepiej ustawić kwiaty tak, aby, jak najbardziej wtapiały się w przestrzeń i nie przeszkadzały maluchowi w codziennym funkcjonowaniu w jego królestwie. Co więcej, dobrym pomysłem jest rozlokowanie roślin na meblach, w kącie pokoju lub w podwieszanych doniczkach.

jakie kwiaty w pokoju dziecka

Jakich roślin unikać w dziecięcym pokoju?

Dbając o bezpieczeństwo maluchów, warto wiedzieć, których roślin powinniśmy bezwzględnie unikać. Są to między innymi:

  • Rośliny trujące – takie jak poisencja, difenbachia, filodendron, oleander, sygonium, monster, cyklamen perski, zamiokulkas, trójskrzyn (kroton) oraz bluszcz pospolity i fikus.
  • Rośliny o dekoracyjnych owocach (na przykład psianka koralowa i nertera płożąca) – takie owoce są dla dzieci szczególnie atrakcyjne i chętnie próbowane.
  • Rośliny silnie pachnące i kwitnące – mogą wywołać u dziecka alergie lub uczulenia, szczególnie jeśli dziecko ma tendencję do występowania nadwrażliwości.
  • Kaktusy – przez swoje kolce stają się dla dzieci niezwykle niebezpieczne.

Należy pamiętać, że przed zakupem kwiatów doniczkowych do pokoju dziecka zawsze warto spytać o radę pracowników sklepów ogrodniczych. Z pewnością doradzą oni, jakie rośliny sprawdzą się w tym przypadku najlepiej, a jakich warto unikać oraz podzielą się radami na temat odpowiedniej pielęgnacji wybranych gatunków roślin.

Jakie rośliny i kwiaty doniczkowe będą dobrym wyborem do pokoju dziecka?

Może i lista roślin zakazanych jest całkiem spora, ale na szczęście wciąż istnieje mnóstwo gatunków, które mogą bez przeszkód stanąć w dziecięcym pokoju. Wśród nich można wymienić np. mało wymagającą i niepozorną zielistkę czy sansewerię, dorodną gerberę czy ciekawą paperomię lunę. Równie dobrze sprawdzi się uroczy fiołek afrykański, trzykrotka pasiasta, ale także paperomia czy uwielbiające słońce grubosze i eszewerie.

Dobrym wyborem na rośliny do pokoju dziecięcego będą też rośliny jadalne – w ten sposób nie będzie ryzyka, że przypadkowe spożycie okaże się groźne, a opieka nad nimi z pewnością przyniesie mnóstwo frajdy, szczególnie jeśli będzie można je wykorzystać w kuchni. Najlepiej sprawdzi się tu szczypiorek, pietruszka, rzeżucha, bazylia czy nawet rukola.

O czym pamiętać przy hodowli roślin w otoczeniu dzieci?

Jeśli mamy dzieci, to przy wyborze domowej roślinności musimy szczególnie uważać nie, tylko jeśli chodzi o ich własny pokój, ale również w całym domu, mieszkaniu oraz na balkonie. Co więcej, jeżeli już decydujemy się na posiadanie roślin z jakichś względów niebezpiecznych, należy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach:

  • Po pierwsze nie należy uprawiać roślin trujących, gdyż mogą one stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia naszego malucha. Jeśli jednak decydujemy się na ich hodowlę, to konieczne będzie ich odpowiednie zabezpieczenie. W miarę możliwości takie kwiaty należy ustawić wysoko (na przykład na meblach lub podwieszanym kwietniku) i miejscu dla dziecka niedostępnym.
  • Wysoko i stabilnie – dokładnie tak powinny być umieszczone kwiaty przy bardzo małych na przykład raczkujących dzieciach, które są niesamowicie ciekawe otaczającego ich świata.
  • Unikaj dużych i ciężkich donic oraz roślin – szczególnie przy starszych dzieciach. Pełne energii małolaty mogą bowiem przewrócić je w ferworze zabawy i zrobić krzywdę sobie lub innym domownikom.

Nawozy i inne środki chemiczne do pielęgnacji roślinności należy przechowywać szczelnie zamknięte i dobrze oznaczone, z dala od dzieci.
Podsumowując, decydując się na hodowlę kwiatów w pokoju dziecięcym, przede wszystkim należy mieć na uwadze bezpieczeństwo malucha. Należy bowiem pamiętać, że zdrowie naszej pociechy zawsze jest ważniejsza niż nawet najpiękniejsza kwiatowa aranżacja pokoju, którą zawsze można stworzyć, gdy dziecko już podrośnie.

Bibliografia:
500 roślin doniczkowych – Mederska Małgorzata.

Kamil, student VI roku medycyny. Szczególnie zainteresowany tematyką z zakresu medycyny rodzinnej i podstawowej opieki zdrowotnej oraz leczenia bólu. Wzorujący się na dawnym modelu stosowania medycyny, kiedy to lekarze zajmowali się pacjentem w sposób całościowy, udoskonalonym jednak o najbardziej aktualną medyczną wiedzę i nowoczesne metody terapeutyczne.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane tematy