Jakie kolory do pokoju dziecka?

Dziecięcy pokój stanowi wyjątkową przestrzeń, która ma duży wpływ na prawidłowy rozwój malucha. Wbrew pozorom istotną rolę w tworzeniu bezpiecznego i komfortowego otoczenia odgrywają jednak kolory. Odpowiednio dopasowane barwy będą bowiem pozytywnie oddziaływać na nastrój pociechy, mobilizować ją do nauki, pobudzać wyobraźnię czy zwiększać koncentrację. Poszukując właściwych odcieni, koniecznie trzeba uwzględnić wiek dziecka, jego temperament i osobiste preferencje. Jakie kolory wybrać więc do pokoju dziecięcego?

Jakie kolory do pokoju dziecka?

Psychologia kolorów – dlaczego ma znaczenie?

Kolory znajdujące się w bliskim otoczeniu mają zasadniczy wpływ na nasze samopoczucie, zachowanie i rozwijanie zdolności. Niektóre z nich doskonale pobudzają, dodają energii, a nawet potrafią wzbudzać agresję czy powodować dekoncentrację. Z kolei inne wykazują działanie terapeutyczne, dzięki czemu skutecznie relaksują, wyciszają oraz uspokajają. Barwy, jakimi dziecko będzie otaczane od samego początku okażą się więc ogromnie ważne dla jego poczucia estetyki, dalszego rozwoju czy aktualnego nastroju. Kluczowe są jednak nie tylko kolory ścian, ale też mebli, akcesoriów bądź tekstyliów.

Dobierając odpowiednie odcienie, warto również pomyśleć o wieku i osobowości dziecka. Zielone tony pomogą bowiem ukoić rozbrykanego oraz hałaśliwego malca, a czerwienie lub pomarańcze skutecznie dodadzą pewności siebie bardziej nieśmiałej pociesze.

Barwy do pokoju dla dziecka do 3. roku życia

Noworodki i wszystkie dzieci do trzeciego roku życia zupełnie nie widzą pastelowych barw. Zdecydowanie przyciągają je za to intensywne kolory oraz silne zestawienia.

Najbardziej neutralne rozwiązanie stanowią rozmaite odcienie beżów i jasnych brązów, przypominające dziecku o skórze mamy. Idealnie nadają się ciepłe tonacje kojarzące się ze słońcem, w tym żółć oraz pomarańcz. Świetną opcją okaże się też mocniejszy fiolet, który pozytywnie wpływa na układ nerwowy rozwijającego się dziecka.

Koniecznie trzeba również uwzględnić elementy ciemnej zieleni, wprowadzającej w dobry, optymistyczny nastrój i dającej poczucie bezpieczeństwa. Ponadto znakomicie powinny się sprawdzić połączenia na zasadzie kontrastów, chociażby biel z błękitem bądź róż z szarością. Rodzice preferujący nieco spokojniejsze wystroje mogą także pokusić się o uzupełnienie aranżacji wyłącznie pojedynczymi akcentami w intensywnych kolorach.

Kolory dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym

Starsze dzieci zazwyczaj mają swoje upodobania kolorystyczne i własne preferencje. Urządzając ich pokój koniecznie trzeba więc wziąć pod uwagę ich zdanie.

Na tym etapie życia malca kolory odgrywają bardzo dużą rolę, bezpośrednio wpływając przy tym na światopogląd, kreatywność i wyobraźnię pociechy. Najlepiej stawiać jednak na odcienie oddziałujące bezpośrednio na pozytywne emocje, w tym zieleń, niebieski, żółty, fiolet czy róż. Dziewczynkom w tym wieku przeważnie podobają się pastelowe tonacje, takie jak np. mięta, pudrowy róż czy beż. Z kolei chłopcy uwielbiają granat, zieleń i niebieski. Aby wnętrze współgrało z temperamentem pociechy, można też na ściany lub meble dodać naklejki z motywem ulubionych bajek bądź wzory nawiązujące do pasji dziecka. 

Jakie odcienie do pokoju nastolatka?

Nastolatki mają już własny świat i poglądy, a często dochodzi do tego jeszcze okres buntu młodzieńczego. Nie przepadają za nudnymi, powielanymi aranżacjami, które wolą nierzadko zastąpić intensywnymi czerwieniami, a nawet czernią. Takie kolory nie sprzyjają jednak koncentracji czy skupieniu, dlatego warto spróbować z dorastającym dzieckiem dojść do porozumienia.

Dwie ściany w pokoju można udekorować zgodnie z upodobaniami nastolatka, zaś pozostałe dwie urządzić w klimacie, który pozytywnie wpłynie na jego nastrój i naukę. Świetną propozycję stanowią tutaj przeróżne odcienie błękitu i zieleni, a także biel, brąz oraz pomarańcz.

Wystrój pokoju dziecka powinien zmieniać się wraz z wiekiem pociechy. Rodzice, którzy nie chcą regularnych remontów mogą pokusić się o ziemiste lub pastelowe kolory ścian. Z odpowiednimi meblami i dodatkami, całość będzie prezentować się niezwykle harmonijnie, jednocześnie wprawiając malca w doskonały nastrój na każdym etapie jego życia.

Bibliografia:
Matela L., Sekrety terapii kolorami, Wydawnictwo KOS 2021.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*