Jaki piórnik do szkoły?

Piórnik to po plecaku szkolnym podstawowe wyposażenie każdego ucznia. Warto zatem wybrać dobrze, by piórnik szkolny był nie tylko ładny, ale również praktyczny. Nieco inny piórnik sprawdzi się w klasach 1-3, a już trochę inne wymagania pojawiają się w klasach starszych. Jaki piórnik do szkoły?

piórnik do szkoły

Najważniejsze zasady wyboru dobrego piórnika

Piórnik ma być praktyczny. I to jego podstawowe zadanie. Im młodszy uczeń, tym większe znaczenie ma jednak aspekt wizualny – piórnik ma się również podobać. Młodsze dzieci chcą piórniki z wizerunkami ulubionych postaci, kolorowe, z ciekawymi gadżetami, elementami dodatkowymi. Im więcej się dzieje, tym lepiej. Starsze dzieci najczęściej sięgają po „poważniejsze piórniki”, to co „dla dzieciaków”, to już nie dla nich.

Specyfika pracy w klasach 1-3 sprawia, że na początku edukacji najbardziej sprawa się piórnik rozkładany, który pozwala szybko ocenić stan jego zawartości. Każda kredka, ołówek, długopis mają swoje miejsce. Wystarczy rozłożyć piórnik szkolny i wszystko wiadomo – co jest, czego nie ma, co uzupełnić.

Dla starszych dzieci lepsze są zazwyczaj piórniki w formie saszetki. Co prawda nie widać od razu całej zawartości, ale piórniki tego typu są mniejsze. Pozwalają nosić różne dodatkowe akcesoria, także takie, na które nie ma miejsca w rozkładanych piórnikach. Zazwyczaj są sprzedawane bez wyposażenia, co doświadczonym uczniom bardziej odpowiada.

Piórnik do szkoły dla klas 1-3

Piórnik do szkoły dla klas 1-3 zazwyczaj wybierany jest w formie rozkładanej jak książki. Najczęściej po odpięciu zamka pojawiają się cztery obszary, w których umieszczone są kredki, pisaki, przybory typu linijka, gumka, nożyczki, długopis, ołówek. Czasami są inne akcesoria – karteczki, dodatkowe kieszonki, małe lusterka, itd.

Oprócz piórnika jednokomorowego są też takie, które mają „dwa albo nawet trzy piętra”. Oczywiście im więcej zamków, tym piórnik większy i cięższy. W pierwszych klasach z uwagi na to, że dzieci są małe i nie ma potrzeby obciążać ich pleców, najlepiej wybierać wersję minimum.

W klasach 1-3 dziecko każdego dnia będzie potrzebować:

  • długopisu – warto mieć 2-3, często wymagane są długopisy zmazywalne,
  • czasami nauczyciel życzy sobie długopisu kolorowego – np. zielonego czy czerwonego (!),
  • kredek – kluczowych jest podstawowych 6 kolorów, jednak optymalnie mieć w piórniku 12
    kolorów. 24 – to już zazwyczaj niepotrzebne obciążenie. Dodatkowe, ekstra kolory warto umieścić w teczce plastycznej.
  • gumki, nożyczki,
  • ołówki – najlepiej 2-3
  • temperówki
  • linijki.
    W podstawowym wyposażeniu piórnika nie są potrzebne (zazwyczaj) pisaki, ekierki, kątomierze, cyrkle, itd.

Piórnik do szkoły dla klas 4-6

W starszych klasach wystarczą piórniki saszetki. Dostępne są w asortymencie też takie, które pozwalają w pewnym stopniu zadbać o umiejscowienie długopisów w wybranym miejscu. Oprócz akcesoriów piśmienniczych włożonych luźno, mają one specjalne przegródki.

Wśród saszetek znajdziemy wersje usztywniane i miękkie. Dostępnych jest nieskończenie wiele kolorów, wzorów. Można kupić piórnik w tym samym kolorze co plecak. Niekiedy producenci sprzedają całe zestawy – plecak, piórnik, worek na buty. Wszystko w tym samym wzorze.

W klasach 4-8 dzieci zazwyczaj potrzebują mniej akcesoriów piśmienniczych. Rzadko potrzebne są już kredki – ewentualnie na plastykę i technikę. Na co dzień sprawdzają się długopisy (niekoniecznie zmazywalne), kolorowe długopisy, ołówek, gumka, linijka.

Dodatkowo w starszych klasach typowym wyposażeniem jest również korektor.

Gdy omawiana jest geometria, dzieci przynoszą cyrkiel, kątomierz. Na co dzień rzadko używa się nożyczek, ale warto je mieć.

Czwarta klasa – wielki przełom w życiu dziecka

Piórnik do szkoły dla klas 7-8

Im dzieci starsze, tym rośnie waga plecaka. Książek jest coraz więcej, podobnie jak nauki. Niekoniecznie jednak wzrasta wielkość piórnika. Wprost przeciwnie. Niektóre starsi uczniowie często całkowicie rezygnują z piórników, bo nie są one potrzebne, ewentualnie decydują się na naprawdę niewielkie piórniki szkolne, mogące pomieścić kilka akcesoriów do pisania.

Piórnik dla starszej młodzieży

A gdyby tak piórnik przygotować samodzielnie? W szkole średniej wybór piórnika nie jest już tak istotny. Często młodzież sama sobie szyje piórniki, np. ze starych jeansów. Kupuje się najprostsze piórniki, kilka długopisów i gotowe. Mało kto nosi kredki czy inne tego typu akcesoria – chyba, że uczęszcza do szkoły artystycznej.

Jaki piórnik najlepszy? Marki

Niektórzy kupują nowy piórnik co roku. Inny decydują się na porządny piórnik i korzystają z niego przez lata.

Na pewno są takie piórniki, które szybko się niszczą i takie, które są naprawdę trwałe – np. Coolpack, TopModel, STRight.

A Ty jakie piórnik do szkoły polecasz?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*