Jaki jest sześciolatek? To warto wiedzieć

Dziecko sześcioletnie (będące w siódmym roku życia) to zazwyczaj mały człowiek, z którym stosunkowo łatwo się porozumieć. Kontrowersyjna teza? Raczej nie. W szczególności, jeśli zwrócimy uwagę na to, co się działo wcześniej, to teraz możemy nieco odetchnąć. W siódmym roku życia oczywiście bunty nadal są i jeszcze długo będą się pojawiały, co jest jak najbardziej naturalne. Jednak są one już łatwiejsze do opanowania. Maluch mający sześć lat jest skłonny bowiem do współpracy, więcej rozumie i ma już dużo lepiej wykształcone mechanizmy samokontroli. Chce być akceptowany i podziwiany przez rodziców. Co nie oznacza oczywiście, że nie miewa zaskakujących pomysłów. Jaki jest sześciolatek?

Sześciolatek – przeciętna waga i wzrost

Dziecko sześcioletnie zmienia się. Nie wygląda już jak mały przedszkolak. Coraz bardziej przypomina starszaka. Ma dłuższe nogi i szczuplejszą sylwetkę, która coraz bardziej przypomina o tym, że okres wczesnodziecięcy już minął. Podobny sygnał wysyłają szybko rosnące stopy, a także wypadające zęby i charakterystyczny niepełny uśmiech, który dodaje uroku.

Zazwyczaj przyspiesza też tempo wzrostu. Dziecko w siódmym roku życia może rosnąć nawet 4-7 centymetrów w skali roku. Na tym etapie występuje już naturalna, mocno zindywidualizowana zmienna wzrostowa. Jedne dzieci mogą rosnąć bardzo szybko, inne zdecydowanie wolniej. Bardzo charakterystyczne jest zwiększenie tempa wzrostu i spowolnienie przybierania na wadze.

Trudno określić średni wzrost sześciolatka, bo na tym etapie dzieci są bardzo zróżnicowane pod względem wzrostu. Do głosu dochodzą czynniki genetyczne. Przyjmuje się, że dziecko sześcioletnie ma średnio około 118 do 125 cm i waży około 21-24 kilogramów.

Mnóstwo energii

Dziecko sześcioletnie ma ogromną potrzebę ruchu. Powinno przebywać każdego dnia (jeśli aura na to pozwala) na świeżym powietrzu. Dobrze jeśli dziecko będzie brało udział w różnego typu aktywnościach fizycznych – biegach, skokach, tańcach, swobodnej zabawie z rówieśnikami.

Podczas aktywności ruchowej dziecko nie tylko pożytkuje nadmiar energii, ale przede wszystkim dynamicznie się rozwija!

Przeczytaj, dlaczego dziecko powinno bawić się na placu zabaw.

sześciolatek

Lepsza koordynacja ręka-oko, sprawia, że dziecko sprawniej umie kopnąć piłką do bramki czy rzucić piłką do celu. Dzięki temu, że  coraz lepiej rozumie zasady gier sportowych i stosuje się do nich, gra z nim staje się przyjemniejsza.

Dziecko sześcioletnie lubi wygrywać, ma ograniczone umiejętności w przyjmowaniu porażki. Uwielbia popisywać się swoimi umiejętnościami, być chwalony i doceniany.

Sześciolatek coraz częściej bawi się w swojej grupie. Dziewczynki preferują najczęściej zabawy z innymi dziewczynkami, a chłopcy z chłopcami.

Coraz lepsza motoryka mała

Dziecko sześcioletnie bardzo szybko rozwija motorykę małą. Jest coraz lepsze w pracach plastycznych. Rysunki stają się coraz wyraźniejsze, a to co na nich się znajduje łatwiejsze w nazwaniu przez dorosłych.

Sześciolatek coraz sprawniej posługuje się nożyczkami. Nie powinien mieć już większych problemów z nauką wiązania butów, a także z zapinaniem niewielkich guzików. Samodzielnie umie się ubrać i umyć.

Coraz większy zasób słów

Sześciolatek zazwyczaj rozpoznaje już litery, wiele dzieci umie napisać swoje imię. Niektóre potrafią czytać. U większości pojawia się zainteresowanie literami, liczbami i słowem pisanym. Zwiększa się zasób słów, dzieci coraz lepiej rozumieją żart i potrafią bawić się słowem.

Rosnące umiejętności w zakresie zasobu słów sprawiają, że dziecko coraz lepiej umie wytłumaczyć, co się działo w danym dniu. Jest w stanie coraz sprawniej opisać swoje emocje. Dzięki temu komunikacja z nim staje się prostsza.

Sześciolatek – potęga sprzeczności

Z jednej strony domagający się „ja sam”, pewny siebie i przebojowy, z drugiej zagubiony, szybko obrażający się i skłonny do szukania wsparcia w ramionach rodziców. Sześciolatek jest pełen sprzeczności.

Dziecko w wieku sześciu lat jest coraz bardziej świadome własnych emocji. Lepiej je rozpoznaje i rozumie. Ma także wiedzę na temat emocji innych. Rozwój emocjonalny sprawia, że dziecko buduje bardziej złożone relacje z innymi. Rośnie rola kontaktów rówieśniczych, budowane się pierwsze przyjaźnie. Sześciolatek może już wyraźnie faworyzować pewne dzieci względem innych, wyraźnie wskazując ulubionych rówieśników, trzymając się swoich typów przez dłuższy czas.

Sześciolatek chce być akceptowany i lubiany przez grupę rówieśniczą. Jest coraz bardziej niezależny.

O czym pamiętać, opiekując się sześciolatkiem?

Dziecko sześcioletnie jest coraz bardziej samodzielnie. Coraz więcej czasu spędza poza domem, w przedszkolu, szkole lub na zajęciach dodatkowych. Nadmiar obowiązków może przytłaczać i być powodem zmęczenia. Może być ono tak duże, że utrudnia wyciszenie.

Dlatego tak ważne jest, by w domu zapewnić dziecku wsparcie, zrozumienie i spokój. Nadal, podobnie, jak na poprzednich etapach życia bardzo ważne jest, by zadbać o regularność i stałe etapy dnia.

Dzieci w wieku 6 lat są szczególnie ciekawe, energiczne i pełne życia. Warto tak planować dzień, by zapewniać im różne formy stymulacji, nie zapominając o czasie wolnym. Dziecko sześcioletnie może nieco gubić się w swoim „głodzie poznawania świata”, zapominając o równie ważnym na tym etapie życia czasie na odpoczynek. Rodzic powinien stać na jego straży.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Ania Ania

    U nas jest . Przeczytałam artykuł i… większość się zgadza . U nas jeszcze widzę zazdrość kolegów o 13-letniego brata. Mieć takiego w domu to dopiero jest super