Jaki jest dziewięciolatek? Samodzielny i z głową pełną pomysłów?

Słodki jak dziewięciolatek? Mądry, wyrozumiały, empatyczny, umiejący poczekać i ustąpić? Często tak, jednak nie zawsze. Rodzic, który myśli, że z czasem może odpocząć i odcinać tylko kupony, mocno się rozczaruje. Wychowanie dzieci to mocno angażujący temat. Im dziecko ma więcej lat, tym pojawiają się nowe wyzwania. Jaki jest zatem dziewięciolatek? Oj, sporo się dzieje w tym wieku…

Dziewięciolatek a rówieśnicy

Dziewięciolatek w warunkach polskich może być uczniem drugiej, trzeciej, a nawet czwartej klasy. Wszystko zależy od tego, kiedy dziecko rozpoczęło edukację szkolną.

Jak zwracają uwagę właściwie wszyscy psychologowie, wkracza on w wiek, w którym rola grupy rówieśniczej jest coraz wyższa. Dziecko zabiega o to, by być lubianym i bardzo przeżywa wszystkie formy odtrącenia. Zawiązują się pierwsze przyjaźnie, pojawiają się „poważniejsze” sekrety przed rodzicami i innymi dorosłymi.

Dziewięciolatek zaczyna tworzyć „tajne kluby”, szyfry, tajemną mowę. Interesuje się często światem magicznym, fantastyki. Dziewczynki i chłopcy zwracają coraz baczniejszą uwagę na swój wygląd. Chcą mieć to, co koledzy i koleżanki. Wyglądać podobnie jak rówieśnicy. Często pasjonują się wybraną postacią literacką, filmową, czy znaną z gier komputerowych. I marzą o odzieży i gadżetach z nią związanych.

Niestety dziewięciolatek staje się również podatny na negatywne wpływy z otoczenia. By wywrzeć wpływ na otoczenie, jest w stanie zrobić naprawdę sporo. Często przy tej okazji najpierw robi, a dopiero później myśli, a skutki tego bywają różne….

dziewięciolatek

Dziewięciolatek a hobby

Dziewięciolatek ma już zazwyczaj ukształtowane zainteresowania. Wie, co sprawia mu przyjemność i chętnie to robi. Zazwyczaj lubi jednak eksperymentować, wszelkie wyzwania są dla niego motywacją do odkrywania siebie i własnych możliwości.

Dziewięciolatek lubi zabawy i gry grupowe. Dobrze współpracuje w grupie. Najczęściej jako towarzyszy wybiera osoby tej samej płci.

Warto zadbać o to, by dziecko oprócz możliwości znajdywania i zmieniania hobby, miało również obowiązki domowe. Dziewięciolatek powinien poczuwać się do odpowiedzialności za porządek w domu. Warto, jeśli nie stało się to wcześniej, wyrobić w nim nawyki pomagania rodzicom i rodzeństwu.

U progu dojrzewania

Dziewięciolatek pod wieloma względami nie uważa się za dziecko. Przeciwnie, staje się bardzo niezależny, pewny siebie (i równie często zagubiony). Chce żeby traktować go poważnie, dlatego nierzadko protestuje przeciwko pewnym zachowaniom, które w jego ocenie są nie na miejscu.

Potrzebuje sporo czasu dla siebie. Nierzadko zaczyna obserwować zmiany następujące w jego ciele. Nic dziwnego, wiele dziewczynek zaczyna dojrzewanie, a objawy zbliżających się zmian są obecne u niemal wszystkich. Dziewczynki mogą być zestresowane z powodu objawów, których doświadczają. Mogą prowokować rozmowy z rodzicami. Warto z empatią i spokojem odpowiadać na ich pytania, unikając zawstydzania.

Dojrzewanie u dziewczynek może zacząć się w dowolnym momencie między 8 a 13 rokiem życia, u chłopców między 9 a 14 rokiem życia.

Szybki wzrost

Wielu dziewięciolatków szybko się zmienia. Zaczyna dynamicznie rosnąć, a często przybierać na wadze.  Jeśli rodzic nie zadbał o to wcześniej, bardzo istotne jest, by teraz zadbał o starannie skomponowane menu i wystarczającą ilość codziennego ruchu.

Dziewięciolatek potrzebuje od 10 do 11 snu na dobę.

W pogotowiu

Mimo że dziewięciolatek jest już niezależnym dzieckiem, umiejącym poradzić sobie w wielu sytuacjach, to nadal potrzebuje rodziców. W okresach niepokoju, konfliktów, przykrości i rozczarowań będzie szukał ukojenia w bezpiecznych ramionach mamy czy taty. Emocjonalne wsparcie i praca nad poczuciem zdrowego poczucia wartości są bardzo istotne.

Dziecko czasami stresuje się, rozmyślając o niebezpieczeństwach, jakie czyhają na ludzi. Obawia się włamania do domu, złodziei, a także kataklizmów w przyrodzie i śmierci. Nie są to już lęki przed „potworami mieszkającymi w szafie”, ale przed realnymi, mniej lub bardziej, zagrożeniami.

Warto dużo z dzieckiem rozmawiać. Dziewięciolatek potrzebuje wsparcia, empatii, zrozumienia. Najlepiej czuje się w spokojnym otoczeniu, w którym panują dobrze znane zasady.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.