Jaki jest dziesięciolatek? Czyli o okresie przejściowym

Dziesięciolatka, dziesięciolatek to już osoby o dość jednoznacznie ukształtowanym charakterze. Pewne siebie i swoich przekonań, umiejące walczyć o to, co dla nich ważne – siłą słów i argumentów. Często zachowują się jakby były starsze niż w rzeczywistości. Dziesięciolatek uważa się już nierzadko za nastolatka. Jednak różnice w tym wieku bywają ogromne. Obok dojrzałych, pewnych siebie dziesięciolatków mamy dzieci w tym wieku, które zachowują się i postępują zupełnie inaczej – są bardziej dziecinni – zarówno ze względu na swój wygląd i sposób postępowania. Z czasem jednak i one się zmienią…

Dziesięciolatek i okres przejściowy

Dziesięciolatek to jeszcze formalnie nie jest nastolatek. Znajduje się on w okresie przejściowym. Nie jest ani małym dzieckiem, ani kimś, kogo nazwalibyśmy starszakiem. Z jednej strony bywa, że chętnie bawi się zabawkami, by za chwilę zauważyć, że jest na to za duży. Wiele w nim sprzeczności. Dziecko miewa okresy wahania, jednego dnia zachowuje się bardzo dojrzale, by następnego cofnąć się o kilka kroków. Tak, jakby samo nie mogło się zdecydować, czego chce i jakie chce być – czy jeszcze pozostać w świecie dziecięcym, czy może już zacząć dorastać.

dziesięciolatek

Sprawę komplikuje jeszcze inny fakt. Wiele dziewczynek dziesięcioletnich zauważa u siebie już konkretne objawy dojrzewania. Nie brakuje takich, które mierzą się z nimi od pewnego czasu i dostają miesiączki w 11 roku życia. Dzieci obecnie dojrzewają szybciej, a czas przeznaczony na klasycznie rozumiane dzieciństwo znacząco się u nich skraca. Wiele młodych dziewczynek ma problem z zaakceptowaniem tego faktu…i bardzo nie chce dorastać. To złożona i bardzo delikatna kwestia.

W przypadku chłopców generalnie pod tym względem jest łatwiej, bo dojrzewanie rozpoczyna się u nich później. I rzadko jego objawy obserwuje się już u dziesięciolatków.

Jak rozwija się dziesięciolatek?

Choć dziesięciolatek może zachowywać się bardzo dojrzale, to nadal jest dzieckiem i potrzebuje sporo snu. Około 10 godzin na dobę.

Pod względem fizycznym dziewczynki zazwyczaj rozwijają się szybciej. W 11 roku życia wiele z nich błyskawicznie rośnie, przerastając kolegów z klasy. Dla niektórych znaczące różnice wzrostu mogą stanowić powód do niepokoju. Zdarza się, że dzieci martwią się, porównując się do rówieśników, że rosną zbyt szybko lub zbyt wolno.

Dzieci w tym wieku są zazwyczaj zwinne, sprawne, pewne siebie. Lubią aktywność fizyczne i „wyzwania”, które mają stanowić potwierdzenie ich sprawności.

U wielu dzieci pojawiają się oznaki dojrzewania – szybkie przetłuszczanie się skóry i włosów, zwiększona potliwość i wzrost włosów pod pachami i w miejscach intymnych.

Dzieci w tym wieku zazwyczaj zwracają baczną uwagę na swój wygląd. Chcą dobrze się prezentować i nie odstawać od rówieśników.

Wiem, kim jestem

Dziesięciolatek czujnym okiem obserwuje otoczenie, analizuje rzeczywistość. Ma świadomość swoich mocnych i słabych cech, rozumie, że istnieją spore różnice między ludźmi i ich sposobami zachowania. Zaczyna kwestionować autorytety, wątpić w to, co słyszy i szukać prawdy.

Obok sporej świadomości siebie i świata, towarzyszą mu burze emocji. Dziecko może nie radzić sobie ze zmiennością uczuć – złością, rozczarowaniem, lękiem, zwłaszcza w sytuacji, w której z jakiegoś powodu zabrania się mu je odczuwać. Dziesięciolatkowie często żyją pod presją, są zestresowane, z powodu obowiązków szkolnych (nowa sytuacja w klasach czwartych), denerwują się także zmianami, które zauważają w swoim ciele i psychice. Często czują się samotne i nierozumiane. Bywa, że nie lubią same siebie, bo nie zawsze potrafią kontrolować swojego zachowania, mimo że bardzo się starają.

Za wszelką cenę chcą się dopasować i mieć dobre kontakty z rówieśnikami. Odrzucenie społeczne to dla nich największy cios. Uczą się rozwiązywania konfliktów, sztuki negocjacji, czasami, by się przypodobać, są w stanie zrobić wiele, w tym złamać swoje zasady. To trudny dla nich czas, dlatego tak bardzo potrzebne jest mądre wsparcie rodziców. Zapewnienie o miłości i akceptacji.

Zazdrość i rywalizacja

Dzieci dziesięcioletnie mocno zwracają uwagę na rówieśników. Często się porównują do nich, stają się zazdrosne i zaborcze.  Szczególnie dużo konfliktów obserwuje się wśród dziewczyn, które stają się mściwe, pamiętliwe. Wykluczają niektóre osoby ze swojego otoczenia, traktując jak swojego wroga.

Chłopcy generalnie na tym etapie nie przechodzą aż takich zmian. Swoje relacje budują na bazie wspólnych zainteresowań. Kłócą się, biją, ale szybko godzą. W przeciwieństwie do dziewczyn, które mogą toczyć wielotygodniowe walki między sobą.

Dzieci w tym wieku powinny mieć zapewnioną prywatność. Nie należy nazbyt ingerować w ich kontakty z rówieśnikami (chyba, że to absolutnie konieczne, bo dziecku dzieje się krzywda). Dla zdrowego rozwoju dziecka istotne jest to, żeby mogło one samodzielnie radzić sobie z pojawiającymi się problemami wśród rówieśników.

O czym warto pamiętać?

  • Pozwól dziecku na samodzielność i naukę zarządzania własnym czasie.
  • Wspieraj w wyrabianiu dobrych nawyków w zakresie uczenia się.
  • Dziesięciolatkowie są silnie związane z rodziną. Spędzajcie razem czas na rozmowach i aktywności fizycznej, czytajcie razem dobre książki.
  • Zadbaj, by dziecko miało szansę wyszaleć się, wybiegać, spożytkować swoją energię.
  • Dzieci dziesięcioletnie mają coraz większą świadomość zmian w swoim ciele. To czas, by dać im więcej prywatności w łazience. Wiele dziewczynek będzie chciało nosić sportowe staniki.
  • Regularnie rozmawiaj z dzieckiem. W  życiu dziesięciolatka dzieje się naprawdę wiele i może czuć się zaniepokojony z tego powodu.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.