Jaki jest czterolatek? O samodzielności, złości i buncie

Czterolatek to dziecko, które rozwija się w niesamowitym tempie. Przede wszystkim staje się bardziej samodzielny, niezależny i pewny siebie. W niczym nie przypomina trzylatka wymagającego zdecydowanie większego wsparcia. Wyróżnia się kreatywnością i otwartością na nowe. Ma więcej energii, rzadko śpi w ciągu dnia, potrafi zaznaczyć swoją obecność w zdecydowany sposób. Napady złości, bunt i trudne zachowania bywają na porządku dziennym. Jak przetrwać z czterolatkiem?

Czterolatek bywa trudny, ale to normalne

Dzieci nie są idealne. „Grzeczne” i nigdy niebuntujące się maluchy można co prawda spotkać, ale normą jest życie na sinusoidzie. Rozwój kilkulatków to ciągłe wzloty i upadki, trudne emocje, dramaty i wybuchy złości.

Gdy dzieci dojrzewają i osiągają kolejne etapy, ich zachowanie zazwyczaj stanowi spore wyzwanie dla rodziców i opiekunów. Maluch zagubiony w nowej rzeczywistości reaguje złością. Nie umie sobie poradzić z wieloma rzeczami, a jego ogromna potrzeba samodzielności nie pozwala poprosić o pomoc. W konsekwencji mamy codzienne dramaty o wręczenie nie tego kubka, położenie kanapek nie na ten talerzyk, konieczność ubierania się, mycia i czesania. Proste czynności stają się nie do zniesienia. Pojawia się krzyk i próby postawienia na swoim.

Czterolatek jest mniej stabilny emocjonalnie od trzylatka. Częściej przechodzi od płaczu do śmiechu. Buntuje się, ciągle sprawdza granice, oceniając, czy one nadal są i na ile trzeba się do nich odnosić. Czteroletnie dziecko bywa grymaśne, drażliwe, uparte do granic możliwości. Rolą rodzica jest konsekwentne trzymanie się ustalonych zasad i nieuginanie się pod naporem dziecka. Dla dobra czterolatka należy bronić granic, co ułatwi maluchowi zrozumienie ich znaczenia. Kluczowa jest konsekwencja, cierpliwość i spokój. To trudne, ale niestety nie ma innej drogi.

To ważne, bo dzieci czteroletnie zaczynają rozumieć, że liczą się nie tylko one, ale również inne osoby. Oprócz ich własnych potrzeb, ważne są uczucia bliskich. Maluch powinien coraz lepiej rozwiązywać konflikty i kontrolować emocje.

czterolatek

Czterolatek rozwój społeczny

Dziecko czteroletnie lubi bawić się z innymi dziećmi. Generalnie rozumie zasady gier, ale często się w nich gubi i próbuje postawić na swoim. Bywa wymagający i trudny we współpracy. Gdy się złości, coraz rzadziej bije inne dzieci, częściej chowa się po kątach, obraża, odmawia rozmowy.

Dziecko fascynuje się tym, co zabronione. Może przechodzić etap mówienia „brzydkich słów” i prowokowania otoczenia agresywnym zachowaniem. By wzbudzić zainteresowanie otoczenia, bywa, że kłamie, przechwala się, stawia i buntuje. Z drugiej strony potrafi być opiekuńczy, współczujący.

Lubi bawić się w zabawy tematyczne – dom, sklep, rodzinę, lekarza, itd.

Przeczytaj więcej o rozwoju czterolatka.

Czterolatek i rozwój słownictwa

Ciekawy czterolatek to już wprawiony mówca. Zasypie Cię pytaniami, będzie w stanie prowadzić długie dyskusje, które mają jeden cel – objaśniać mu świat i zasady w nim panujące.

Zasób słownictwa dziecka rośnie. Rozwojowi podlega również proces myślowy. Czterolatek coraz lepiej odpowiada na pytania, prowadzi logiczny dyskurs. Oczywiście nadal naiwny, jednak naturalny dla jego wieku.

Większość czterolatków szybko uczy się wierszy, uwielbia śpiewać, bawić się słowem, wyliczanki i zagadki językowe.

Co umie przeciętny czterolatek?

 • przedstawić się,
 • powiedzieć, gdzie mieszka,
 • mówi wyraźnie, używając złożonych zdań,
 • policzyć do 10 lub więcej,
 • prawidłowo nazywa co najmniej 5 kolorów i 4 kształty,
 • rozpoznaje kilka liter, może umieć napisać swoje imię,
 • lepiej rozumie upływ czasu: wie, że śniadanie je się rano, a kolację wieczorem,
 • wykonuje polecenia trzyetapowe: „idź do pokoju, przynieś misia i połóż go tutaj”
 • dziecko używa widelca i łyżki,
 • umie stać na jednej nodze przez kilka sekund,
 • wchodzić po schodach bez pomocy,
 • chodzić do przodu i do tyłu,
 • umie narysować koło, kwadrat, trójkąt,
 • umie ubierać się i rozbierać przy niewielkiej pomocy osoby dorosłej,
 • umyć się, szorować zęby,
 • korzystać z toalety,
 • fantazjuje (nie umie w pełni oddzielić prawdy od fikcji),

Jak wspomóc rozwój czterolatka?

Dzieci uczą się podczas zabawy. Czterolatek jest szalenie energicznym i przebojowym dzieckiem, dlatego potrzebuje mnóstwo czasu na skakanie, bieganie, wspinanie się. Codzienne wyjście na plac zabaw jest mu bardzo potrzebne!

Dziecko w wieku czterech lat może zacząć grymasić przy jedzeniu. Maluch, który wcześniej jadł wszystko i bez protestów, teraz może odmawiać wielu produktów spożywczych. Jak sobie z tym poradzić?

Najlepiej przeczekać. Podawać maluchowi wszystkie składniki, również te, których nie chce jeść i umożliwić wybór. Nie karać za to, że maluch czegoś nie zjadł, ale też nie proponować w zamian tego, co dziecko chce.

Warto dużo rozmawiać z dzieckiem o emocjach, czytać książeczki, które ułatwią dziecku rozwój emocjonalny. Oprócz czasu poświęconego na przytulanie i zabawy tematyczne, w trudnych chwilach należy zachować spokój. Gdy dziecko się buntuje, nie narzucać się na siłę, przeczekać. Zapewnić o swojej obecności i stanowczo bronić własnych granic. Nie należy pozwalać na nieakceptowane zachowania takie jak bicie, rzucanie przedmiotami, czy krzyki. Maluch potrzebuje czasu, by nauczyć się kontrolować swoje zachowanie i odpowiednio wyrażać emocje.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Karolina Karolina

  Mój czterolatek jest cudowny i przekochany. Póki co bunt minął, oby na dobre
  Jednakże zaczął sie etap samodzielnego wyboru. Sam wybiera jakie majtki założy, skarpetki czy bluze- najlepiej w dinozuary lub inne zwierzątka.
  Ma swoje zdanie, charakterek, ale zrobil sie bardzo czuły, przytula mamusie, całuje i mowi, że kocha. Mamusia i tatuś pękają z dumy ❤

 2. Joanna Joanna

  Świetny artykuł, w 100%jakbym czytała o moim 4 latku, dobrze wiedzieć że to normalne i typowe zachowania 4 latka.