Jaki duży pokój dla dziecka?

Jaki pokój dla dziecka będzie odpowiedni? Jeden duży dla rodzeństwa czy dwa mniejsze? Lepszy duży, przestronny pokój czy mniejszy i przytulny? Okazuje się, że odpowiedzi na te pytania są dość proste. Jaki duży pokój dla dziecka? – przeczytaj.

Jaki duży pokój dla dziecka będzie odpowiedni? O czym pamiętać, decydując się na zaaranżowanie
miejsca do nauki i zabawy?

Lepszy oddzielny niż wspólny

Jeśli mamy dzieci w podobnym wieku, wspólny pokój będzie w porządku. I tak z pewnością będą bawiły się razem. Jednak im dzieci starsze, tym bardziej będą marzyły o swoim pokoju. I tak naprawdę już w wieku szkolnym oddzielne pokoje by się przydały. Dlatego jeśli mamy taką możliwość, warto się na nie zdecydować. Lepsze dwa, choćby niewielkie pokoje, niż jeden wspólny.

Gdy pokój musi być wspólny

Oczywiście nie zawsze dzieci mogą mieć oddzielny pokój, wtedy można zdecydować się na wspólny. I choć dwójka dzieci pomieści się na 9 metrach, to komfortowo zaczyna się robić od 12 metrów – na takiej powierzchni zmieszczą się szafy, dwa biurka, rozsuwane łóżko czy mniejsze rozkładane sofy.

Im większy metraż dla dwójki dzieci, tym lepiej. Można bowiem sobie ciekawie rozplanować przestrzeń, tak, by każdy na większej powierzchni miał jednak kącik dla siebie.

Jaki duży pokój dla dziecka?

Większość z nas nie ma możliwości idealnego dostosowania pokoju do wieku i potrzeb dziecka. Mało kto się przeprowadza co kilka lat. Musimy po prostu mierzyć się z tym, na co pozwalają nam warunki lokalowe. Czasami jednak istnieje możliwość dopasowania wielkości pokoju.

I wtedy okazuje się, że pokój dla dziecka może być zarówno za duży (tak to się zdarza!), jak i za mały. Za mały będzie pokój w granicach 7 metrów. Nie pomieścimy tam niezbędnych rzeczy. Już pokój 9 metrowy będzie lepszy, nadal jednak jest on dość mały. Jeśli dziecko ma w pokoju trzymać odzież, ma się zmieścić pakowna szafa – może być ciasno.

Optymalna wielkość pokoju dla dziecka to 11-13 metrów kwadratowych. To doskonały metraż, będący kompromisem – wystarczająco duży, żeby wszystko pomieścić i wystarczająco mały, żeby nie sprawiał problemów z utrzymaniem go.

W pokoju 12 metrowym zmieścimy pakowną szafę, łóżko, biurko, fotel, półki. Dziecko bez trudu będzie poruszać się po pokoju, korzystanie z żadnego miejsca nie będzie utrudnione. Znajdzie się też miejsce na hobby, przechowywanie palet do malowania, instrumentów, czy książek dla miłośników czytania.

Młodsze dziecko może na środku pokoju ustawiać budowle z klocków, tory i nie musi ich składać na noc.
Pokój 12 metrowy pozwala na łączenie wielu funkcji.

Jaki duży pokój dla dziecka? Zwierzak

Warto przemyśleć, co ma się znajdować w pokoju dziecka, bo jeśli oprócz rzeczy należących do dziecka,  ma na przykład być miejsce na zwierzaka klatkowego – chomika, królika, to potrzeba więcej przestrzeni.

Wtedy należałoby celować w pokój powyżej 13 metrów, bardziej w okolicy 16 metrów. Trzeba mieć miejsce na rozstawienie klatki, czy na przykład montaż akwarium z rybkami.

Decydując się na rozmiar pokoju dla dziecka, trzeba wziąć pod uwagę wiele kwestii. Gdy w grę wchodzi budowa domu, jest prościej. Z kolei w przypadku gotowego domu czy mieszkania, można rozważyć przydział pokojowy, można też ciekawymi rozwiązaniami aranżacyjnymi wyodrębnić dla każdego osobistą przestrzeń.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*