Jaka szczoteczka do zębów dla dziecka?

Szczoteczka do zębów stanowi najważniejszy element codziennej higieny jamy ustnej. Wychodząc naprzeciw wymaganiom klientów, producenci produktów higienicznych w porozumieniu z lekarzami dopasowują je do zróżnicowanych potrzeb. Aktualnie, szczoteczki do zębów można podzielić na kilka rodzajów: manualne, elektryczne i soniczne.

Szczoteczki manualne

Jaka szczoteczka do zębów dla dziecka?

Wielkość główki powinna być dobrana do wieku osoby, zaś twardość i grubość włókien do indywidualnych potrzeb i stanu uzębienia. Szyjka powinna być elastyczna i odginać się pod siłą nacisku. Zazwyczaj jest również odpowiednio wyprofilowana, aby dostęp do zębów trzonowych był ułatwiony. Rączka musi być wygodna do trzymania i operowania szczoteczką pod różnym kątem.
Możemy wyróżnić szczoteczki zwykłe i specjalistyczne.

Zwykłe dzieli się na:

  • pęczkowe
  • wielopęczkowe

Pęczkowe wyposażono w 2 – 3 rzędy pęczków włosia na szerokość główki i 5 – 6 pęczków na długość. Ustawione są najczęściej równo, gęsiego – jeden za drugim lub np. w kształcie litery „x”.

Szczotki wielopęczkowe mają od 3 do 5 rzędów pęczków na szerokość i nawet 12 na długość. Mogą być ustawione w różny sposób – równo, jeden za drugim lub naprzemiennie.

Szczoteczki specjalistyczne:

  • jednopęczkowe
  • międzyzębowe
  • ortodontyczne
  • pooperacyjne
  • do implantów

Szczoteczki jednopęczkowe – wyposażone są tylko w jeden pęczek włosia umieszczony na wyprofilowanej szyjce, która równocześnie stanowi główkę. Niewielka powierzchnia i zagięta główka ułatwiają czyszczenie w okolicach szyjek zębowych oraz trudno dostępnych miejsc przy zębach trzonowych. Zalecane są dla osób, które posiadają nierówne uzębienie. Włosie tradycyjnych szczoteczek obejmuje swoją powierzchnią 2 – 3 zęby naraz. Natomiast jednopęczkową można szczotkować każdy ząb osobno. Tego rodzaju szczoteczki pomagają również utrzymać higienę jamy ustnej dla osób z aparatami ortodontycznymi, implantami i mostami dentystycznymi.

Szczoteczki międzyzębowe – mogą mieć kształt stożkowy, cylindryczny lub walcowaty. Produkowane są w różnych rozmiarach. Tego typu szczoteczki składają się z uchwytu i wymiennej końcówki. Dzięki temu łatwo dopasować rozmiar do szczeliny między zębami. Stanowią skuteczniejszą alternatywę dla nici dentystycznych. Zalecane są dla osób, u których bardzo szybko osadza się kamień nazębny, powodujący cofanie się dziąseł i odsłanianie szyjek zębowych. Zakup takiej szczoteczki powinni rozważyć również pacjenci, którzy mają korony i mosty dentystyczne.

Szczoteczki ortodontyczne – przeznaczone są dla osób noszących aparaty nazębne. Z wyglądu przypominają tradycyjne szczoteczki, różnicą jest ułożenie pęczków włókien. Na zewnątrz są dłuższe i nieco twardsze, w środku główki – krótsze i delikatniejsze. Wystopniowane ku środkowi włosie pozwala na objęcie zamków i drucików aparatu podczas czyszczenia.

Szczoteczki pooperacyjne – skierowane są do osób po chirurgicznych zabiegach dentystycznych, np. operacyjnym usuwaniu korzeni itp. Wyposażone w bardzo gęste i miękkie włosie pozwalają na bezbolesne mycie zębów i dziąseł. Mają również mniejszą główkę od szczoteczki standardowej, dzięki czemu łatwiej dozować siłę z jaką czyszczone są poszczególne powierzchnie jamy ustnej.

Szczoteczki elektryczne

Szczoteczki elektryczne posiadają wbudowane baterie i silnik elektryczny, dzięki czemu podczas mycia główka wykonuje równocześnie ruchy pulsacyjne i rotacyjne z bardzo wysoką częstotliwością (nawet do 40000 ruchów na minutę). Są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy z utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej za pomocą szczoteczki manualnej.

Szczoteczki soniczne

Główka szczoteczki wprawiona w pulsacyjny ruch emituje ultradźwięki, które rozbijają płytkę nazębną oraz usuwają bakterie. Tego rodzaju szczotki są jeszcze delikatniejsze i skuteczniejsze niż zwykłe szczoteczki elektryczne. Czyszczenie uzębienia odbywa się bowiem nie tyle przez mechaniczne ścieranie osadu, lecz przede wszystkim przez dźwięki o wysokiej częstotliwości. Idealne rozwiązanie dla osób z wrażliwymi dziąsłami.

Jaka szczoteczka dla dziecka?

W przypadku dzieci, warto zwrócić uwagę na ich indywidualne potrzeby. W celu doboru produktów higienicznych, warto udać się na wizytę do lekarza stomatologa, który po badaniu wstępnym będzie mógł polecić najodpowiedniejsze typy produktów. W przypadku dzieci kilkuletnich można wprowadzać już szczoteczkę elektryczną odpowiednio dopasowaną dla dzieci – z miększym włosiem oraz mniejszą główką. Jednakże, warto pamiętać o tym, by nie rezygnować całkowicie ze standardowej szczoteczki, ponieważ dziecko do 8-9 roku życia kształtuje jeszcze umiejętności manualne. Całkowite zastąpienie jej szczoteczką elektryczną może spowodować, iż w dorosłym życiu osoba będzie miała problemy z efektywnym szczotkowaniem szczoteczką manualną.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Artident.pl - Klinika Stomatologii Estetycznej i Ortodoncji we Wrocławiul

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*