Jaka książka dla ośmiolatka? Najlepsze propozycje

Ośmiolatek to dziecko, które już dużo widzi i jeszcze więcej rozumie. Uwielbia rywalizację, świetnie czuje się, co nie jest zaskoczeniem, jako zwycięzca. Ma większy lub mniejszy problem z radzeniem sobie z porażkami. Coraz częściej skupia swoją uwagę na grupie i potrzebie odnalezienia się wśród rówieśników. Jego wysoka wrażliwość i krytycyzm sprawiają, że wpada w skrajne nastroje. Ma problem, by zrozumieć siebie i otaczający świat. Dlatego jeśli poszukujemy książek dla ośmiolatka, doskonałe w tym wieku są lektury, z którymi bohaterami dziecko może się utożsamiać. Warto sięgnąć też po książki przygodowe, a także takie, których akcja rozgrywa się w szkole . I po opowieści tłumaczące emocje oraz to, jak sobie z nimi radzić.

„Koszmarny Karolek” Francesca Simon

Jak wywieść w pole Zębową Wróżkę? Jak być doskonałym? Na te pytania zna odpowiedź koszmarny Karolek, który ma głowę pełną zwariowanych pomysłów. Rodzice załamują ręce, ale Karolek nie zamierza się zmienić. Co chwilę coś nowego wywija.

„Dzieci z Bullerbyn” i „Pippi Pończoszanka”

Choć „Dziec z Bullerbyn” i „Pippi Pończoszanka” to książki z poprzedniej epoki, klasyka nad klasykami, to warto do nich powrócić. Astrid Lindgren doskonale przemawia do wyobraźni dzieci. Ośmiolatki mają szansę polubić sympatyczne postaci wykreowane przez szwedzką pisarkę.

„Felix, Net i Nika”

Seria Rafała Kosika o warszawskich gimnazjalistach, którzy rozpracowują gang złodziei. Opowieści pełne codziennych szkolnych problemów, wynalazków, uczuć i zagrożeń, z jakimi mogą spotkać się dzieci. Autor podkreśla wagę relacji rodzinnych i wartości płynących z rodzin wielopokoleniowych. Seria książek mocno osadzona w polskich realiach.

„Był sobie pies”

Opowieść o psie i jego chłopcu. O wierności i oddaniu. To historia o psie, którą śledzimy od jego narodzin, do śmierci, po której przychodzi odrodzenie w ciele innego zwierzaka. Czytelnik śledzi losy czworonoga, którego spotykają różne przygody. To opowieść o poszukiwaniu sensu życia i misji.

„Był sobie pies” to ciepła, wzruszająca i pełna humoru historia.

„Dzieciaki świata” Martyna Wojciechowska

Różnimy się między sobą. To, jak żyjemy, jak wyglądamy, czym się bawimy i co jemy w dużym stopniu zależy od tego, gdzie się urodziliśmy. Teoretycznie ośmiolatek już sporo wie o różnicach kulturowych i narodowościowych, jednak lektura „Dzieciaki świata” to książkę, którą warto razem przeczytać. Następnie dobrze porozmawiać o tym, jak wygląda życie w różnych zakątkach świata.

„Magiczne drzewo” Andrzej Maleszka

„Magiczne drzewo” i kolejne części opowieści to fascynujące przygody pełne humoru i magii. Bardzo wciągające i wyjątkowo lubiane przez dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

„Kropka z Błędem”

Doskonała książka Anny Taraski. Opowiada historię Kropki, która na kartkach zeszytu zaprzyjaźnia się z Błędem. Jednak pewnego dnia jej przyjaciel znika. Zaczynają się poszukiwania.

Więcej na temat książki przeczytacie tutaj.

„Kroniki Archego” Agnieszka Stelmaszyk

Seria wysoko ocenianych książek dla dzieci około ośmioletnich, przy których świetnie będą się bawić również ich rodzice. Trudno oderwać się od lektury, zagadka goni zagadkę, a tajemnica przeplata się z tajemnicą. Do tego trzeba dodać mnóstwo humoru i mamy receptę na idealną książkę dla dzieci.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. At At

    Karolka odradzam, przypadkiem córka przyniosła z biblioteki, potem oglądała na YT. Nie podoba mi się przezywanie, nadawania łatek, negatywne przydomki – uczę dzieci innych wartości, szacunku do innych i dostrzegania w innych dobrych stro, a nie wytykania słabości. Dla mnie okropna książka.