Jaka koszula porodowa? O czym warto pamiętać?

Koszula porodowa to podstawowy element wyposażenia torby kobiety w ciąży. Jest potrzebna w każdym szpitalu, w którym przyjdzie nam rodzić. , niezależnie od tego czy w planie jest poród naturalny czy poprzez cięcie cesarskie. Jaką jednak koszulę porodową wybrać?  Na co zwrócić uwagę?

Niektórzy zalecają, by do porodu wziąć dłuższą, starszą koszulkę. Taką, którą bez żalu będzie można potem wyrzucić. Nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Zdarza się bowiem, że nie ma możliwości, by się przebrać w trakcie porodu, a po narodzinach dziecka przyda się rozpinana koszula. Poza tym poród może trwać kilkanaście godzin. Warto w tym szczególnym momencie zadbać o swój komfort. Stara, rozciągnięta koszulka niekoniecznie daje poczucie wygody i kontroli nad sytuacją. Warto na poród kupić sobie specjalną koszulę porodową. Na szczęście w sklepach nie brakuje różnych modeli, o różnym kroju, a także wyglądzie.

Koszula porodowa – naturalny materiał

Gdy rodzimy, możemy się mocno pocić. Bywa, że w jednej chwili jest nam gorąco, a za chwilę zimno. Warto zatem mieć na sobie coś z przyjemnego materiału. Najlepsza jest bawełna, która przepuszcza powietrze, szybko wchłania pot, jest bezpieczna dla skóry mamy i dziecka.

Przed porodem warto koszulę wyprać w delikatnym proszku, wyprasować i spakować do torby, w której będzie ona czekać na TEN dzień.

koszula porodowa

Koszula porodowa nie za długa

Bardzo ważne jest, żeby zwrócić uwagę na długość koszuli. Najlepsza to taka do połowy uda.

Koszula porodowa powinna zasłaniać pośladki i chociaż w połowie uda. To pozwala na wygodne i nieskrępowane poruszanie się w niej, a jednocześnie umożliwia bezproblemowe badanie rodzącej. Nic nie plącze się koło nóg, nie ma obawy, że zbyt długa koszula będzie nam przeszkadzać w poruszaniu się.

Krótki rękaw

W trakcie porodu rodzące miewają różne odczucia. Niektórym jest zimno, innym gorąco. Warto zatem zadbać o ubiór na „cebulkę”. Najlepiej sprawdzi się koszula z krótkim rękawem, do tego skarpetki (jeśli będą potrzebne) oraz szlafrok. Niektórzy producenci oferują już gotowy zestaw – połączenie koszuli, szlafroku i skarpetek.

Koszula porodowa rozpinana

Koszula porodowa nie tylko służy nam przez okres porodu. Zazwyczaj mamy ją na sobie w kilka godzin po przyjściu na świat dziecka. Dlatego istotne jest, by była ona w wygodny sposób rozpinana (jedne kobiety wolą podwójną linię guzików, dla innych pań wygodniejsze jest rozpięcie w centralnej części).

Koszula porodowa powinna umożliwiać swobodny kontakt skóry do skóry, jak również karmienie piersią w kilka chwil po porodzie. Najpewniej po porodzie rodząca (w zależności od stanu) będzie chciała się umyć i przebrać, ale nie zawsze jest to możliwe w krótkim czasie po porodzie. Dlatego to tak ważne, by koszula porodowa spełniała dwie funkcje – doskonale sprawdzała się w trakcie porodu i w kilka godzin po narodzinach dziecka.

Dobra koszula porodowa daje poczucie komfortu podczas badań lekarskich, w trakcie porodu i później podczas karmienia piersią. Powinna być nie tylko wygodna, ale także dobrze, gdy po prostu się nam podoba.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.