Jaką herbatę może pić dziecko?

Co powinny pić dzieci? Przede wszystkim wodę. Jednak nie tylko. Już od najmłodszych lat można podawać dzieciom herbatę. Czy każda będzie jednak odpowiednia? Jaką herbatę może pić dziecko?

Jaką herbatę może pić dziecko?

Zapotrzebowanie na wodę

Zapotrzebowanie na wodę u niemowląt jest aż czterokrotnie wyższe niż u dorosłych (w przeliczeniu na kilogram wagi ciała). Przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecko karmione mlekiem mamy nie powinno być dopajane.

Gdy skończy pół roku, należy podawać mu wodę źródlaną lub wodę mineralną – niskozmineralizowaną i niskosodową.

Ziołowa herbata dla dziecka – od kiedy?

Czy najmłodsze dzieci mogą pić herbatkę? Czy można podawać herbatki niemowlakom?

W sklepie znajdziemy wiele gotowych mieszanek przygotowanych z myślą o najmłodszych dzieciach. Czy podawać je dzieciom? Okazuje się, że niekoniecznie.

Europejska Akademia Pediatrii zaleca, aby dzieci do 12 miesiąca życia piły wyłącznie pokarmy mleczne i wodę. Na liście tej nie ma soków (nawet domowych) czy herbatek.

Mimo to niektórzy rodzice chcą podawać herbatki. Czy mogą?

Oczywiście decyzję tę podejmuje każdy osobiście. Jeśli koniecznie chcemy podawać niemowlakowi herbatę, to na pewno nie herbatę czarną czy zieloną. Do rozważanie są tylko herbaty ziołowe.

Herbata dla niemowlaka?

Choć eksperci tego nie zalecają, to dla najmłodszych dzieci najczęściej wybierana jest ziołowa herbatka.

Napar z ziół, według sugestii wielu producentów, można już podawać niemowlakom, najczęściej po ukończeniu przez nie 1 miesiąca życia. Najlepiej sprawdzą się napary z kopru włoskiego, anyżu i rumianku. To one tradycyjnie były i są podawane najmłodszym
dzieciom. Jednak i tu uwaga! Warto dodać, że według najnowszych rekomendacji Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia dzieci z 2021 roku: „ze względu na brak odpowiednich danych dotyczących bezpieczeństwa, dzieci do ukończenia 4 roku życia nie powinny spożywać kopru włoskiego (tzn. oleju i herbaty z kopru włoskiego)”.

Gdy maluszek skończy czwarty miesiąc życia, według tradycyjnego modelu można podać mu działającą uspokajająco herbatkę z melisy, a także z dzikiej róży. Większość herbat owocowych i ziołowych może pojawiać się sporadycznie w menu dziecka po ukończeniu piątego – szóstego miesiąca życia. W razie wątpliwości, co można podać dziecku – warto skonsultować się z lekarzem. Należy przy tym pamiętać, że herbatka ma być dodatkiem wśród napojów w codziennym menu. I dobrze pamiętać o wspomnianych wyżej rekomendacjach, które wskazują, że do skończenia 1 roku życia dziecko powinno pić mleko i wodę.

Dla maluszka w okresie niemowlęcym najlepsze jest mleko mamy – gdy tylko to możliwe, a gdy otrzymuje mieszankę mleka modyfikowanego – należy dopajać go wodą.

Od kiedy czarna herbata dla dziecka?

Nie ma się co spieszyć z wprowadzaniem czarnej herbaty do diety dziecka. Może ona niepotrzebnie pobudzić dziecko i utrudniać zasypianie. Czarna herbata zawiera bowiem kofeinę, w 100 ml może zawierać nawet 66 mg kofeiny. Ma w składzie również
pobudzającą teinę.

Kiedy zatem można podać czarną herbatę dziecku? Niektórzy eksperci wskazują, że po ukończeniu przez dziecka pierwszego roku życia. Inny polecają poczekać do trzecich urodzin. Niezależnie od tego, kiedy czarna herbata zostanie podana dziecku, należy ją
odpowiednio parzyć.

Parzymy herbatę w większym naczyniu przez co najmniej 3 minuty, dzięki temu pobudzające działanie herbaty będzie mniejsze, a napój zyska działanie uspokajające.
Następnie wlewamy odrobinę naparu do szklanki i dopełniamy czystą wodą.

Od kiedy zielona herbata dla dziecka?

Zielona herbata uważana jest za szczególnie zdrową. Tak naprawdę jest ona tym samym gatunkiem, co herbata czarna. Z tą różnicą, że czarna herbata została podana procesowi fermentacji. Dzięki temu, że zielona herbata nie została mu poddana, zawiera związki
fenolowe, garbniki, katechiny oraz glin, mangan, potas, fluor, wapń i składniki o działaniu przeciwutleniającym.

Zielona herbata, podobnie jak herbata czarna, zawiera teinę i kofeinę.

Zieloną herbatę podajemy najszybciej, gdy dziecko skończy rok. Warto rozważyć przesunięcie czasu podania herbaty do ukończenia przez dziecko 3 roku życia. Warto pamiętać, żeby zielonej herbaty nie zalewać wrzątkiem. Należy ją parzyć kilka minut, a
dziecku podawać dobrze rozcieńczoną herbatę w wodą.

Dziecku można podawać też herbatę czerwoną i białą. Należy jednak pamiętać, żeby podstawowym napojem była…woda. To ona powinna gasić pragnienie i uzupełniać wodę.

Jaką herbatę może pić dziecko?

Dziecko, które ukończyło rok może teoretycznie pić każdy rodzaj herbaty. Kluczowe jest odpowiednio długie parzenie, które zapewni działanie relaksujące napoju zamiast pobudzającego oraz dobre rozwodnienie naparu. Ponadto należy pamiętać, żeby na co dzień dziecko piło wodę. To woda powinna być podstawowym napojem roczniaka i
starszego dziecka.

Przeczytaj – jaka herbata dla dzieci. Co wybrać?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*