Jaka butelka dla niemowlaka? Może szklana?

Gdy karmimy dziecko odciągniętym mlekiem lub mieszanką, konieczne staje się kupno butelki. Na rynku jest ogromna liczba modeli, różniących się wielkością, kształtem, wykonaniem, a także przeznaczeniem, dostępne są butelki dla niemowląt z wewnętrznym systemem wentylacji, mające zmniejszać ryzyko wystąpienia kolek, z szybkim przepływem pokarmu lub wolnym. Tak szeroki wybór rodzi dylemat – jaka butelka dla niemowlaka będzie odpowiednia? Co wziąć pod uwagę w trakcie zakupów?

Niemal oczywistym wydaje się jedno – materiał, z jakiego wykonano butelkę. Wielu rodziców bezrefleksyjnie wybiera butelkę plastikową, sądząc, że inne opcje są niewystarczająco dobre…lub nie istnieją. Tymczasem coraz częściej na pytanie – jaka butelka dla niemowlaka będzie najlepsza, odpowiada się, ku zaskoczeniu wielu środowisk, szklana. Tak, właśnie taka, ta sama, która była dostępna jako jedyna kilkanaście lat temu, później niemal zniknęła z rynku, a obecnie coraz więcej rodziców wraca właśnie do niej. Czym ma ona przewyższać plastikową butelkę, oprócz ceny?

jaka butelka dla niemowlaka

Bezpieczeństwo. Czy plastikowe butelki to dobry wybór?

Zwolennicy szklanych butelek dla dzieci przekonują, że jest to rozwiązanie zdecydowanie lepsze, choć dużo droższe. Przede wszystkim dlatego, że plastikowe butelki zawierają szkodliwe substancje. Nie chodzi nawet o rozsławiony Bisfenol A (ma odpowiadać za zwiększone ryzyko otyłości, zaburzeń neurologicznych, immunologicznych i zwiększać ryzyko rozwoju nowotworów (przeczytaj więcej), bo tej kontrowersyjnej substancji nie ma niemal w żadnej obecnie dostępnej butelce dla niemowląt.

Problem w tym, że butelki posiadające etykietę z napisem BPA Free mają w składzie inne szkodliwe działające substancje z kategorii plastikatorów takie, jak BPS i BPF. Według Carla Baum, MD, profesor pediatrii na Yale School of Medicine i dyrektora Centrum Dziecięcego Toksykologii Środowiskowej, niektóre plastyfikatory mogą być nawet bardziej niebezpieczne dla naszych dzieci niż BPA.To niestety nie wszystko.

Najnowsze wyniki badań wskazują, że opakowania plastikowe mogą emitować szkodliwe substancje  wprost do pokarmu, inaczej – dziecko może wraz z mlekiem je połykać. Składnik ten na wczesnym etapie rozwoju dziecka połykany wraz z pokarmem może doprowadzić do zmian w mózgu i organach wewnętrznych.

Niekorzystne zmiany i uwalnianie substancji toksycznych ma następować podczas poddawania plastikowych opakowań wysokim temperaturom – wyparzania, mycia w zmywarce. Negatywnie na strukturę plastiku mogą działać także promienie UV.

Problemem są również mikrouszkodzenia, zarysowania plastiku, do których po czasie dochodzi. Poza tym w trakcie użytkowania tworzywo sztuczne traci swój kolor – ścianki butelki stają się jaśniejsze lub ciemniejsze – w zależności od tego, jakiego rodzaju płyny wlewa się do butelki najczęściej.

Jaka butelka dla niemowlaka? Może szklana?

Butelka dla niemowlaka wykonana z plastiku jest lekka, poręczna i tańsza. Można nią łatwo operować i bez dodatkowych gadżetów podać dziecku, gdy jest na to gotowe, butelka plastikowa nie potrzebuje żadnych osłonek. Ma zazwyczaj również cieńsze ścianki niż butelka ze szkła. Poza tym butelka plastikowa jest ponadto mniej trwała niż butelka szklana – musi być częściej wymieniana. Gdy pojawią się zarysowania czy odbarwienia – należy ją natychmiast wyrzucić. Butelka plastikowa nie jest również ekologicznym produktem, w przyrodzie bardzo długo się rozkłada.

Butelka szklana więcej waży, używając jej, musimy brać pod uwagę ryzyko stłuczenia i zmierzyć się z wyższą ceną. Poza tym butelka szklana jest mniej poręczna ze względu na śliską, gładką strukturę.

Zalety butelek szklanych mają, według jej zwolenników, rekompensować jednak minusy. Przede wszystkim liczy się bezpieczeństwo i higiena.

Szkło:

  • jest surowcem naturalnym, dobrze znanym,
  • ekologicznym,
  • nie ulega zmatowieniu, ani zarysowaniu,
  • na powierzchni butelek szklanych nie powstają żadne pęknięcia ani bruzdy,
  • powierzchnię szklaną łatwiej utrzymać w czystości,
  • jest higieniczna, nie gromadzą się na niej bakterie.

Jaka zatem butelka dla niemowlaka będzie idealna?

Warto poznać zalety i minusy każdej opcji i podjąć najwłaściwszą decyzję dla siebie i dziecka. Często będzie trzeba wypróbować kilka butelek różnych producentów, zanim trafimy na najwłaściwszą.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.