Jak zwiększyć szansę na zajście w ciążę?

Marzenie o zostaniu rodzicem jest u wielu osób wyjątkowo silne. Jego pojawienie się trudno zignorować, dlatego często rozpoznanie tego uczucia niesie naturalną konsekwencję w postaci rozpoczęcia starania o poczęcie dziecka. Gdy pierwsze próby nie przynoszą efektu, pojawia się pytanie – jak zwiększyć szansę na zajście w ciążę? Co zrobić, by w końcu zobaczyć dwie upragnione kreski?

Nie zawsze ekspresowo

Są pary, którym niemal natychmiast od rozpoczęcia prób udaje się spłodzić potomka. Nie brak również takich, które muszą poczekać trochę dłużej. Niestety eksperci nie są w stanie w pełni odpowiedzieć na pytanie – dlaczego jednym zajmuje to miesiąc lub kilka, a innych próby trwają latami. Choć co prawda o płodności wiemy sporo, to nadal wiele kwestii zostaje jeszcze tajemnicą. Mimo to, istnieją sposoby, jak zwiększyć szansę na zajście w ciążę.

Pomocne jest przyjrzenie się swojemu stylowi życia i próba jego zmiany.

jak zwiększyć szansę na zajście w ciążę

Jak zwiększyć szansę na zajście w ciążę? Wysypiaj się

Dzisiaj rezygnujemy ze snu na rzecz wielu przyjemności, a także po to, by mieć czas dla siebie. Po męczącym, zabieganym dniu często wybieramy hobby, miło spędzamy czas, oddalając w czasie moment pójścia spać. To niestety ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie i płodność.

Okazuje się, że organizm potrzebuje co najmniej 7-8 godzin, żeby zapewnić odpowiednie funkcjonowanie układowi hormonalnemu i tego zwyczajnie nie da się przeskoczyć. Pod tym względem bardzo ważne są również odpowiednie godziny snu – ważne, by zadbać o regularność i kłaść się miej więcej o tych samych porach.

Znajdź sposób na stres i lęk

Niestety zbyt wysoki poziom lęku czy ciągle przeżywany stres nie ma korzystnego wpływu na zdrowie. Sprawia, że w układzie hormonalnym dochodzi do rewolucji, co prowadzi do zaburzeń płodności. Dlatego tak istotne jest, by znaleźć dla siebie odpowiednie metody na relaks i redukcję wewnętrznego napięcia. Przeczytaj więcej na temat wpływu stresu na płodność.

Odstaw napoje gazowane

Jesteś tym, co jesz…i pijesz.

Badania z 2012 roku wykazały dość zaskakujący wpływ kolorowych gazowanych napojów na płodność kobiety. Okazuje się, że kobiety, które piją dwie lub więcej szklanki kolorowych napojów z gazem mają wskaźnik płodności niższy nawet o 16% od pań, które nie sięgają po takie napoje.

Optymalna waga – ani za mało, ani za dużo

Zarówno niedowaga, jak i nadwaga ma jąniekorzystny wpływ na płodność – u mężczyzn i u kobiet. Dlatego tak ważne jest, by dbać o odpowiednie wskazania na wadze, by zapewnić swojemu organizmowi najlepsze warunki do zapłodnienia, a u mężczyzn – zadbać o odpowiednią ilość dobrych plemników, zdolnych do zapłodnienia.

Rzuć palenie i nie pij alkoholu

Nie tylko przyszła mama powinna rzucić palenie, ale również mężczyzna – jej partner. Jeśli szukacie sposobu, jak zwiększyć szansę na zajście w ciążę, to jest właśnie odpowiednia rada. Papierosy zmniejszają ilość plemników i mają niekorzystny wpływ na ich ruchliwość, warto pozbyć się nałogów. Podobnie kwestia wygląda z alkoholem. Przeczytaj: alkohol a płodność – jakie są fakty.

Zadbaj o zdrowe zęby i dziąsła

Wszelkie stany zapalne, także te niepozorne w obrębie jamy ustnej są niepokojące. Mogą niekorzystnie wpłynąć na płodność, dlatego należy zadbać o to, by zęby były zdrowe a dziąsła silne i prawidłowo spełniały swoją funkcję. Badania wykazały, że problemy w jamie ustnej mogą wydłużyć czas starania o dziecko nawet o 2 miesiące. Dlatego jeśli myślisz o tym, jak zwiększyć szansę na zajście w ciążę – zadbaj właśnie o to, by zęby były zdrowe i silne.

Odciągnij partnera od telewizora

Jak zwiększyć szansę na zajście w ciążę? Porozmawiać z partnerem, jeśli spędza on dużo czasu przed telewizorem czy monitorem komputera. W 2013 roku wykazano, że mężczyźni siedzący przed odbiornikiem więcej niż 20h tygodniowo mają liczbę plemników o 44% niższą od tych, którzy przed ekranem spędzali czas sporadycznie.

Ćwicz, ale w sposób umiarkowany

Bycie fit jest dzisiaj modne, ale nadwyrężanie swojego organizmu – już nie.

Zrobiono badanie, podczas którego udowodniono, że energiczne uprawianie sportu 5 godzin tygodniowo lub więcej aż o 42% zmniejsza szansę na ciążę w stosunkowo do tych, którzy nie trenują tak intensywnie. Aktywność fizyczna jest wskazana, ale umiarkowana i nieobciążająca organizmu.

A może to celiakia?

Problemy z płodnością to częsty objaw nierozpoznanej i niekontrolowanej dietą celiakii. Badania przeprowadzone na Columbia University sugerują, że aż 6% kobiet z niewyjaśnionymi problemami z płodnością cierpi z powodu trwałej nietolerancji glutenu. W ich organizmie dochodzi do produkcji przeciwciał, blokujących w rozwoju łożyska.

Niestety często celiakia nie jest prosta w zdiagnozowaniu, zwłaszcza u dorosłych osób, badania krwi mogę nie wykazywać problemu, a gastroskopia nie zawsze jest wykonywana. Warto jednak wziąć tę opcję pod uwagę, zwłaszcza jeśli choroby autoimmunologiczne występują w rodzinie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Aga Aga

    Nam pomogło celowanie w owulację. Wyznaczalam ją przy pomocy komputera cyklu – cyclotestu. Doskonale poznałam swoje ciało i po porodzie mam zamiar kontynuować przygodę z nim :)

  2. Iza Iza

    ja zaczęłam uprawiać więcej sportu i jeść zdrowo. Po pierwsze całe śmieciowe żarcie do kosza. Kupiłam sobie sokowirówkę z panasonica i piłam bardzo dużo skoków warzywnych i owocowych. Więcej sportu, zwykły fitness, ale jednak podziałało :) Za trzy miesiące będę karmić i przewijać moje maleństwo

  3. Daria Daria

    u mnie kiedy staraliśmy się o dziecko oboje prześliśmy na zdrowszy tryb życia i zdrowszą dietę. Więcej ruchu i wartościowsze produkty do jedzenia. Do tego sama i tak uzupełniałam dietę w niezbędne witaminy, minerały, kwas foliowyy i kwasy omega. A wy co suplementowaliście planując ciążę??