Jak zwiększyć swoją płodność?

Współcześnie bardzo dużo par boryka się z problemem niepłodności. Przed rozpoczęciem faktycznego leczenia, warto jednak spróbować podnieść swoją płodność mniej inwazyjnymi sposobami. Na prawidłowe funkcjonowanie procesów odpowiedzialnych za zapłodnienie ma bowiem wpływ wiele czynników, w tym prowadzony styl życia, stosowana dieta czy aktywność fizyczna. W większości przypadków wystarczy więc zmienić codzienne nawyki, aby w najbliższej przyszłości zajść w ciążę. Jak zwiększyć swoją płodność?

Jak zwiększyć swoją płodność?

Suplementacja na płodność

Kobiety, które mają problem z zajściem w ciążę przede wszystkim muszą zwrócić uwagę na zawartość podstawowych witamin i minerałów w swoim organizmie. Niedobór wielu makro- i mikroelementów może bowiem doprowadzić do poważnych zaburzeń procesów związanych z zapłodnieniem. Spośród wszystkich witamin największe znaczenie dla płodności ma witamina D oraz witaminy z grupy B (zwłaszcza B6, B12 i kwas foliowy). Przyszłe mamy powinny również wzbogacić swoją dietę o witaminy posiadające właściwości antyoksydacyjne, czyli A, C i E. Wśród składników mineralnych regulujących prawidłowe funkcjonowanie organizmu wymienia się z kolei żelazo, cynk, jod, magnez oraz selen.

Kobietom marzącym o dziecku szczególnie zaleca się też przyjmowanie kwasu foliowego, mniej więcej na 6. tygodni przed planowanym zapłodnieniem. Składnik ten sprzyja bowiem poczęciu, jednocześnie zapobiegając wystąpieniu wad cewy nerwowej u płodu w pierwszym trymestrze ciąży. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji, warto jednak wykonać najważniejsze badania z krwi. Na ich podstawie lekarz pomoże potem odpowiednio dobrać potrzebne dawki poszczególnych preparatów.

Dieta poprawiająca płodność

Prawidłowość cyklu menstruacyjnego i owulacji zależna jest w dużej mierze od diety. Warto więc stosować jak najbardziej zbilansowaną dietę opartą na wysokojakościowych produktach z niskim indeksem glikemicznym. Z pewnością lepiej też unikać przetworzonych dań, fastfoodów, tłuszczów zwierzęcych, słodyczy, a także cukrów prostych. Jadłospis przyszłej mamy powinien się za to opierać głównie na owocach i warzywach, chudym mięsie oraz rybach, kaszach, pełnoziarnistym pieczywie,
orzechach oraz nabiale. Warto również w dużym stopniu ograniczyć spożywanie czerwonego mięsa. Aby efektywnie poprawić płodność, należy też zwiększyć ilość przyjmowanych jednonienasyconych kwasów tłuszczów. Ich źródłem są m.in. oliwa z oliwek, miękkie margaryny do smarowania bądź olej rzepakowy.

Płodności zdecydowanie sprzyja także białko roślinne, które można odnaleźć chociażby w soczewicy, fasoli, ciecierzycy oraz grochu. Zbilansowana dieta powinna również zawierać wysoką zawartość produktów z błonnikiem. 

Styl życia i codzienne nawyki a wysoka płodność

Oczywiście nie można też zapominać, że prowadzony styl życia i codzienne nawyki mają ogromny wpływ na płodność. Używki są zdecydowanie jednym z najpoważniejszych czynników drastycznie zaburzających płodność. Przyszli rodzice powinni więc unikać alkoholu, papierosów, a tym bardziej narkotyków.

Nie wolno również pomijać regularnej aktywności fizycznej. Osoby, które nie mogą z różnych przyczyn uprawić sportu, powinny w zamian chodzić na częste spacery bądź zapisać się na jogę czy pilates. Mamy marzące o dziecku muszą również spróbować w jak największym stopniu ograniczyć stres.

Pomocna może okazać się tutaj medytacja bądź zwiększenie czasu na efektywny wypoczynek.

Dodatkowo trzeba też pamiętać, że zdrowy styl życia to dbanie o jakość i higienę snu. Warto więc poświęcić więcej czasu na regenerację, relaks i co najmniej ośmiogodzinny sen. 

Według statystyk w ciągu dwunastu miesięcy starań o dziecko, aż 80% kobiet zachodzi w ciążę. Jeśli przez rok od zmiany stylu życia nie dojdzie do zapłodnienia, to konieczna okaże się już wizyta u specjalisty. Lekarz zleci odpowiednie badania, które pozwolą oszacować płodność zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Zakres badań zależeć będzie jednak od wieku, a także aktualnego stanu zdrowia partnerów.

Bibliografia:Górna I., Wpływ sposobu żywienia oraz wybranych parametrów stylu życia na płodność i rozrodczość kobiet, Rozprawa doktorska, Poznań 2014.Ostrowska L., Karecka U., Wpływ diety i aktywności fizycznej na płodność kobiet, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu 2017, tom 23, nr 1.Świątkowska D., Żywienie a płodność. Dieta kobiet w okresie prokreacyjnym, Pediatr. Med. Rodz. 2013, tom 9, nr 1.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*