Jak zrobić sztuczny śnieg?

Śnieżne święta to marzenie wielu osób. Niestety ostatnie miesiące dały nam białą Wielkanoc, a Wigilia zapowiada się raczej jak wczesna wiosna niż zima…

Dlatego proponuję Wam zabawę w przygotowanie śniegu w domu…Poniższe przepisy pozwolą na przygotowanie substancji do złudzenia przypominającej śnieg, która jednak nie topi się w temperaturze pokojowej.

Jak to zrobić?

Śnieg z sody oczyszczonej

snow powderJeśli marzycie o ulepieniu bałwanka w Święta, jest to możliwe. Wystarczy soda oczyszczona (u nas wykorzystywana podczas pieczenia pierniczków) i odrobina pianki do golenia. Mieszając te dwa składniki otrzymacie plastyczną masę, z której możecie uformować kulki.

SONY DSC

Sztuczny śnieg jest fantastycznie miękki, jedwabiście gładki, świeży. Nie jest zimny. Niestety ma też wadę: pachnie…jak pianka do golenia ;)

SONY DSC

Przepis na sztuczny śnieg: sypki

Jeśli nie zależy Wam na lepieniu bałwana, a jedynie oprószeniu stołu czy ozdobienie jakiejś pracy dziecka, możecie wykonać sztuczny śnieg na dwa sposoby:

 • tnąc na bardzo drobne kawałki woreczki foliowe – ostrzegam to dość żmudna metoda,
 • tnąc na bardzo drobno białą włóczkę (podobnie jak wyżej).

Sztuczny śnieg z pieluchy jednorazowej

snieg z pieluchyKolejna propozycja do przetestowania to śnieg …z pieluchy wielorazowej. Nie, to nie żart.

Ten sposób zaprezentował Instytut Odkrywania Tajemnic działający w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego, dr Dariusz Kajewski oraz Lech Polakowski. Wystarczy wyciągnąć środek pieluchy (rozciąć ją i wyciągnąć znajdujące się tam granulki) i zalać je wodą, by powstała plastyczna masa.

Polimer zwiększa (nawet 10-krotnie) swoją objętość, tworząc biały puch o plastycznej, żelowej konsystencji. Można z niego bez problemu ulepić śnieżkę .

Niestety na bałwana potrzebowalibyśmy minimum 20 pieluch.

Zobaczcie prezentację krok po kroku.

Oczywiście sztuczny śnieg można też kupić…ale ciekawiej go zrobić razem z dziećmi. Frajda murowana!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Jolka 22 Jolka 22

  swietne propozycje na zabawę :)

 2. krola krola

  Pomysłowe!!!!!

 3. Kaśka Kaśka

  Fajna sprawa. Chyba spróbujemy. U nas w tym roku śnieg nie dopisuje. Od wczoraj pada deszcz i zrobiło się bardzo… wiosennie ;) Więc może chociaż takim śniegiem się pobawią dzieciaki ;)

 4. Marta Marta

  pielucha jednorazowa..

 5. pot pot

  pozdro z chemii