Mięta to jedno z najpopularniejszych i najprostszych w uprawie ziół. Bez problemu rośnie w ogrodzie. Okazuje się, że tak szybko się rozrasta, że czasami swoją ekspansywnością sprawia problem. Trochę trudniej ją uprawiać na parapecie w donicy, jednak i na to jest sposób. Sprawdzi się wilgotna ziemia i cień. Niezależnie od metody – warto. Miętę możemy wykorzystywać przez cały rok na wiele sposobów. Jednym z pomysłów jest syrop z mięty, który wzmacnia ciało oraz leczy infekcję, jest doskonały na kaszel.
Mięta i jej wszechstronne zastosowanie
Mięta jest po prostu niezastąpiona. Jedyna w swoim rodzaju! Warto ją mieć w zasięgu ręki. Sprawdzi się bowiem w naprawdę wielu sytuacjach.
- mięta ułatwia trawienie,
- działa orzeźwiająco,
- przeciwwymiotnie,
- przeciwbólowo,
- antybakteryjnie, rozkurczowo,
- sprawdzi się jako dodatek do obiadów,
- wzmacnia odporność,
- w formie syropu zmniejsza kaszel.
Najbardziej skoncentrowana forma to syrop z mięty. To właśnie w nim znajdziemy w dużej ilości składniki takie, jak:
- olejek eteryczny,
- flawonoidy,
- karotenoidy,
- garbniki,
- fenolokwasy,
- sterole,
- związki goryczkowe,
- sole mineralne,
- witaminę A, C, żelazo, magnez, cynk, wapń, selen.
Jak wyhodować miętę?
- z nasiona, ale to dość długi proces,
- najprościej z sadzonki,
- wystarczy gałązka z liśćmi, którą włożymy do wody, mięta wypuści korzenie i w ten sposób przygotujemy samodzielną sadzonkę.
Miętę kupimy w doniczce, znajdziemy na bazarach, świeżo zerwaną z ogródka. Można ją także kupić w sklepach ze zdrową żywnością.
Miętę możemy uprawiać w dużej donicy, której dno wyłożymy kamyczkami. Roślinie należy zapewnić wilgoć i cień. Jednak nie wolno dopuścić do tego, by mięta stała w wodzie, stąd w dole doniczki powinny być dziurki. Do uprawy mięty wystarczy klasyczna ziemia ogrodowa.
Jak zrobić syrop z mięty?
Syrop z mięty jest prosty w przygotowaniu:
- 60 gałązek świeżej mięty
- sok z dwóch cytryn
- 4 litry wody,
- 4 kilogramy cukru.
Miętę płuczemy i odsączamy z nadmiaru wody. Następnie gotujemy wodę, odstawiamy z gazu, dodajemy cukier i sok z cytryny, dokładnie mieszamy. Kolejno wkładamy do garnka świeżą miętę, przykrywamy i odstawiamy na 24 godziny. Na koniec wyciągamy miętę z garnka, syrop przecedzamy i zagotowujemy. Wlewamy do czystych, wyparzonych słoików. By przedłużyć trwałość syropu pasteryzujemy przez 5 minut. I gotowe!
Syrop pijemy nierozcieńczony, dodajemy do herbaty, kawy. Można go też używać do racuchów czy naleśników a także deserów. Działa profilaktycznie i leczniczo.
Komentarze