Kanapka to zdecydowanie jedna z najbardziej uniwersalnych i najłatwiejszych do przygotowania przekąsek. Nic więc dziwnego, że często stanowi istotny element diety dzieci, u których szczególnie ważna jest systematyczność posiłków. Odpowiednio skomponowana kanapka powinna jednak zawierać określone składniki, dostarczające młodemu organizmowi cennych witamin i minerałów.
Jak należy przyrządzić pyszną kanapkę dla swojej pociechy, aby okazała się zdrową i zbilansowaną przekąską na każdy dzień?
Pierwsza warstwa – pieczywo
Pieczywo jest bogatym źródłem ważnych węglowodanów, które zapewniają organizmowi optymalną energię na cały dzień. Zwłaszcza w przypadku dzieci uczęszczających już do szkoły, okaże się więc niezbędnym składnikiem zapobiegającym znużeniu oraz wspierającym koncentrację.
Przygotowując kanapkę dla najmłodszych, najlepiej jednak sięgać po ciemne pieczywo pełnoziarniste bądź grahamkę. To właśnie tego typu produkty cechują się bowiem wysoką zawartością błonnika, pomagającego na dłużej podtrzymać uczucie sytości. Ponadto zawierają kwasy tłuszczowe i istotne witaminy, potrzebne do utrzymania właściwego zdrowia. Alternatywnie można też skomponować kanapkę na bazie chleba żytniego, pszennego na zakwasie lub ciabatty.
Druga warstwa – smarowidło
Masło to najchętniej wybierane smarowidło, które wyróżnia się sporą ilością witamin A, D i E. Spożywane systematycznie, zwiększa jednak ryzyko rozwoju niektórych chorób. Warto więc od czasu do czasu, zamienić ten produkt na rzecz zdrowszych składników. Świetnie w tej roli sprawdzi się chociażby serek śmietanowy z dobrym składem. Doskonałym rozwiązaniem okażą się także pasty warzywne lub rybne (zwłaszcza z tuńczyka, łososia albo makreli).
Domową kanapkę znakomicie urozmaici również pasta jajeczna ze szczypiorkiem. Dostępne w żółtku wartości odżywcze wspierają kondycję kości, wzmacniają mięśnie oraz efektywnie ochraniają przed chorobami naczyniowo-sercowymi, co jest niezwykle istotne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Dodatkowo pasta jajeczna jest uwielbiana przez najmłodszych, którzy
doceniają jej wyrazisty, ale delikatny posmak.
Trzecia warstwa – warzywa
Z punktu widzenia piramidy żywieniowej to właśnie warzywa stanowią jeden z ważniejszych elementów zbilansowanej diety. Przygotowując kanapkę dla dziecka, nie wolno pomijać znaczenia tego składnika.
Zdecydowanie najzdrowsze są warzywa sezonowe, które naturalnie rosną na słońcu, a nie w sztucznych warunkach.
Wartościowymi dodatkami do kanapki okażą się więc sałaty, pomidory, rzodkiewki, ogórki, awokado, papryka, rukola, kiełki czy cebula dymka. Kanapkę można też uzupełnić o plasterki grillowanej cukinii, bakłażanu, marchewki bądź buraka.
Odpowiednio dobrane warzywa nadadzą przekąsce wyrazistszego smaku, jednocześnie dostarczając młodemu organizmowi najpotrzebniejszych witamin.
Czwarta warstwa – mięso, ryba lub ser
Głównym i najbardziej sycącym elementem kanapki może być mięso, ryba albo ser. Każdy z tych składników jest bogatym źródłem białka, co ma bezpośredni wpływ na wartość odżywczą danego posiłku.
Wybierając mięso, najlepiej sięgać po chude wędliny drobiowe bez sztucznych konserwantów i wzmacniaczy smaku. Znakomicie nadadzą się też własnoręcznie przyrządzone filety z kurczaka czy indyka bądź domowy pasztet. Zamiast mięsnego składnika, warto również przygotować kanapkę z rybą, która zawiera kwasy tłuszczowe omega-3. Świetnie sprawdzą się tutaj plastry wędzonego łososia albo tuńczyka. Nie powinno się także zapominać o nabiale, zwłaszcza serach o niskiej zawartości tłuszczu.
Mozzarella, ser pleśniowy lub feta będą stanowiły idealne uzupełnienie tej zdrowej przekąski.
Piąta warstwa – przyprawy i zioła
Przyrządzając kanapkę dla dziecka, należy wprowadzić też nieco przypraw oraz ziół. Najlepsze okażą się suszone i świeże zioła, a także pieprz. Powinno się przy tym unikać stosowania soli bądź wykorzystywać ją wyłącznie w małych ilościach.
Właściwie przygotowana kanapka stanie się doskonałą przekąską lub drugim śniadaniem dla dziecka. Koniecznie trzeba jednak zadbać o to, aby kanapki zawierały różnorodne warzywa, zioła i dodatki, które zachęcą malucha do posiłku oraz stopniowo nauczą go poznawania całkiem nowych smaków.
Bibliografia:Jarosz M., Zasady prawidłowego żywienia dzieci i młodzieży oraz wskazówki dotyczące zdrowego stylu, Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 2008.Jarosz M., Wolnicka K., Rychlik E., Żywienie zbiorowe i aktywność fizyczna dzieci i młodzieży w szkołach w Polsce, Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 2006Zespół medyczno-żywieniowy Zakładu Żywienia Instytutu Matki i Dziecka,
Poradnik żywienia dziecka, Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
Komentarze