Jak znaleźć dobrego pediatrę?

Dobry pediatra to skarb. Specjalista, który ma szeroką wiedzę, spore doświadczenie i wyróżnia się wewnętrznym spokojem, a przy tym ma doskonały kontakt z dzieckiem to lekarz, który niestety uważany jest za „wyjątek”. Mimo to, dla własnego spokoju i komfortu całej rodziny, warto zrobić wszystko, by wybrany lekarz był możliwie najlepszy. W takim zakresie, na jaki nas stać: prywatnie czy państwowo.

Lekarz rodzinny czy pediatra?

Póki co rodzice mają wybór: mogą zdecydować czy dzieckiem (nawet najmłodszym) będzie opiekował się lekarz rodzinny (pierwszego kontaktu, leczący całą rodzinę) czy pediatra, czyli specjalista kształcący się w ściśle określonym zakresie: w opiece nad dziećmi i mający siłą rzeczy (przynajmniej teoretycznie) największą wiedzę w tym zakresie.
Trudno doradzać jakikolwiek wybór, bo jak zwykle w takich sytuacjach okazuje się, że wszystko zależy od konkretnego człowieka i jego podejścia do stawianych przed nim obowiązków.

Pediatra prywatnie czy państwowo?

Nie każdy może podejmować decyzję w tym zakresie, bo najzwyczajniej w świecie nie każdego stać na korzystanie z prywatnej opieki medycznej. Ta forma ma jednak wiele zalet. Pozwala na nieograniczony wybór, pewność, że w razie czego, specjalista dobrze znający dziecko, odbierze telefon nawet w środku nocy, czy przyjedzie na wizytę domową. Z drugiej strony jednak korzystając z państwowej opieki specjalistycznej, można w razie nagłej potrzeby udać się do przychodni sprawującej opiekę całodobową, czy zadzwonić do szpitala, gdzie otrzymamy informację, co jak radzić sobie w trudnych sytuacjach.
Niektórzy łączą te dwa rozwiązania: na co dzień korzystając z opieki „bezpłatnej”, a w nagłych sytuacjach kontaktują się z lekarzem przyjmującym prywatnie. To też jest rozwiązanie. Tak jak to, by o pomoc „po godzinach” poprosić specjalistę przyjmującego prywatnie i państwowo.

Zapytaj położnika

Jeśli jesteśmy zadowoleni z opieki ginekologa w trakcie ciąży, dobrze zapytać go o namiar na dobrego pediatrę. Mamy przy tym szansę, że odeśle nas do specjalisty o podobnych poglądach i podobnym stylu bycia, co w trakcie wizyt u lekarza w pierwszych latach życia dziecka (zazwyczaj dość częstych), może mieć spore znaczenie.

Zapytaj znajomych i przyjaciół

Rekomendacje znajomych osób mogą być bardzo cenne. Przede wszystkim dlatego, że pochodzą one z pierwszej ręki i są najbardziej wiarygodne. Jeśli nie mamy możliwości wysłuchania doświadczeń bliskich osób, dobrze zaczerpnąć wiedzy młodych mam i tatusiów na placu zabaw, w parku, czy na spacerze.

Sprawdź, w internecie

Warto spisać sobie kilka nazwisk lekarzy, których bierzemy pod uwagę i sprawdzić opinie o nich w wyszukiwarce internetowej. Cenne mogą okazać się wszelkie rankingi, wypowiedzi na forum czy też nawet odpowiedzi na pytania udzielone przez specjalistę.
Jednak uwaga: nie ma sensu traktować internetu jako źródła wiedzy absolutnej. Wiele opinii online może być przesadzonych i niczym niepopartych. Łatwo bowiem zamieścić online krzywdzące dla kogoś sądy…

Określ swoje oczekiwania

Jeśli nie wiemy, czego szukamy, najprawdopodobniej tego nie znajdziemy. Wydaje się oczywiste, a jednak wielu rodziców nie potrafi powiedzieć,  jakie cechy są dla nich najistotniejsze. Dlatego zanim zaczniemy poszukiwać lekarza, warto porozmawiać z partnerem o tym, co jest dla nas ważne, czego nie akceptujemy, jakie mamy podejście do szczepień, podawania antybiotyków, wspierania rozwoju dziecka, itd.

Szukaj niedaleko

W ciąży można mieć poczucie, że nie wychodzi się z gabinetu lekarskiego. Jednak to tylko przedsmak tego, co czeka nas później. Dopiero mając małe dziecko, możemy być pewni, że nasze wizyty w przychodni będą bardzo częste: czy to przy okazji szczepień, kontrolnych badań, czy też chorób. Dlatego dla własnej wygody warto wybrać specjalistę, który przyjmuje niedaleko naszego miejsca zamieszkania.
Jednak uwaga: Rejonizacja nie istnieje. Nie musicie zapisywać się do specjalisty, który przyjmuje w najbliższej przychodni!

Przetestuj

Najprostszym sposobem na ocenę, czy pediatra się nadaje do opieki nad naszym dzieckiem, jest udanie się na wizytę do gabinetu i sprawdzenie specjalisty podczas pracy. Mało ważny okazuje się wiek (dobry pediatra będzie na bieżąco niezależnie od wieku), płeć, miejsce przyjmowania pacjentów. Liczy się co innego.
Dobrze zwrócić uwagę na to, czy lekarz dba o komfort swojego małego pacjenta, czy jest cierpliwy, czy dziecko dobrze na niego reaguje. Ważne są też Wasze, jako rodziców, odczucia: czy w gabinecie nie czujecie się skrępowani, czy lekarz odpowiada na wszystkie Wasze pytania, czy przekonuje Was jako specjalista. Sporo podczas pierwszego kontaktu może podpowiedzieć intuicja.
Metoda ta ma jednak pewne wady…Niekiedy potrzeba kilku prób, by znaleźć „tego” lekarza, któremu powierzymy opiekę nad dziećmi.

Czy umie przyznać się do niewiedzy?

Dobry lekarz to nie ten, który zachowuje się tak, jakby zjadł wszystkie rozumy, ale taki, który potrafi przyznać się do tego, że jego wiedza nie jest wszechstronna.

Dobry specjalista wyśle do doradcy laktacyjnego, zleci konsultację z innym specjalistą, nie będzie oszczędzał na skierowaniach do poradni specjalistycznych, podzieli się cennymi adresami, numerami telefonów czy też odeśle do dobrej książki. To lekarz, który dobrze rozumie swoją rolę oraz słucha tego, co przekazują mu rodzice. Nikt nie zna dziecka lepiej niż jego mama czy tata….Dobry pediatra o tym nie zapomina.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*

  1. xxx

    Nie chodzę prawie w ogóle do lekarza właśnie dlatego, że jesteśmy niezadowoleni z wyboru…Na szczęście Mała nie choruje zbyt często. A pojawiające się wątpliwości wyjaśniamy na własną rękę.

  2. Wioleta

    U nas niestety nie ma wyboru jest jedna pediatra, która już dawno temu powinna być na emeryturze, nie ma już cierpliwości i przede wszystkim jej wiedza medyczna zatrzymała się 30 lat temu. Oczywiście chodzimy do niej, ale często w poważniejszych przypadkach konsultujemy się z lekarzem rodzinnym lub wybieramy prywatne wizyty:(

  3. oliwka

    Pytać, pytać, pytać i nie bać się zmieniać lekarza, gdy coś nam mówi, że to nie ta osoba…

  4. Klamerka

    Podpisuję się pod apelem „Pytać”!! Warto też skorzystać z listy lekarzy, poczytać opinie.