Jak zmniejszyć ochotę na słodycze u dziecka?

Fanami słodyczy są zarówno dorośli, jak i dzieci, jednak to tym drugim trudniej jest wytłumaczyć, dlaczego nie wolno ze słodkościami przesadzać. O ile sporadycznie zjedzony kawałek czekolady czy lód w upalny dzień nie są szkodliwe, o tyle słodkości spożywane w nadmiarze mogą już nieść bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia. Wywołują otyłość – coraz powszechniejszy problem wśród maluchów – a także przyspieszają rozwój próchnicy i mogą przyczyniać się do zubożenia diety, anemii, a nawet cukrzycy. Nie oznacza to jednak, że trzeba zupełnie zapomnieć o słodkich przyjemnościach – na szczęście istnieją skuteczne sposoby, które regulują apetyt dziecka na łakocie.

ochota na słodycze

Dlaczego dziecko ma nadmierną ochotę na słodycze?

Jeżeli rodzic uzna, że jego pociecha ma alarmująco wysoki apetyt na słodkości, należy zweryfikować czy nie jest to wywołane zaburzeniami zdrowotnymi. Przyczyny mogą być bardzo różnorodne, a do najczęstszych należą:

  • Stres i nerwice – dziecko, zupełnie jak dorośli, może próbować zajadać swój stres. Wydzielany podczas sytuacji nerwowych hormon – kortyzol, intensyfikuje uczucie głodu oraz potrzebę spożycia cukrów prostych. Serotonina i endorfina, czyli tak zwane hormony szczęścia, wydzielają się natomiast już po jedzeniu, polepszając chwilowo samopoczucie. Warto także skontrolować, czy u dziecka nie występują zaburzenia funkcjonowania gospodarki hormonalnej.
  • Niezbilansowana dieta – zdrowa dieta oraz regularnie spożywane posiłki dostarczają pełni witamin i składników odżywczych. Ich niedobory mogą niekorzystnie wpływać na potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego, a zbyt długie przerwy pomiędzy posiłkami powodują gwałtowny spadek poziomu glukozy we krwi. W takiej sytuacji organizm łaknie cukrów prostych, które jak najszybciej zwalczą hipoglikemię. Regularnie występujące spadki są sygnałem do natychmiastowej konsultacji diabetologicznej, ponieważ mogą świadczyć o insulinooporności lub rozwijającej się cukrzycy.
  • Choroby przewodu pokarmowego na tle pasożytniczym i grzybiczym – mikroby, które zajęły organizm, wydzielają kandydotoksynę. Jest to substancja oddziałująca niekorzystnie na układ nerwowy, powodując senność, rozdrażnienie, wahania nastroju i zaburzenia koncentracji, czy właśnie niepohamowane łaknienie na słodycze.
  • Wiele schorzeń wywołuje nadmierny apetyt na słodkości jako objaw nieswoisty – dlatego też każdy nagły jego wzrost powinien być skonsultowany z pediatrą.

Przeczytaj, co może oznaczać, że dziecko ma nadmierną ochotę na słodycze.

Kształtowanie nawyków

Pierwszym krokiem do ograniczenia spożycia słodyczy przez dziecko powinna być rozmowa, dlaczego nie możemy sobie pozwalać na niezdrowe przekąski w dowolnych ilościach. Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych, choć początkowo może spotkać się z silnym oporem i buntem, stanowi inwestycję w zdrowie na długie lata. Jeżeli maluch ma problem z kontrolowaniem się, unikajmy sytuacji, kiedy będzie musiał opierać się pokusie. Na czas zakupów spożywczych postarajmy się pozostawić go pod opieką drugiego rodzica lub kogoś zaufanego. Starajmy się także nie przechowywać w domu słodyczy lub ukryjmy je przed jego oczami. Znaczący wpływ mają także emitowane w mediach reklamy, które w wesoły i kolorowy sposób promują niezdrowe produkty – należy izolować dziecko od takich treści. Bardzo ważne jest także, aby nie uczyć dziecka, że łakocie są pocieszeniem lub gratyfikacją, lecz pokazywać mu, że istnieją skuteczniejsze sposoby na zwalczenie smutku lub rozładowanie stresu, a wspólnie spędzony czas może być lepszą nagrodą niż lizak czy paczka ciasteczek.

Słodkości z natury

Słodki smak to nie tylko gotowe produkty ze sklepowych półek, ale też bogactwo naturalnych smakołyków. Ważnym elementem diety dziecka powinny być owoce, które poza słodkim smakiem dostarczają mnóstwa witamin i minerałów, a cukry w nich zawarte przyswajają się wolniej, ze względu na występowanie błonnika. Można spożywać je samodzielnie lub tworzyć pyszne desery, niczym nie ustępujące w smaku tradycyjnym łakociom. Warto wypróbować orzechowo-daktylowe pralinki, orkiszowe babeczki z bananem, owsiane ciasteczka czy kakaowy mus z awokado. Również producenci żywności reagują na coraz powszechniejszy trend zdrowej diety. Na sklepowych półkach znajdziemy dżemy słodzone sokami owocowymi, z których przyrządzimy smaczne naleśniki, bezcukrowe lizaki czy pełnoziarniste przekąski.

Niewielkie ilości słodyczy nie są szkodliwe i nie trzeba ich demonizować. Warto jednak od najwcześniejszych lat uświadamiać dziecko, że można je spożywać tylko w ograniczonych ilościach. Jeżeli nadmierny apetyt na łakocie pojawia się nagle i budzi podejrzenia, należy zasięgnąć porady specjalisty, aby wykluczyć występowanie groźnych chorób.

Jak zmniejszyć ochotę na słodycze u dziecka?

  1. Dbaj o to, by dziecko piło wystarczającą ilość wody w ciągu dnia.
  2. Zadbaj o zdrową aktywność fizyczną.
  3. Dbaj o regularne posiłki co 3-4 godziny. Niech to będą pełnowartościowe posiłki.
  4. Podawaj owoce i warzywa jako przekąski.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*