Jak zmniejszyć laktację?

Karmienie piersią to najlepsze, co mama może zrobić dla swojego dziecka. Mleko matki jest bowiem cennym pokarmem, który zawiera wszystko to, czego dziecko na danym etapie swojego życia potrzebuje. O problemach z laktacją najczęściej mówi się, kiedy mamy narzekają na zbyt małą ilość pokarmu. Czasami problem jest jednak zupełnie odwrotny i niektóre kobiety mają go zbyt dużo. Czy istnieją skuteczne metody, dzięki którym można zmniejszyć laktację? Sprawdźmy!

Zbyt dużo mleka – wpływ na zdrowie i samopoczucie kobiety

Zbyt duża ilość mleka, którą produkują nasze piersi, to duży problem. O zbyt intensywnej laktacji mówimy wtedy, kiedy dziecko najada się, a niedługo po karmieniu nasze piersi znów stają się pełne i ciężkie. Mogą także boleć oraz tworzyć się na nich bolesne guzki i zastoje pokarmu, które mogą doprowadzić nawet do zapalenia piersi.

Zbyt intensywna produkcja mleka to także duży problem natury estetycznej, na który często nie pomagają nawet wkładki. Kobieta wstydzi się więc wyjść z domu w obawie, że na jej bluzce pojawią się nieestetyczne plamy. Zbyt intensywna produkcja mleka utrudnia nam także powrót do pracy i wykonywanie obowiązków domowych.

Nic więc dziwnego, że kobiety, których piersi produkują zbyt duże ilości pokarmu, szukają rozwiązania swojego problemu. Z jednej strony chciałyby bowiem kontynuować karmienie swojego dziecka, a z drugiej sprawić, że produkcja pokarmu dostosuje się do ilości karmień oraz apetytu ich dziecka. Regulowanie laktacji to jednak długi proces, który może potrwać od kilku do nawet kilkunastu tygodni. Istnieją jednak praktyczne sposoby, które pozwalają ten proces nieco przyspieszyć oraz zmniejszyć związane z nim uciążliwe dolegliwości.

Jak zmniejszyć laktację?

 

Odciąganie mleka na zmniejszenie laktacji – dobry pomysł czy nie?

Jeśli zależy nam na zmniejszeniu laktacji zasadniczo nie powinnyśmy odciągać mleka laktatorem. Stymuluje to bowiem nasze piersi do jeszcze większej jego produkcji. Nasz mózg dostaje bowiem w ten sposób sygnał, że na pokarm jest większe zapotrzebowanie, więc po jego odciągnięciu nakazuje gruczołom piersiowym wyprodukować go jeszcze więcej. W ten sposób nie zmniejszymy więc, a tylko dodatkowo podkręcimy laktację.

Jest jednak sytuacja, kiedy odciąganie pokarmu jest wskazane: kiedy nasze piersi są silnie nabrzmiałe i bolesne od nadmiaru pokarmu. W takiej sytuacji zaleca się, aby odciągnąć nieco mleka laktatorem, ale tylko tyle, by poczuć ulgę. Takie postępowanie zapobiegnie bowiem postawaniu zatorów i pozwoli nam uniknąć zapalenia piersi.

Jeśli jednak nie mamy problemów z bólem i zatrzymywaniem mleka, odstawmy laktator i stopniowo redukujmy ilość karmień piersią. Po upływie kilku dni produkcja mleka dostosuje się do nowych warunków i będzie go dokładnie tyle, ile potrzebuje nasza pociecha.

Herbatka z szałwii na zmniejszenie laktacji

Pomocnym produktem, który warto wykorzystać chcąc zmniejszyć swoją laktację, jest herbatka z szałwii. Kupić możemy ją w aptece, sklepie zielarskim oraz w lepiej zaopatrzonych supermarketach.

Szałwia posiada właściwości hamujące produkcję mleka, przez co najczęściej stosują ją kobiety, które chcą całkowicie zatrzymać laktację. W wyjątkowych sytuacjach, np. w przypadku nadmiernej produkcji mleka, może być jednak stosowana także do zmniejszenia laktacji.

Herbatę z szałwii przygotowuje się podobnie, jak inne rodzaje naparów ziołowych. Do filiżanki wrzucamy 1 łyżeczkę suszu i zalewamy go gorącą wodą. Odstawiamy na ok. 10 min. do zaparzenia i po przecedzeniu wypijamy. W celu ograniczenia produkcji pokarmu zaleca się wypijać trzy szklanki dziennie naparu z szałwii do czasu, kiedy laktacja unormuje się na pożądanym poziomie.

Bandażowanie i nacieranie piersi spirytusem – babciny sposób na ograniczenie laktacji

Innym domowym sposobem, który pozwoli nam ograniczyć laktację, jest nacieranie piersi spirytusem i ich bandażowanie. Jest to podobno metoda stosowana przez nasze babcie, która w prosty sposób pozwalała im ograniczyć lub całkowicie zakończyć karmienie piersią. Warto więc po nią sięgnąć i na własnej skórze ocenić jej skuteczność. Bandażując piersi, pamiętajmy jednak, aby nie ściskać ich zbyt mocno, aby nie doprowadzić do powstawania zastojów mleka.

Kiedy domowe sposoby nie są skuteczne…

Wypróbowałaś już wszystkie domowe sposoby na zmniejszenie laktacji, a Twoje piersi nadal są pełne mleka, bolą i nie pozwalają Ci normalnie funkcjonować? W takiej sytuacji najlepszym wyjściem będzie wizyta u ginekologa. Ograniczenie laktacji może być bowiem również przeprowadzone farmakologicznie. Tę metodę poleca się zwłaszcza kobietom, które z powodu zbyt intensywnej produkcji mleka cierpią na nawracające zapalenia piersi.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem absolwentką historii i miłośniczką Włoch, języka włoskiego i włoskiej kuchni. Pracuję jako copywriter, ale praca to dla mnie nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim hobby i sposób na życie. Jestem mamą prawie czteroletniego chłopca, który sprawia, że każdy kolejny dzień jest ciekawszy i bardziej kolorowy. Jestem niepoprawną optymistką, dla której szklanka zawsze jest w połowie pełna, a pustkę zawsze można czymś wypełnić. Uwielbiam pisać i dzielić się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniami.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*