Jak zmienić położenie pośladkowe dziecka?

Istnieje wiele wytłumaczeń nieprawidłowego ułożenia dziecka (najczęściej przyczyną jest nieprawidłowa budowa miednicy lub ciąża mnoga – brak miejsca na wykonanie obrotu główką do dołu, czasami również wolniejszy rozwój ucha środkowego, co ma wpływ na rozwój zmysłu równowagi) zwanego jako położenie podłużne miednicowe (pośladkowe).

Na szczęście istnieją domowe sposoby, które wspomagają dziecko w wykonanie obrotu i ułożenie się prawidłowo.

Położenie pośladkowe dziecka – kołysanie biodrami

10987431_731425906970570_7497514805118307526_oĆwiczenie to wykonujemy w pozycji leżącej, opierając się na rękach i stopach, wyginając kręgosłup i delikatnie kołysząc miednicą. Następnie należy położyć się płasko i wykonywać po trzydzieści powtórzeń kilka razy dziennie.

Jak zmienić położenie pośladkowe dziecka – zmiana punktu ciężkości

By zmienić położenie pośladkowe, zaleca się wykonanie ćwiczeń na zmianę punktu ciężkości. Należy klęknąć na podłoże, opierając się na łokciach. Warto skorzystać z pomocy partnera, który będzie Cię asekurował podczas ćwiczenia. Lekarze zaznaczają, że zmiana sposobu działania grawitacji może pomóc dziecku zmienić pozycję.

Ułożenie pośladkowe dziecka – pomoc lekarza

Niekiedy próbę zmiany pozycji dziecka może podjąć lekarz, masując brzuch mamy w taki sposób, by maluszek mógł się obrócić. Doświadczony lekarz monitorujący maluszka na ekranie USG oraz sprawdzający, jak pracuje serce, jest w stanie wykonać ten zabieg bezpiecznie i skutecznie.

Opracowano na podstawie
„Zdrowa ciąża. Poradnik kochającej mamy” lek. med. Michael F. Roizen, Lek. Med. Mehmet C. Oz
„Księga ciąży” W.M, Sears

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Monika Monika

    1.córka właśnie tak ułożona i choć stosowane były wszystkie metody-nie pomogły poród cc.
    Ile to się wysłuchałam że 2.ciąża będzie tak samo-17mcy później urodziła się 2.córka sn.
    ‚Starsza’położna opowiadała o metodzie obracania dzidziusia podczas porodu-tak podobno kiedyś pomagało się kobietom. Niestety było dużo urazów i b.bolesne dla matki. Dziękować że odeszli od tych barbarzynskich metod!