„Jak zdobyć Nagrodę Nobla?” Barry Marshall, Lorna Hendry

„Jak zdobyć Nagrodę Nobla” to fantastyczna książka przygodowa dla dzieci napisana przez jednego z Noblistów. Barry Marshall nie tylko napisał książkę, ale stał się jednym z głównych bohaterów opowieści, przewodnikiem po świecie nauki 10-letniej Mary, której marzeniem jest zostanie naukowcem. Dziewczynka przypadkowo odkrywa tajemnicze spotkanie Noblistów i wyrusza w podróż w czasie, by poznać kilku znanych naukowców. Przy okazji dowiaduje się, że jej pragnienie, by zdobyć Nagrodę Nobla wymaga wielu wyrzeczeń. A sam proces „dochodzenie do sławy” wygląda nieco inaczej niż sobie wyobrażała…

Mary spotyka się z Albertem Einsteinem, Marią Skłodowską-Curie, Guglielmo Marconim, Rosalind Franklin, Alexandrem Flemingiem  i innymi naukowcami. Rozmawia z każdym z nich i z typową dla dzieci ciekawością pyta o tajemnicę sukcesu wielkich odkryć.

Dowiaduje się, że wiele z nich to wynik przypadku, że mnóstwo naukowców musiało czekać pół życia na zauważenie i docenienie ich pracy. Dziesiątki badaczy mierzyło się z niezrozumieniem, a nawet wyśmiewaniem. Niektóre przełomowe myśli, których byli autorami, początkowo zostały odebrane jak objawy szaleństwa. Świat naukowców nie chciał w nie uwierzyć a z ich głosicielami – nie chciano mieć nic do czynienia.

Zdarzyli się tacy uczeni, którzy niestety nie doczekali Nagrody Nobla, zdążyli umrzeć (prestiżowe wyróżnienie nie jest przyznawane po śmierci). Mary dowiedziała się, że wielu Noblistów z różnych powodów nie miała wykształcenia, niektórzy dali się poznać w szkole jako fatalni uczniowie. Odkrycie nieznanych praw nauki nierzadko wymagało ryzykownych decyzji i doświadczeń, także eksperymentów przeprowadzonych na sobie, co potwierdza historia – autora książki – Barrego Marshalla.

jak zdobyć Nagrodę Nobla

Każdy rozdział zakończony jest propozycją eksperymentu do przeprowadzenia razem z dzieckiem. Wśród zadań jest: wyizolowanie DNA z truskawki, wykorzystanie alfabetu Morse’a i przygotowanie specjalnego nadajnika, czy naturalnego środka odstraszającego owady.

„Jak zdobyć Nagrodę Nobla” to ciepła, zabawna opowieść, której celem jest przystępne propagowanie nauki oraz motywowanie dzieci do rozwoju. Nie po to, by gonić za nagrodami, chwałą, czy sławą, ale mieć satysfakcję, że robi się coś naprawdę ważnego.

„Nie marnuj życia na gonitwę za nagrodami, młoda damo. Rób to, co chcesz, bo wtedy twój trud w ogóle nie będzie się wydawał pracą. I nie bój się, jeśli będzie ciężko. Nic wartościowego nie przychodzi łatwo”. „Jak zdobyć Nagrodę Nobla” z rozdziału „Dzieło życia. Gertrude Elion”

Bardzo polecamy!

Premiera: 20.03.2019

Dziękuję Wydawnictwu Kobiece za możliwość zrecenzowania książki.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.