Krwotok z nosa może zdarzyć się każdemu. Wyjątkowo często występuje u dzieci. Nie jest to groźny objaw, zazwyczaj wiąże się z prozaicznymi przypadłościami, jak katar, mocny kaszel, czy uszkodzeniem śluzówki przez dziecko w trakcie dłubania w nosie. Istnieją też inne przyczyny, o których poniżej. Niezależnie od powodu, krwawienie z nosa u dziecka zazwyczaj nie wymaga wizyty u lekarza. Jak zatamować krwotok z nosa? Można to zrobić w prosty sposób samodzielnie, w domu, w szkole, przedszkolu, gdziekolwiek się znajdujemy. Ważne jest stosowanie się do poniższych zasad.
Krwotok z nosa – najczęstsze przyczyny
Krwotok z nosa może pojawić się w wielu sytuacjach. Najczęściej występuje:
- w okresach osłabienia, związanych z chorobą lub tuż po infekcji, w trakcie przeziębienia, kaszlu,
- na skutek urazów, w przypadku złamania, upadku, pobicia,
- rzadko w przypadku chorób ogólnoustrojowych (zaburzeń krzepliwości, problemów naczyniowych, itd).
Jak zatamować krwotok z nosa?
Ciągle pokutuje przekonanie, że pierwszym odruchem powinno być odchylenie głowy do tyłu. Nic bardziej mylnego!
Gdy odchylimy głowę do tyłu, krew zacznie spływać do gardła, co może prowokować wymioty, mdłości, a nawet zachłyśnięcie. Nie róbmy tego! To groźne!
Jak zatamować krwotok z nosa? Przede wszystkim należy zaproponować dziecku pozycję siedzącą z głową pochyloną lekko do przodu. Nie jest wskazane kładzenie się, ani chodzenie, co może zwiększyć wypływ krwi.
Jeśli nos jest niedrożny, pojawiają się strzępy krwi, należy pomóc dziecku wydmuchać nos, następnie zabrać się za tamowanie nosa. Najprostszy sposób to ściśnięcie skrzydełek nosa dwoma palcami. Wystarczy 5-7 minut, w trakcie których krwawienie powinno ustąpić. W tym czasie dziecko oddycha przez usta.
Niektórzy decydują się na przygotowanie zimnego kompresu lub włożenie do nosa tamponu. Nie ma źródeł, które potwierdzają pełną skuteczność tej metody, jednak może ona przynieść ulgę dziecku. Kompres usuwamy po 20 minutach.
Jak zatamować krwotok z nosa? Kiedy do lekarza?
Jeśli krwotok z nosa nie minie po kilku minutach, należy udać się na izbę przyjęć do laryngologa. Podobnie warto skonsultować się ze specjalistą, jeśli krwawienie z nosa zdarza się często.
Komentarze