Jak zajść w ciążę szybko i bez długiego oczekiwania?

Wydawać by się mogło nic skomplikowanego – trzeba się poprzytulać, spędzić trochę czasu razem i gotowe. W praktyce jednak bywa różnie. Starania mogą się wydłużać w czasie, a upragnione dwie kreski nie pojawiać się. Niecierpliwość może wzrastać, zwłaszcza gdy chcesz, żeby dziecko przyszło na świat o określonej porze roku. Jak zajść w ciążę szybko? Co zrobić, by zwiększyć swoje szanse na poczęcie dziecka? Oto kilka rad, które mogą się przydać.

Jak zajść w ciążę? Udaj się do lekarza i sprawdź, czy wszystko ok

Kontrowersyjna rada? Niekoniecznie. Jeśli chcesz świadomie starać się o dziecko, dobrze odbyć rutynową wizytę u ginekologa. Rozmowa z lekarzem, wykonanie badań – cytologicznego i USG pozwala sprawdzić, czy nie ma przeciwwskazań do starania się o dziecka. Oczywiście jedna wizyta nie da gwarancji, że wszystko odbędzie się szybko i sprawnie. Istnieje jednak szansa, że ewentualne poważniejsze choroby i nieprawidłowości będą zauważone i wyleczone. Dzięki temu można już na wstępie zaoszczędzić sporo czasu.

Wizyta u ginekologa jest tym bardziej wskazana, jeśli masz nieregularne cykle, plamienia między miesiączkami lub zauważasz u siebie inne symptomy, które Cię niepokoją.

Jak zajść w ciążę szybko

Jak zajść w ciążę? Jedz zdrowo, ruszaj się

Okres starania się o dziecko to odpowiedni czas na to, by przyjrzeć się baczniej swojemu codziennemu jadłospisowi.  Chodzi o to, by już na tym etapie jeść pożywne, zróżnicowane i zdrowe posiłki. Jest to ważne dla zachowania odpowiedniej harmonii, zadbania o równowagę hormonalną i dobrobyt. Bardzo istotne jest, by nie dopuścić do wystąpienia niedoborów żywieniowych, te mogą niekorzystnie wpłynąć na płodność.

Poza tym lekkie, bogate w warzywa i owoce menu, pozwala zachować optymalną wagę ciała, a ta bezpośrednio wpływa na szanse zajścia w ciąże. Zbyt wysoka waga lub zbyt niska niekorzystnie wpływa na płodność.

Poza tym ważny jest regularny ruch – jednak nie wyczynowy, bo ten wbrew pozorom może przeszkadzać, ale umiarkowany, który poprawia samopoczucie i nie nadwyręża. Przy okazji dobrze pozbyć się nałogów, które niekorzystnie wpływają na zdrowie – palenie papierosów, picie alkoholu.

Już na etapie starania się o dziecko, należy przyjmować kwas foliowy. Robiąc tak, można znacznie ograniczyć ryzyko pojawienia się wad wrodzonych. Zaleca się przyjmowanie kwasu foliowego co najmniej na miesiąc przed okresem starania się o dziecko.

Jak zajść w ciążę? Uprawiaj seks w odpowiednim momencie

Poczęcie dziecka nie jest możliwe w każdym dniu cyklu miesiączkowego, by doszło do zapłodnienia, zbliżenie musi nastąpić w odpowiednim momencie. Najlepszym czasem na uprawianie seksu to trzy dni poprzedzające owulację oraz dzień tuż po niej. W tym okresie szansę na poczęcie są najwyższe. Właśnie na tym etapie kobieta obserwuje objawy płodności. Przeczytaj, po czym poznać, że masz dni płodne.

Warto pamiętać, że plemniki mogą przetrwać w korzystnym dla siebie środowisku pochwy od 3 do 6 dni, natomiast jajeczko tylko 1 dzień. Dlatego zapłodnienie jest możliwe de facto tylko przez kilka dni w całym cyklu miesiączkowym. Jeśli nie jesteś pewna, kiedy masz dni płodne, najlepszą strategią jest uprawianie seksu co 2-3 dni, dzięki temu w Twoim organizmie będą zawsze znajdowały się plemniki, które będą oczekiwały na zapłodnienie komórki jajowej.

Jeśli z kolei wybraliście strategię na przeczekanie, czyli taką, w której uprawiacie seks tylko w okresie płodnym, może to paradoksalnie wróżyć problemy. Zdarza się bowiem, że długo oczekujący mężczyzna zamiast zdrowych, ruchliwych plemników, wraz z wytryskiem „dostarcza” plemników uszkodzonych i gorszej jakości. Dlatego lekarze zalecają odbycie choć jednego stosunku na kilka dni przed okresem płodnym u kobiety.

Czy warto zawracać sobie głowę odpowiednimi pozycjami? Okazuje się, że nie. Nie ma jednoznacznych wyników badań, które by wskazywały, że pewne pozycje pomagają zajść w ciążę. Wybór odpowiedniej pozycji powinien zależeć od innych czynników, na przykład od osobistych preferencji w tym względzie.

Jak zajść w ciążę? Czy kobieta musi mieć orgazm?

Panuje pogląd, że aby zajść w ciążę kobieta musi przeżyć orgazm. Oczywiście jest ono błędne. Prawda jest taka, że skurcze w trakcie orgazmu pomagają przedostać się plemnikom i skracają ich drogę, jednak są one przygotowane, by pokonać ją samodzielnie. Orgazm niewątpliwie jest przyjemny i dążenie do niego jest zrozumiałe, ale jego wystąpienie nie jest konieczne do zapłodnienia.

Jak zajść w ciąże? Zadbaj o plemniki

By mogło dojść do zapłodnienia, potrzebne jest zdrowe dojrzałe jajeczko i dobrej jakości plemniki. Dlatego nie tylko kobieta powinna przyjrzeć się pewnym kwestiom, również mężczyzna powinien poczynić pewne kroki, by zadbać o swoją płodność. Przede wszystkim:

 • ograniczyć alkohol – badania wykazały, że częste picie może niekorzystnie wpłynąć na poziom testosteronu i liczbę plemników,
 • rzucić papierosy i narkotyki, które uszkadzają plemniki i źle wpływają na płodność,
 • zadbać o zdrową wagę – otyłość może zmniejszyć liczbę plemników i je spowolnić,
 • zwrócić uwagę na odpowiednie menu – bogate w takie składniki odżywcze jak cynk, kwas foliowy, wapń, witaminy C i D, które pomagają wyprodukować zdrowe i silne plemniki,
 • unikać gorących kąpieli, wanien z hydromasażem, saun – wysoka temperatura uszkadza plemniki.

Wszystkie te zmiany warto wprowadzić wystarczająco szybko. Organizm potrzebuje około 3 miesięcy, by powyższe decyzje pozytywnie wpłynęły na męską płodność.

Około 8 na 10 par zachodzi w ciąże w trakcie 6 miesięcy starania się o dziecko. Jeśli w tym czasie nie dojdzie do poczęcia, skonsultuj się z lekarzem. Nie czekaj, zwłaszcza jeśli masz więcej niż 35 lat.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*

 1. Misia

  Nam pomógł komputer cyklu – cyclotest. Sluży do metody objawowo-termicznej. Poznałam dzięki niemu swój cykl i wiedzieliśmy kiedy współżyć. Za miesiąc zostaniemy rodzicami :)

 2. Anim

  Czemu nie moge byc ciąży

 3. maryjanka

  przede wszystkim trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Mi lekarz polecił odpowiednie suplementy kilka miesięcy przed planowaną ciążą i poszło bardzo szybko

 4. Madziula32

  Witajcie staram się o dziecko ale nie mogę zajść czy partner w wieku 40 lat może. Być bezplodny

 5. Madzia

  Mój mąż bierze psychotropy czy możemy mieć drugie dziecko

 6. Odpisać

  Staramy się z partnerem o dziecko ja mam lat 46 po prostu chce być dziecko czy ja w tym wieku mogę zajść w ciążę